Επανήλθε δριμύτερος ο θεσμός των Μαθητικών Πρωταθλημάτων scrabble της Πτολεμαΐδας, μετά από μία παύση λόγω υγειονομικών συγκυριών, με τη διεξαγωγή του 8ου Μαθητικού Πρωταθλήματος που πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 16/5/ 24 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 5ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας, με πρωτοβουλία του Ομίλου της Πόλης και με τη συνεργασία του 5ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας “Ευαγόρας Παλληκαρίδης” .
Στη διοργάνωση συμμετείχαν 50 μαθητές από 5 Γυμνάσια της Εορδαίας.
![Με μεγάλη επιτυχία και τη συμμετοχή 50 μαθητών διεξήχθη το 8ο Μαθητικό Πρωτάθλημα scrabble Πτολεμαΐδας! (Της Κούλας Πουλασιχίδου)](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/05/me-megali-epitychia-kai-ti-symmetochi-50-mathiton-dieksichthi-to-8o-mathitiko-protathlima-scrabble-ptolemaΐdas-tis-koulas-poulasichidou-epanilthe-drimyteros-o-thesmos-ton-mathitikon-protathl2.jpg)
![Με μεγάλη επιτυχία και τη συμμετοχή 50 μαθητών διεξήχθη το 8ο Μαθητικό Πρωτάθλημα scrabble Πτολεμαΐδας! (Της Κούλας Πουλασιχίδου)](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/05/me-megali-epitychia-kai-ti-symmetochi-50-mathiton-dieksichthi-to-8o-mathitiko-protathlima-scrabble-ptolemaΐdas-tis-koulas-poulasichidou-epanilthe-drimyteros-o-thesmos-ton-mathitikon-protathl3.jpg)
![Με μεγάλη επιτυχία και τη συμμετοχή 50 μαθητών διεξήχθη το 8ο Μαθητικό Πρωτάθλημα scrabble Πτολεμαΐδας! (Της Κούλας Πουλασιχίδου)](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/05/me-megali-epitychia-kai-ti-symmetochi-50-mathiton-dieksichthi-to-8o-mathitiko-protathlima-scrabble-ptolemaΐdas-tis-koulas-poulasichidou-epanilthe-drimyteros-o-thesmos-ton-mathitikon-protathl4.jpg)
![Με μεγάλη επιτυχία και τη συμμετοχή 50 μαθητών διεξήχθη το 8ο Μαθητικό Πρωτάθλημα scrabble Πτολεμαΐδας! (Της Κούλας Πουλασιχίδου)](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/05/me-megali-epitychia-kai-ti-symmetochi-50-mathiton-dieksichthi-to-8o-mathitiko-protathlima-scrabble-ptolemaΐdas-tis-koulas-poulasichidou-epanilthe-drimyteros-o-thesmos-ton-mathitikon-protathl5.jpg)
![Με μεγάλη επιτυχία και τη συμμετοχή 50 μαθητών διεξήχθη το 8ο Μαθητικό Πρωτάθλημα scrabble Πτολεμαΐδας! (Της Κούλας Πουλασιχίδου)](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/05/me-megali-epitychia-kai-ti-symmetochi-50-mathiton-dieksichthi-to-8o-mathitiko-protathlima-scrabble-ptolemaΐdas-tis-koulas-poulasichidou-epanilthe-drimyteros-o-thesmos-ton-mathitikon-protathl7.jpg)
![Με μεγάλη επιτυχία και τη συμμετοχή 50 μαθητών διεξήχθη το 8ο Μαθητικό Πρωτάθλημα scrabble Πτολεμαΐδας! (Της Κούλας Πουλασιχίδου)](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/05/me-megali-epitychia-kai-ti-symmetochi-50-mathiton-dieksichthi-to-8o-mathitiko-protathlima-scrabble-ptolemaΐdas-tis-koulas-poulasichidou-epanilthe-drimyteros-o-thesmos-ton-mathitikon-protathl8.jpg)
![Με μεγάλη επιτυχία και τη συμμετοχή 50 μαθητών διεξήχθη το 8ο Μαθητικό Πρωτάθλημα scrabble Πτολεμαΐδας! (Της Κούλας Πουλασιχίδου)](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/05/me-megali-epitychia-kai-ti-symmetochi-50-mathiton-dieksichthi-to-8o-mathitiko-protathlima-scrabble-ptolemaΐdas-tis-koulas-poulasichidou-epanilthe-drimyteros-o-thesmos-ton-mathitikon-protathl9.jpg)
Προηγήθηκαν 3 γύροι αγώνων και βραβεύτηκαν οι 3 πρώτοι μαθητές της κατάταξης , ενώ βραβεία δόθηκαν και σε μαθητές που πρώτευσαν σε διάφορες Στατιστικές Κατηγορίες στο Τουρνουά.
Συγκεκριμένα 1ος νικητής ήταν ο Αχιλλέας Κόλλιας του Γυμνασίου Αναρράχης-Εμπορίου , που βράβευσε ο Διευθυντής του Σχολείου Γεώργιος Κασνάκης , 2ος ήταν ο Μάρκος Θεοδοσιάδης του 1ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας, τον οποίο βράβευσε η Ταμίας του ΟΣΠ Αναστασία Αμανατίδου και 3ος ήταν ο Πέτρος Παπαδόπουλος του 2ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας, που βράβευσε ο Διευθυντής του Γυμνασίου Αναρράχης κ. Αποστόλου .
Σύμφωνα με τον Γ.Γραμματέα του ΟΣΠ και Εκπαιδευτικό του 5ου Γυμνασίου Πτολεμαΐδας Νικόλαο Φουστέρη, βραβεύτηκε και το 2ο Γυμνάσιο Πτολεμαΐδας από το μέλος του Δ.Σ. του ΟΠΣ Αλεξάνδρα Ρούσκου , καθώς είχε τις καλύτερες επιδόσεις συνολικά.
Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια στους διοργανωτές, αλλά και στους συμμετέχοντες μαθητές , οι οποίοι συνέβαλαν στην επιτυχία του Πρωταθλήματος.
ΚΟΥΛΑ ΠΟΥΛΑΣΙΧΙΔΟΥ