Αρχική > Αθλητικά > Χαντ-μπολ Νικητής ο Φίλιππος Βέροιας στου τουρνουά της Πτολεμαΐδας

Print

Με νικητή τον Φίλιππο ολοκληρώθηκε τη Κυριακή το τουρνουά χαντ-μπολ που διοργάνωσε ο Αρίων με τη συμμετοχή ακόμα του Αερωπού Έδεσσας και του ΠΑΟΚ.

Η ομάδα της Πτολεμαΐδας που είναι νεοφώτιστη στην Α2 έδειξε ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο ενώ και ο ξένος του ο Πέταρ Ατσίμοβιτς είναι σίγουρο ότι θα βοηθήσει.

Στους ημιτελικούς του Σαββάτου ο Φίλιππος κέρδισε 28-27 τον Αερωπό μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Τα 5λεπτα ήταν  03-02, 05-03, 06-08, 09-10, 11-13, 14-14 (ημ.)

17-16, 20-17, 22-19, 24-22, 26-23,28-27 (τελ.)

ενώ στο 2ο ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στο πρώτο μέρος όταν και προηγήθηκε 11-20 αλλά στην επανάληψη ο Αρίων αντέδρασε και μείωσε μέχρι και 21-23 αλλά μέχρι εκεί.

Τα 5λεπτα: 02-03,03-05,04-07,05-10,07-15,11-20 (ημ)

14-22,18-23,20-23,21-25,23-28,25-30 (τελ.)

Ο ΠΑΟΚ μπορεί να κέρδισε τελικά 30-25 αλλά το χειροκρότημα το κέρδισε ο Αρίων για την εμφάνιση του.

Τη Κυριακή ο Αρίων κέρδισε εύκολα την εφηβική ομάδα του Αερωπού (η ανδρική είχε φιλικό με την ΑΕΚ) με 30-22

Τα 5λεπτα:  01-00,04-03,07-03,08-05,11-06,13-07 (ημ.)

15-08,19-10,22-12,22-16,27-18,30-22 (τελ.)

Στον άτυπο τελικό ο Φίλιππος πιο ψύχραιμος στο τέλος κέρδισε τον ΠΑΟΚ  με 29-26 και πήρε τη πρώτη θέση.

Τα 5λεπτα:  04-02,05-04,08-05,11-08,12-10,13-13 (ημ.)

14-16,17-16,21-19,24-20,26-24,29-26 (τελ.)

Μετά τη λήξη των αγώνων ο Αρίων έδωσε αναμνηστικές πλακέτες στις 3 ομάδες για τη συμμετοχή τους στο τουρνουά