Ο Δήμαρχος Κοζάνης απάντησε στους πολίτες του Δήμου για μια προβλημάτων που του έθεσαν, που άπτονται της καθημερινότητας, κακοτεχνιών στο Δήμο, πλατείες και δρόμους, το πρόβλημα με το κολυμβητήριο, τη δημοτική βιβλιοθήκη, τις παιδικές χαρές, τα ζητήματα μηχανοργάνωσης στο δήμο, αλλά το τέλος ύδρευσης 80% στους λογαριασμούς των πολιτών. Δείτε τι απάντησε μέσω της καμπάνιας #ΡώτησεΤοΔήμαρχο:
- Πως γινεται ο δημος να μην εχει ακομα μηχανοργανωση μεταξυ των υπηρεσιων του; Ζητησα αδεια γαμου και απο το δημοτολογιο μου ζητησαν να προσκομισω βεβαιωση μονιμης κατοικιας, η οποια εκδιδεται στο ιδιο κτηριο. Τη στιγμη που αλλες υπηρεσιες (π.χ. πανεπιστημιο) μπορουν κ παιρνουν απο σας ηλεκτρονικα την ιδια βεβαιωση. Και να τονισω οτι για να εκδοθει η συγκεκριμενη πρεπει να προσκομισω αλλα 3 πιστοποιητικα.
- Lefteris IoannidisΟ Δήμος Κοζάνης έχει κάνει τεράστια βήματα στην μηχανογράφηση των υπηρεσιών του, αλλά κάτι τέτοιο απαιτεί χρόνο αλλά και άρση προβλημάτων που δεν αφορούν στον Δήμο Κοζάνης, όπως π.χ. νομοθετικές αλλαγές. Πιο συγκεκριμένα για την περίπτωση που αναφέρετε η βεβαίωση μόνιμης κατοικίας απαιτεί σύμφωνα με τη νομοθεσία εκκαθαριστικό εφορίας. Μέχρι στιγμής ο Δήμος δεν διαλειτουργεί με τα πληροφορικά συστήματα του Υπουργείου Οικονομικών και της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων. Πάντως τα Πανεπιστήμια απαιτούν πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και όχι βεβαίωση μονίμου κατοικίας.
- Αγαπητέ μου Δήμαρχε,
Η ερώτησή μου είναι απλη
: Τι θα γίνει με τις σχάρες των ομβρίων υδάτων που είναι πιο χαμηλά από τον δρόμο σε κεντρικά σημεία? Στην στροφή του νοσοκομείου, και στο βαλταδωρειο από την μεριά του γυμναστηρίου? Στο τελευταίο μάλιστα έγινε μια προσπάθεια να ανασηκωθουν οι σχάρες μόνο στην μέση και έκαναν τα πράγματα χειρότερα ακόμα. Αλήθεια δεν το έχει προσέξει κανένας? Τόσο δύσκολο είναι?
Το άλλο θέμα αφορά πάλι τους δρόμους, όπου είναι σε πολύ κακή κατάσταση, και ο καθένας κάνει εργασίες στους δρόμους χωρι; να υπάρχει κανένας προγραμματισμός, να γίνουν οι εργασίες και στην συνέχεια να ασφαλτρωθουν οι δρόμοι σωστά. Ακόμα και τώρα που έκοβαν το δρόμο για οπτικές ίνες, αυτό δεν γίνονταν στην άκρη του δρόμου, με συνέπεια τώρα να βρίσκεται η ρόδα ακριβώς εκεί που ήταν η εγκοπή του δρόμου.
Η κατάσταση του δρόμου ήταν πάντα πρόβλημα αλλά δεν νομίζω ότι έγινε και κάτι διαφορετικό ούτε αυτή την φορά. Χαλάσαμε τα αμορτισέρ των αυτοκινήτων μας
Lefteris IoannidisΈγινε παρέμβαση μπροστά στο Βαλταδώρειο, όπως και σε διάφορα άλλα σημεία (οδός Μακρυγιάννη). Θα το παρακολουθήσω σε συνεργασία με την ΔΕΥΑΚ, η οποία είναι η αρμόδια υπηρεσία, ώστε να βελτιωθεί περισσότερο η κατάσταση.
- Δήμαρχε καλησπέρα, η ερώτηση αφορά τις παιδικές χαρές.
– Πότε αναμένεται η αντικατάσταση των οργάνων, των παιδικών χαρών, που απομακρύνθηκαν για λόγους ασφαλείας?
– Στην απόφαση 321/2018, όπου εγκρίνεται το ποσό των 199.910,32 ευρώ με ΦΠΑ, τα όργανα που θα προμηθευτεί ο δήμος πόσες παιδικές χαρές θα καλύψουν και ποιό θα είναι το κριτήριο προτεραιότητας?
– Στην απόφαση 598/2018 αναφέρεται ότι εκρίνεται η μελέτη 204/2018 με τίτλο «Προμήθεια υλικών και εξοπλισμού παιδικών χαρών Δήμου Κοζάνης» προϋπολογισμού 348.335,84 ευρώ με ΦΠΑ σε τι στάδιο βρίσκεται?
Στη Νέα Χαραυγή δεν υπάρχουν παιδικές χαρές πέραν δύο, μία μικρή σε μια γειτονιά και μία του νηπιαγωγείου της οποίας τα όργανα, μετά από ενημέρωση που έιχαμε από τον δήμο, θα απομακρυνθούν στο επόμενο διάστημα.
– Έχει γίνει κάποια πρόβλεψη από το δήμο για την κατασκευή ενός μεγάλου πάρκου/παιδική χαρά στη Νέα Χαραυγή, όπως πχ αυτό που βρίσκεται στην οδό Μακρυγιάννη στην πόλη της Κοζάνης?
– Έχει γίνει γενικά κάποια πρόβλεψη για χώρους όπου θα μπορούν τα παιδιά να παίζουν με ασφάλεια στο χωριό μας?
Ευχαριστώ πολύ.
Lefteris IoannidisΣτην Χαραυγή αυτή τη στιγμή καμία παιδική χαρά δεν έχει λάβει πιστοποιητικό καταλληλότητας. Ωστόσο άμεσα τα παλιά όργανα στην εκκλησία θα αποξηλωθούν λόγο επικινδυνότητας. Θα δοθεί όμως ιδιαίτερη προσοχή σε μία που ήδη υπάρχει και της οποίας ο εξοπλισμός είναι σχετικά καινούριος. Σε αυτή λοιπόν θα γίνει έλεγχος από διαπιστευμένο φορέα για την συμμόρφωση των οργάνων και δαπέδων, θα προστεθούν κάποια όργανα και φυσικά θα χρειαστεί όπως και με τις περισσότερες περιπτώσεις παιδικών χαρών, επιπλέον παρέμβαση για συμμόρφωση των υφιστάμενων οργάνων και των χώρων γενικότερα (περιφράξεις, φωτισμός, αστικός εξοπλισμός κτλ). Η παιδική χαρά στο Νηπιαγωγείο θα αποξηλωθεί και έχει ενταχθεί νέα και πιστοποιημένη Παιδική Χαρά στο πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ.
Ελπίζω πως μέχρι το καλοκαίρι θα έχει ολοκληρωθεί η παρέμβαση. - Η κατασκευή ή ανακατασκευή χώρων παιδικών χαρών δεν είναι εύκολη υπόθεση. Ο εξοπλισμός του χώρου της παιδικής χαράς και η γενικότερη διαμόρφωσή του, πρέπει να πληροί όλες τις αυστηρές προϋποθέσεις που θέτει ο νόμος. Το κόστος κατασκευής μιας παιδικής χαράς είναι μεγάλο. Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα είναι η συντήρηση. Οι διαμαρτυρίες είναι κατανοητές, όμως πρέπει να αναλογιστούμε ότι είναι ευθύνη όλων μας η διατήρηση των παιδικών χαρών σε καλή κατάσταση, γιατί δυστυχώς οι χώροι αυτοί βανδαλίζονται συνεχώς. Η υπηρεσία του Δήμου προσπαθεί για το καλύτερο και, κατόπιν προγραμματισμού και χρηματοδότησης, θα το πετύχει.
Η αντικατάσταση των οργάνων στους περισσότερους χώρους από όπου έχουν αποξηλωθεί, πρόκειται να υλοποιηθεί μέσα στους επόμενους δώδεκα μήνες.
Η προμήθεια των 199.910,32 ευρώ με ΦΠΑ, για την οποία γίνεται λόγος πιο πάνω, αφορά στο σύνολο των 27 χώρων παιδικών χαρών. Επίσης, με το έργο “ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ – ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΧΩΡΩΝ ΠΡΑΣΙΝΟΥ – ΑΝΑΨΥΧΗΣ” έχουν αναβαθμιστεί 19 χώροι παιδικών χαρών. Με το ΦΙΛΟΦΗΜΟ ΙΙ θα τοποθετηθούν όργανα σε 20 χώρους. Έχει ολοκληρωθεί η προμήθεια από την Υπηρεσία και εντός του 2019 θα ξεκινήσει η διαδικασία δημοπράτησης. Τέλος υπάρχουν και μεμονωμέμες μελέτες κατασκευής παιδικών χαρών , στην Λευκόβρυση, Κλείτος, Ακρινή, Άργιλο. - θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται η βιβλιοθηκη να ειναι ανοιχτη και τα Σαββατοκυριακα γιατι τοτε τα παιδια μας δεν εχουν δραστηριοτητες και σχολειο. ευχαριστω
- Lefteris IoannidisΠλέον η βιβλιοθήκη λειτουργεί όλες τις καθημερινές 08:00 το πρωί με 08:00 το απόγευμα και δρομολογούμε σύντομα να λειτουργεί και το Σάββατο. Αυτό δεν έχει γίνει ακόμα λόγω έλλειψης προσωπικού.
Σήμερα το προσωπικό είναι 12 άτομα, ενώ ήδη έχουν γίνει όλα τα απαραίτητα βήματα για προσλήψεις μόνιμου προσωπικού. Το 2014 το προσωπικό της βιβλιοθήκης ήταν μόλις 5 άτομα, σήμερα είναι 12 με εσωτερικές μετακινήσεις που έγιναν τα τελευταία χρόνια.
Κι εγώ προσωπικά συμμερίζομαι την ανάγκη να είναι ανοιχτή η βιβλιοθήκη το Σάββατο και στους πρώτους μήνες του 2019 θα γίνει πραγματικότητα καλύπτοντας τις ανάγκες με έκτακτο προσωπικό που θα προσληφθεί. - Lefteris IoannidisΠλέον η βιβλιοθήκη λειτουργεί όλες τις καθημερινές 08:00 το πρωί με 08:00 το απόγευμα και δρομολογούμε σύντομα να λειτουργεί και το Σάββατο. Αυτό δεν έχει γίνει ακόμα λόγω έλλειψης προσωπικού.
Σήμερα το προσωπικό είναι 12 άτομα, ενώ ήδη έχουν γίνει όλα τα απαραίτητα βήματα για προσλήψεις μόνιμου προσωπικού. Το 2014 το προσωπικό της βιβλιοθήκης ήταν μόλις 5 άτομα, σήμερα είναι 12 με εσωτερικές μετακινήσεις που έγιναν τα τελευταία χρόνια.
Κι εγώ προσωπικά συμμερίζομαι την ανάγκη να είναι ανοιχτή η βιβλιοθήκη το Σάββατο και στους πρώτους μήνες του 2019 θα γίνει πραγματικότητα καλύπτοντας τις ανάγκες με έκτακτο προσωπικό που θα προσληφθεί. - Τι θα γίνει με το κολυμβητήριο της πόλης; Η απάντηση λειτουργεί το Λιάπειο προφανώς και δεν καλύπτει σχεδόν κανέναν. Πότε θεωρείτε πως θα επαναλειτουργήσει το κολυμβητήριο μιας και δεν έχουν ξεκινήσει ακόμα εργασίες; Το κοινό θα έχει ώρες στο Λιάπειο;
- Lefteris Ioannidis Αγαπητή φίλη, ξέρω πως το αιφνίδιο κλείσιμο της πισίνας του ΔΑΚ δημιούργησε προβλήματα, αλλά κανείς δεν μπορεί να παίζει με την ασφάλεια, ιδίως των παιδιών
Το υφιστάμενο κολυμβητήριο δεν μπορεί να ξαναλειτουργήσει ως έχει για λόγους ασφάλειας. Μετά από πολλά χρόνια, με υπερπροσπάθεια άνοιξε το κολυμβητήριο του Λιαπείου, ενώ σύντομα θα λυθούν όλα τα προβλήματα εκεί και θα εξομαλυνθεί η λειτουργία του. Μέσα στον Δεκέμβρη τοποθετείται και αντλία θερμότητας ώστε να μειωθεί σημαντικά και το κόστος θέρμανσης της πισίνας.
Όσον αφορά το κολυμβητήριο στο ΔΑΚ, ολοκληρώνεται μελέτη για να απομακρυνθεί το στέγαστρο και να τοποθετηθεί καινούργιο στέγαστρο στη μικρή πισίνα ώστε να λειτουργήσει. Στόχος μας είναι ένα νέο κολυμβητήριο για το οποίο γίνεται προμελέτη. Στο ενδιάμεσο διάστημα, μέχρι την οριστική λύση, θα λειτουργεί η πισίνα του Λιαπείου και η μικρή πισίνα στο ΔΑΚ. - Καλημερα σας.Εχω μαγαζι στη Δαβακη κ Δωξατου γωνια.ειναι λιγο πριν την Βιβλιοθηκη.Καντε κατι επιτελους να καταλαβαινει ο οδηγος που ερχεται απο το γηπεδο οτι ειναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ πριν εχουμε κανενα σοβαρο τροχαιο..τουλαχιστον 3 φορες την εβδομαδα το βλεπω να γινετε μπροστα στα ματια μου..Κανατε εναν κομβο εδω απο εξω που δεν χρησιμευει πουθενα.εκτος κ αν δεν μπορω να καταλαβω εγω που τελικα χρησιμευει..ευχαριστω
- Κε Δήμαρχε, θα ήθελα να ρωτήσω αν προβλέπεται να γίνει κάποια ανάπλαση στην πλατεία ΑΛΩΝΙΑ. Είναι μία πλατεία που είναι πολλά χρόνια παρατημένη. Τα πλακάκια έχουν αποκολληθεί σε πολλά σημεία και αποτελούν κίνδυνο για πολλά παιδάκια που παίζουν. Είναι μία πλατεία που βρίσκεται σε ένα από τα πιο κεντρικά σημεία της πόλης και θα πρέπει να αποτελεί στολίδι και όχι να είναι σε αυτή την κατάσταση. Σας ευχαριστώ.
- Lefteris Ioannidis Θέλουμε να αλλάξουμε, όχι μόνο την Πλατεία Αλώνια, αλλά και άλλες κεντρικές πλατείες, όπως η πλατεία της Σκ’ρκας, η πλατεία Γιολδάση αλλά και άλλα σημεία. Δυστυχώς οι ανοιχτές πληγές της πόλης είναι πολλές και δεν μπορούν να λυθούν όλα τα προβλήματα ταυτόχρονα. Επίσης, οι παρεμβάσεις που πρέπει να γίνουν, για να μην είναι αποσπασματικές, θα πρέπει να υπακούν σε ένα σχεδιασμό και μια κοινή κατεύθυνση. Και για αυτό εκπονείται το Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας. Θα προβλεφθεί ανάπλαση των πλατειών αυτών, και πιθανώς σε κάποιες από αυτές να χωροθετηθούν υπόγειες θέσεις στάθμευσης.
- Καλημέρα , θα ηθελα ο δήμαρχος να πάρει ενα καροτσάκι για μωρά και ξεκινήσει απο τον κόμβο του Κρόκου για να φτάσει στο κέντρο μέσω της Βενιζέλου και να καταγράψει όσες φορές θα χρειαστεί να παει απο το δρομο και όχι απο το πεζοδρόμιο… και δεν ειναι η μοναδική πορεία της πόλης…
2. Σαν δημότης της Κοζανης αλλα και σαν πελατης του ΔΩΚ θα ηθελα να γνωρίζω τον ισολογισμό του δημοτικού Ωδείου Κοζανης, ποιες ειναι οι συμβάσεις εργασίας που ισχύουν και ποιος ειναι ο εσωτερικός κανονισμός του, ο οποίος μετά απο τόσα Χρονια λειτουργίας θα έπρεπε να ειναι δημοσιευμένος …
3. Πόσο θα κοστίσει στον φορολογούμενο της Κοζανης η λειτουργία της Βιβλιοθήκης καθ´ έτος ; - Lefteris Ioannidis Αγαπητέ Νίκο, έχω δυο μικρά παιδιά και αυτό που μου προτείνεις το κάνω πολύ συχνά. Μπορεί να μην έχω ξεκινήσει από τον κόμβο του Κρόκου, αλλά έχω κάνει πολλές βόλτες στην πόλη με καροτσάκι και ξέρω το ζήτημα. Δυστυχώς για πάρα πολλά χρόνια η Κοζάνη έμεινε πίσω στο συγκεκριμένο θέμα. Ολοκληρώνουμε ένα σχέδιο βιώσιμης αστικής κινητικότητας που δίνει μια προοπτική βιώσιμης και φιλικής σε όλους πόλης. Παράλληλα, και επειδή το πρόβλημα είναι εκτεταμένο παρεμβαίνουμε σε πολλά σημεία στην πόλη με στόχο την αντιμετώπισή του, να αναφέρω μόνο τις παρεμβάσεις στην οδό Π. Χαρίση αλλά και αλλού.
- Lefteris Ioannidis 1. Ο ισολογισμός του Δημοτικού Ωδείου δεν δημοσιεύεται ξεχωριστά, γιατί ως δομή του ΟΑΠΝ Δ. Κοζάνης, συμπεριλαμβάνεται στα οικονομικά στοιχεία του ισολογισμού του κύριου φορέα. Ο ισολογισμός του ΟΑΠΝ δημοσιεύεται υποχρεωτικά κάθε χρόνο, μετά τον έλεγχο των ορκωτών λογιστών και την έγκρισή του από το Δημοτικό Συμβούλιο Κοζάνης.
2. Οι συμβάσεις εργασίας αφορούν το καλλιτεχνικό προσωπικό του ωδείου. Υπάρχουν 19 καθηγητές με σύμβαση αορίστου χρόνου και για τη σχολική χρονιά 2018-2019, 25 καθηγητές με σύμβαση ορισμένου χρόνου, διάρκειας 9 μηνών, μετά την έγκρισή τους από το Υπουργείου Εσωτερικών, όπως γίνεται κάθε χρόνο. Ο αριθμός των συμβασιούχων ποικίλει από χρονιά σε χρονιά, σύμφωνα με τις ανάγκες του ωδείου (αριθμός μαθητών, τμήματα κλπ).
3. Ο κανονισμός λειτουργίας του Δημοτικού Ωδείου δεν διαφέρει από τον κανονισμό λειτουργίας των ωδείων γενικότερα, και αναφέρεται στο Β.Δ. 16/1966. Ο Οργανισμός Εσωτερικής Υπηρεσίας του ΟΑΠΝ (ΦΕΚ 2414/27-9-2013) συμπεριλαμβάνει και το Δημοτικό Ωδείο και αναφέρεται διακριτά σε αυτόν ότι έχει σχέση με τη δομή. Το πρόγραμμα σπουδών του ωδείου υπάρχει σε φυλλάδιο που διανέμεται δωρεάν και στο χώρο του ωδείου αλλά και σε άλλες δραστηριότητες όταν επιθυμούμε την προβολή και προώθηση της συγκεκριμένης δομής. Επίσης, υπάρχει και στην επίσημη ιστοσελίδα του ΟΑΠΝ https://oapnkozanis.gr/dimotiko-odeio/tmimata-kai-scholes/ - Παρότι δεν έγινε η αναγκαία μελέτη βιωσιμότητας του έργου στο παρελθόν, εξασφαλίσαμε τους αναγκαίους πόρους για την λειτουργία που ξεπερνούν τις 700.000 ευρώ (από περίπου 300.000 που ήταν το κόστος στο παλαιό κτήριο). Δεδομένου ότι το έργο πλέον είναι μια πραγματικότητα οφείλουμε να εργαστούμε ώστε να αξιοποιηθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και να επιστραφεί η δαπάνη ως όφελος στην κοινωνία. Δουλεύουμε συστηματικά προς αυτήν την κατεύθυνση και νομίζω πως βρισκόμαστε σε καλό δρόμο. Παράλληλα αναπτύσσονται σημαντικές συνεργασίες (Εθνική Βιβλιοθήκη, Ιδρύματα, Πανεπιστήμια κ.λ.π.). Επίσης θέλουμε η βιβλιοθήκη να αποτελέσει κυψέλη πολιτισμού για την Κοζάνης. Μέσω της βιβλιοθήκης η Κοζάνη πρέπει και μπορεί, να κάνει πιο δυνατό το στίγμα της έξω από τα όρια της
- Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω τον κ.δήμαρχο τι γίνεται με το θέμα της τηλεθέρμανσης στο Δρέπανο; Ποτέ και αν προβλέπεται να έρθει; Γιατί καθυστερεί τόσο ;
- Lefteris IoannidisΈχει ολοκληρωθεί η μελέτη και θα υποβληθεί για χρηματοδότηση στην πρόσκληση του ΥΜΕΠΕΡΑΑ που τρέχει. Είμαστε αισιόδοξοι ότι θα εξασφαλιστεί η χρηματοδότηση ώστε να προχωρήσουμε στην υλοποίηση του έργου. Να ξέρετε βέβαια ότι, δρομολογείται τόσο η αντικατάσταση του δικτύου ύδρευσης, όσο και η κατασκευή δικτύου αποχέτευσης στο Δρέπανο.
- Θα ήθελα να ρωτήσω τον Δήμαρχο αν υπάρχει σαν σκέψη η μελλοντική δημιουργία ενός ενιαίου μητροπολιτικού πάρκου πολιτισμού και αθλητισμού μέσω της ενοποίησης του δημοτικού κήπου με το υπαίθριο θέατρο (και τον λόφο που υπάρχει πάνω από αυτό), το Δημοτικό Ωδείο, τη βιβλιοθήκη (και την πλατεία που θα μπορούσε να δημιουργηθεί στον πλάτανο που υπάρχει στην κάτω μεριά της βιβλιοθήκης), το στρατιωτικό και το δημοτικό γήπεδο.
- Lefteris IoannidisΕννοείται πως θέλουμε πολύ να γίνει κάτι τέτοιο, προϋποθέτει όμως την παραχώρηση του Στρατοπέδου Μακεδονομάχων προς αξιοποίηση. Ελπίζουμε να έχουμε σύντομα νέα για αυτό το θέμα από το αρμόδιο υπουργείο. Μετά την ολοκλήρωση της βιβλιοθήκης, την επέκταση του Δημοτικού Κήπου που έχει δρομολογηθεί και μετά την παραχώρηση του Στρατοπέδου στον Δήμο, που ελπίζω να γίνει σύντομα, είναι επιβεβλημένο να γίνει μια ανάπλαση ενοποίησης και είναι στις προθέσεις μας.
- Θα ηθελα να ρωτησω αν τελικα και ποτε θα γινει ανάπλαση της πλατείας Λασσανη.. Νομιζω οτι ειναι κοινη αποψη το ποσο άσχημο αισθητικα, μη λειτουργικο κ ακρως επικινδυνο με τοσα σκαλια ειναι το υποτιθεμενο παρκο στο κεντρο της πόλης μας..Η αναπλαση δε, χρονιο ανεκπλήρωτο αιτημα..
- Lefteris Ioannidis Όλοι συμφωνούμε ότι η πλατεία Λασσάνη χρήζει αναβάθμισης. Η ανάπλαση της οποίας είναι ενταγμένη στο σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Ανάπτυξης του Δήμου Π/Υ περίπου 9.000.000 ευρώ. Έχει πλήρη μελέτη, έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα και περιμένουμε να βγει η σχετική πρόσκληση από την διαχειριστική αρχή του ΕΣΠΑ ώστε να ενταχθεί και να δημοπρατηθεί το έργο.
Είναι απλά θέμα χρόνου και θα ενταχθεί εντός του 2019. - Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση και πότε(αυτό έχει μεγαλύτερη σημασία) θα φτιάξετε τις παιδικές χαρές όπως ακριβώς προβλέπει η νομοθεσία ώστε να σταματήσουν να γίνονται χοροί για παρέες νέων και εφήβων και για αδέσποτα σκυλιά
- Lefteris Ioannidis Αυτό ακριβώς κάνουμε! Προχωράμε σε σημαντικές αλλαγές στις παιδικές χαρές, έχουν ολοκληρωθεί ήδη 25 νέες παιδικές χαρές και συνολικά θα γίνουν 80 νέες παιδικές χαρές σε όλο τον Δήμο μέσα στο 2019. Δεν παύει βέβαια να είναι ένας ανοιχτός Δημόσιος χώρος που ο κάθε ένας μπορεί να έχει πρόσβαση, από την άλλη όμως προσπαθούμε και είμαστε σε καλό δρόμο να έχει γίνει μια ριζική αλλαγή στην εικόνα των παιδικών χαρών. Να έχετε υπόψη ότι θα πρέπει όλες οι παιδικές χαρές μας να είναι ασφαλείς και πιστοποιημένες.
- Καλησπέρα σας!! Γιατί το νερό της Κοζάνης είναι τόσο ακριβό;; Ποτέ επιτέλους θα καταργηθεί το 80% που πληρώνουμε τόσα χρόνια άδικα;; Πλησιάζουν πάλι οι εκλογές και 5 χρόνια τώρα δεν έγινε τίποτα για αυτό το θέμα….
- Lefteris Ioannidis Αγαπητή, κατανοώ τον προβληματισμό σου, όμως το νερό είναι ακριβό, κυρίως λόγω της καταστροφής του υδροφόρου ορίζοντα από τα ορυχεία της ΔΕΗ. Πλέον το νερό έρχεται από μακριά και από μεγάλο βάθος. Η ΔΕΥΑΚ έχει προσφύγει στα δικαστήρια, ζητώντας αποζημίωση για την ζημιά που έχει υποστεί. Το 80% καλύπτει τις ανάγκες για έργα ύδρευσης της ΔΕΥΑΚ. Η απόφαση για την κατάργηση του 80% δεν θα πρέπει να δυσχεράνει την δυνατότητα της επιχείρησης για απαραίτητα έργα συντηρήσεων, επεκτάσεων και αντικαταστάσεων του δικτύου και εν τέλει για παροχή υψηλής και αξιόπιστης ποιότητας νερό στους καταναλωτές.
Αναμένουμε τις επόμενες ημέρες την ένταξη στον Φιλόδημο ενός μεγάλου έργου 6.000.000 ευρώ για την αξιοποίηση των νερών της Ζωοδόχου Πηγής, που θα βελτιώσει την κατάσταση. Επίσης, πολλά μικρά έργα χρηματοδοτούνται από το 80%, όπως και η αποπληρωμή πολλών δανείων για σημαντικά και χρήσιμα έργα που έγιναν στο παρελθόν. Είναι σημαντικό να γίνει κατανοητό από όλους ότι πρέπει να διασφαλίζεται η ποιότητα και η συνέπεια στην παροχή του νερού. - Καλημέρα δήμαρχε,θα ήθελα να σας ρωτήσω γιατί ή τιμολόγηση του νερού ύδρευσης γίνεται ανά τετράμηνο ή εξάμηνο ,και όχι σε πιο σύντομο διάστημα;; έτσι αναγκαστικά ανεβαίνουμε σε ανώτερη κλίμακα με τα κυβικά που καταναλώνουμε και πληρώνουμε ακριβότερα το νερό; μπορείτε να μας στέλνετε ηλεκτρονικά με e-mail τον λογαριασμό για να γλιτώνετε έξοδα. Σας ευχαριστώ !!
- Lefteris Ioannidis Αγαπητέ Γιώργο, δρομολογείται μέχρι τέλος του έτους η δυνατότητα ηλεκτρονικής πληρωμής μέσω της εγκατάστασης ενός νέου πληροφοριακού συστήματος. Θα υπάρχει και η δυνατότητα έκδοσης ηλεκτρονικών λογαριασμών. Εξετάζεται και η αλλαγή στην έκδοση των λογαριασμών ανά δίμηνο, αλλά αυτό θα προκύψει στην πορεία.
Παντός δεν προκύπτει επιπλέον δαπάνη από την διαφορετική τιμολόγηση ανά δίμηνο ή τετράμηνο. - Τη Δευτέρα 5 Νοεμβρίου το βράδυ στην ολοκαίνουργια Δημοτική Βιβλιοθήκη πραγματοποιήθηκε μία “συζήτηση” για τη Συμφωνία των Πρεσπών μεροληπτικά οργανωμένη με συντονιστή και ομιλητές φανερά έως και φανατικά διακείμενους υπέρ της συμφωνίας.
Χωρίς την παρουσία αντίλογου έγινε συνειδητά ανακριβή εκτίμηση γεγονότων και παραμέτρων και συστηματική διαστρέβλωση και κατασυκοφάντηση του Κινήματος υπέρ της Ελληνικότητας της Μακεδονίας.
Δήμαρχε γνωρίζατε εκ των προτέρων το περιεχόμενο της “συζήτησης”;
Με ποια κριτήρια παραχωρήθηκε ένα δημοτικό κτήριο σε ένα ιδιωτικό φορέα να οργανώσει μία “συζήτηση” με σαφή μεροληπτική στόχευση;
Σε τελική ανάλυση συμφωνείτε και ταυτίζεστε με αυτή; - Lefteris Ioannidis Στον δημόσιο διάλογο μιας δημοκρατικής κοινωνίας είναι σκόπιμο να ακούγονται όλες οι απόψεις και οι οποίες είναι σεβαστές. Οι δημοτικοί χώροι, δίνονται, με ελάχιστες και ακραίες εξαιρέσεις, σε όσους το ζητούν προκειμένου να πραγματοποιηθούν εκδηλώσεις ή ομιλίες σύμφωνα με τον εσωτερικό κανονισμό της κάθε υπηρεσίας.
Δεν παρακολούθησα τη συζήτηση καθώς ήμουν εκτός Ελλάδας οπότε δεν έχω πλήρη εικόνα για το τι ακριβώς συζητήθηκε. Νομίζω όμως πως έγινε ένας γόνιμος διάλογος για ένα σημαντικό ζήτημα της εξωτερικής πολιτικής. - Κύριε δήμαρχε η πλατεία επί της Βυζαντίου ενώ είχε τσουληθρες και όλα τα σχετικά που έχει ένα πάρκο για να παίζουν τα παιδιά τώρα πλέον αφαιρέθηκαν και στην θέση τους δεν μπήκαν τίποτα!!! Ποια η θέση του Δήμου σε αυτή την περίπτωση?
- Lefteris IoannidisΓια λόγους ασφαλείας, αφαιρέθηκαν πάρα πολλά παιχνίδια σε διάφορα σημεία στον Δήμο. Από την άλλη όμως ο Δήμος προχωράει σε ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα επισκευής παιδικών χαρών και καινούργιων παιδικών χαρών σε όλο το Δήμο. Δημιουργούνται πάνω από 70 παιδικές χαρές σταδιακά και είμαστε σε καλό δρόμο! Ξέρω ότι αυτή η διαδικασία προκαλεί μια αναστάτωση, αλλά πάνω από όλα προέχει η ασφάλεια.
- Θα ήθελα να ρωτήσω τον δήμαρχο στην ΠΑΠΑΧΑΝΤΖΗ ΝΙΚΌΛΑΟΥ 4 εδώ και ποοοολλα χρόνια δεν υπάρχει πεζοδρόμιο μόνο τα κράσπεδα έχουμε έρθει πολλές φορές στην αρμόδια υπηρεσία αλλά τίποτα…. έχουμε Χαλάσει τα λάστιχα των αυτοκινήτων αν τα σπάσουμε τα κράσπεδα ποιος θα φτάιει;;; το πρόβλημα το έχει η διπλανή οικοδομή και όχι εμείς. Ευχαριστω
- Lefteris IoannidisΤο πρόβλημα θα μεταφερθεί στην τεχνική υπηρεσία όπου και θα ζητήσω να εξεταστεί σοβαρά. Πάντως η τεχνική υπηρεσία προσπαθεί να λύσει τα δεκάδες τέτοια προβλήματα σε όλον τον Δήμο και νομίζω κάνει σημαντική προσπάθεια. Είμαι σίγουρος πως και η περίπτωσ