Με στόχο την αναβάθμιση της εικόνας του Δήμου Σερβίων, το αμέσως επόμενο διάστημα ξεκινάει μια νέα φάση ανάπλασης στη νότια είσοδο της πόλης των Σερβίων. Η νέα εικόνα θα αντικατοπτρίζει την πολιτιστική κληρονομιά της περιοχής, δίνοντας έμφαση στον τοπικό χαρακτήρα και την αρχιτεκτονική παράδοση.
![Αλλάζει όψη η νότια είσοδος της πόλης των Σερβίων](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/03/allazei-opsi-i-notia-eisodos-tis-polis-ton-servion1.jpg)
![Αλλάζει όψη η νότια είσοδος της πόλης των Σερβίων](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/03/allazei-opsi-i-notia-eisodos-tis-polis-ton-servion3.jpg)
Το έργο αναμένεται να υποβληθεί για χρηματοδότηση στο Πράσινο Ταμείο, ενώ μετά την έγκρισή του θα προχωρήσει άμεσα και η εκτέλεσή του.
Η βασική ιδέα προήλθε από τον αείμνηστο Αρχιτέκτονα Κώστα Γεωργανάκη, η πρόταση του οποίου αποτελεί και την τελευταία του προσφορά προς τα Σέρβια, αφήνοντας πίσω του ένα σημαντικό κληροδότημα.
Μέσω μεθοδικών και υπομονετικών κινήσεων, η Δημοτική Αρχή αξιοποιεί κάθε δυνατή χρηματοδότηση για την βελτίωση του αστικού περιβάλλοντος και την προώθηση της αειφορίας στο Δήμο Σερβίων.