Με 3 μετάλλια στις αποσκευές τους επέστρεψαν οι αθλητές του συλλόγου Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης, που εδώ και 35 χρόνια δίνουν το παρόν στην μεγαλύτερη διοργάνωση της χώρας, το πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Ο λόγος για τους :
1) Κωνσταντίνο Σολακίδη του Χρήστου – Αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία των – 54 kg Ανδρών.
2) Ραφαήλ Ιωάννη Μαρέτη του Σπύρου – Αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία των – 87 kg Ανδρών.
3) Και η αποκάλυψη της ομάδας, ο μόλις 17 χρονών έφηβος αθλητής, Πέτρος Δόκος του Δημητρίου να κατακτά το Αργυρό μετάλλιο στην ολυμπιακή κατηγορία των – 58 kg Ανδρών, μετά από τέσσερις αγώνες , σε μια ηλικιακή κατηγορία μεγαλύτερη και με πολύ ανταγωνισμό, ηττήθηκε από τον κορυφαίο Έλληνα αθλητή της κατηγορίας, πρωταθλητή Ευρώπης, του 2021 Διονύση Ραψομανίκη.
![Τρία Αργυρά μετάλλια για τους αθλητές της Μακεδονικής Δύναμης Κοζάνης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών, στην Πάτρα](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/04/tria-argyra-metallia-gia-tous-athlites-tis-makedonikis-dynamis-kozanis-sto-panellinio-protathlima-andron-gynaikon-stin-patra2.jpg)
![Τρία Αργυρά μετάλλια για τους αθλητές της Μακεδονικής Δύναμης Κοζάνης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών, στην Πάτρα](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/04/tria-argyra-metallia-gia-tous-athlites-tis-makedonikis-dynamis-kozanis-sto-panellinio-protathlima-andron-gynaikon-stin-patra3.jpg)
Το Δ.Σ του συλλόγου συγχαίρει τους αθλητές για την συμμετοχή και την διάκριση τους καθώς και τους προπονητές Αλμασίδη Χρήστο και Διάφα Αργύρη που συνόδευσαν και καθοδήγησαν την αποστολή. Όπως χαρακτηριστικά δηλώνει ο σύλλογος “Τα όνειρα είναι για τους αθλητές και οι ομάδες για να τα πραγματοποιούν.”