Ανατροπές και σημαντικά ευρήματα δείχνει η κάλπη των ευρωεκλογών στη Δυτική Μακεδονία. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα, στο Νομό Κοζάνης η ΝΔ είναι πρώτη στο 91 τις εκατό. Δεύτερο κόμμα είναι το ΠΑΣΟΚ με 17 ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ είναι 3ο κόμμα με 13 τις εκατό.
Το ενδιαφέρον είναι πως το ΠΑΣΟΚ είναι δεύτερο κόμμα σε Κοζάνη, Γρεβενά Φλώρινα, με τον ΣΥΡΙΖΑ να έχει πέσει στην 3η θέση.
Στην Καστοριά 3ο κόμμα είναι η Ελληνική Λύση του Κυριάκου Βελόπουλου, με το ΠΑΣΟΚ να είναι 4ο κόμμα.
Εντυπωσιακά υψηλό είναι το ποσοστό της αποχής σε όλους τους νομούς της Δυτικής Μακεδονίας. Στο Ν. Κοζάνης η συμμετοχή αγγίζει το 41 τις εκατό, στο Φλώρινα ψήφισε μόλις το 25 τις εκατό,στην Καστοριά ψήφισε το 36 τις εκατό και στα Γρεβενά το 40,6 τις εκατό.