Email this to someone
email
Print this page
Print

Σε ένα παιχνίδι που είχε ενδιαφέρον μόνο για ένα δεκάλεπτο ο Φοίνικας Πτολεμαΐδας πέτυχε τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα κερδίζοντας το συμπολίτη Αρίωνα με 81-60 (ημ. 44-29), ένας Αρίων που πλέον έχει 0-2.

Σε ένα κατάμεστο κλειστό η ομάδα του Φοίνικα έχοντας 5 παίκτες με διψήφια νούμερα πόντων επέβαλε μετά το 10ο το πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι απέναντι σε ένα Αρίωνα που είχε τραγικά ποσοστά στα τρίποντα 4/25 και πολλά λάθη.

Στη πρώτη περίοδο οι 2 ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τον Αρίωνα να προηγείται για τελευταία φορά 12-15 στο 5ο μιας από εκεί και μετά υπήρχε μόνο ο Φοίνικας.

Το δεκάλεπτο τελείωσε 19-18, το οποίο έγινε πολύ γρήγορα 26-18 και από εκεί και μετά η διαφορά μεγάλωνε συνέχεια για να φτάσει στο 44-29 του ημιχρόνου με τον Αρίωνα να χάνει και το Νεοφυτίδη με ντισκαλιφιέ στο 13ο (ήταν στραβό το κλήμα…..).

Στην επανάληψη η διαφορά για κάποια λεπτά έπαιζε μεταξύ 11 και 14 πόντους με τον Φοίνικα όμως να πατάει γκάζι μετά ρο 23ο και να φτάνει στο +25 στο 26ο (67-42 από 53-42).

Η τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Αρίων να παίζει κυρίως με εφήβους κάτι που έκανε και ο Φοίνικας στα τελευταία λεπτά.

Τα 10λεπτα: 19-18, 44-29 (ημ.)

70-48, 81-60(τελ.)

Διαιτητές: Κουφούδης- Σταμπουλής

Φοίνικας Πτολεμαΐδας: Σιδηρόπουλος 10 (1), Μπίγγας 14 (3), Κοτανίδης 2, Τούζος 10 (2), Σταυρίδης 5 (1), Τσολάκης 17 (2), Παπαδόπουλος, Πανίδης 6, Λαφαζανίδης, Εξακουστίδης, Αθανασιάδης 16 (1), Κωνσταντινίδης 1.

Αρίων: Μπάρμπας, Γιαμούζης 3 (1), Καλαμαράς 6, Πανόπουλος 10, Νεοφυτίδης 4, Ιωαννίδης 2, Παπαδόπουλος 13 (2), Σανδαλίδης, Πέπα 10, Κεχαόγλου 2, Ράμμος 10 (1), Χαϊτίδης.