Τη Δευτέρα 3 Ιουνίου πραγματοποιήθηκε συνεκπαίδευση με μαχητικά αεροσκάφη της Πολεμικής Αεροπορίας (ΠΑ) και της Ιταλικής Πολεμικής Αεροπορίας, εντός του FIR Αθηνών, νότια της Κρήτης.
![Συνεκπαίδευση 4 ελληνικών Rafale με ιταλικά μαχητικά νότια της Κρήτης - Δείτε φωτογραφίες](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/06/synekpaidefsi-4-ellinikon-rafale-me-italika-machitika-notia-tis-kritis-deite-fotografies-750x396.jpg)
![Συνεκπαίδευση 4 ελληνικών Rafale με ιταλικά μαχητικά νότια της Κρήτης - Δείτε φωτογραφίες](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/06/synekpaidefsi-4-ellinikon-rafale-me-italika-machitika-notia-tis-kritis-deite-fotografies2.jpg)
![Συνεκπαίδευση 4 ελληνικών Rafale με ιταλικά μαχητικά νότια της Κρήτης - Δείτε φωτογραφίες](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/06/synekpaidefsi-4-ellinikon-rafale-me-italika-machitika-notia-tis-kritis-deite-fotografies3.jpg)
![Συνεκπαίδευση 4 ελληνικών Rafale με ιταλικά μαχητικά νότια της Κρήτης - Δείτε φωτογραφίες](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/06/synekpaidefsi-4-ellinikon-rafale-me-italika-machitika-notia-tis-kritis-deite-fotografies4.jpg)
Στη συνεκπαίδευση συμμετείχαν 4 μαχητικά αεροσκάφη Rafale της 332Μ από την 114 Πτέρυγα Μάχης, με 2 μαχητικά αεροσκάφη Harrier και 2 F-35 της Ιταλικής Πολεμικής Αεροπορίας, τα οποία απογειώθηκαν από το Αεροπλανοφόρο ITS CAVOUR (CAV).
Κατά τη διάρκεια της συνεκπαίδευσης, εκτελέστηκε αποστολή Dissimilar Air Combat Training (DACT), 4 Vs 4 με σύνθετα επιχειρησιακά σενάρια αυξανόμενης δυσκολίας και πολυπλοκότητας.
Σκοπός της εκπαιδευτικής δραστηριότητας, ήταν η επαύξηση της επιχειρησιακής ετοιμότητας, της μαχητικής ικανότητας, της συνεργασίας και της διαλειτουργικότητας των συμμετεχόντων.