Συμβαίνει τώρα
Αρχική > Αθλητικά > Α΄ Ε.Π.Σ. Κοζάνης: Δύσκολη νίκη του Μακεδονικού επί του Ατρομήτου

email

Χάρη σε 2 γκολ από τους Τσικόπουλο και Συμεωνίδη στο ξεκίνημα και στο τέλος τους β΄ μέρους και τα οποία αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι ο Μακεδονικός Κοζάνης κέρδισε εκτός έδρας τον Ατρόμητο Πτολεμαΐδας.

Έγινε ένα καλό παιχνίδι ανάμεσα σε 2 ομάδες που είχαν μια πολύ βασική διαφορά. Την εμπειρία.

Από τη μια οι γηπεδούχοι με μοναδικό έμπειρο τον Αργυρόπουλο (αφού έλειψαν οι Αφοί Σίσκου και ο Παναγιώτου που αν έπαιζαν πολλά πράγματα ίσως ήταν διαφορετικά) και από την άλλη ο Μακεδονικός όπου έχει μια πλειάδα έμπειρων ποδοσφαιριστών.

Αυτό βέβαια δεν φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο όπου η μαχητικότητα των νεαρών παικτών του Ατρομήτου στο πρώτο ημίχρονο έβαλαν δύσκολα στον αντίπαλο τους.

Στο 21ο ο Σκόντας δεν πρόλαβε για πολύ λίγο την σέντρα του Αργυρόπουλου ενώ στο 25ο και 33ο σουτ από τον Συμεωνίδη ο Χατζησάββας είχε την απάντηση.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Αργυρόπουλος βρέθηκε σε καλή θέση για το σουτ αλλά ο Τσικόπουλος έβαλε σωτήρια τη κόντρα.

Στο ξεκίνημα του β΄ μέρους όμως ένα φάουλ που δόθηκε υπέρ του Μακεδονικού σε καθαρό όπως υποστηρίζουν οι γηπεδούχοι μαρκάρισμα έφερε το 0-1.

Ο Συμεωνίδης το εκτέλεσε ο Τσικόπουλος έκανε τη κεφαλιά και άνοιξε το σκορ.

Στο 75ο και 78ο σουτ από τους Βατζήκα και Εμμανουήλ πέρασαν ελάχιστα έξω και στο 91ο ο Τακίδης έκανε την μπροστινή μπαλιά για τον Σέχι που ήταν σε οριακή θέση οφ-σάϊντ, η επόπτης δεν το υπέδειξε, αυτός προχώρησε και έδωσε στον Συμεωνίδη που σε κενή εστία έκανε το 0-2 με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται και πάλι έντονα.

Διαιτητής: Κεχαγιάς. Βοηθοί: Γεωργιάδης-Τυριακίδου

Ατρόμητος: Χατζησάββας, Εμμανουήλ, Κασαράκης (53ο Παντζούρης), Χαριτωνίδης, Φυραρίδης, Τσίκας, Σκόντας, Παναγιωτίδης, Αργυρόπουλος, Ρέλκας, Στράτης (63ο Τοκμακίδης).

Μακεδονικός Κοζάνης: Μπίκος, Δούμας (79ο Γεωργιάδης), Τζούτζας, Αντωνόπουλος, Κόνι (13ο λ.τ. Τριανταφύλλου), Τσικόπουλος, Σακαλής (76ο Τακίδης), Σέχι, Ζηνόβιος, Συμεωνίδης, Βατζήκας,