Αρχική > Αθλητικά > Σταύρωσαν τα «ξίφη» τους Α.Ε. Κοζάνης και Εορδαϊκός (φώτο-βίντεο)

Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Σε ένα παιχνίδι που το παρακολούθησαν περίπου 200 άτομα και που οι 2 ομάδες είχαν ευκαιρίες για να το κερδίσουν Α.Ε. Κοζάνης και Εορδαϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 σε παιχνίδι της πρεμιέρας στην Α΄ Κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι που για 65λεπτά είχαν το ρόλο του θεατή στα τελευταία 25 ήταν κυρίαρχοι είχαν ευκαιρίες, αλλά πότε ο Μπερμπερίδης και πότε τα δοκάρια (είχαν 3 συνολικά) δεν τους επέτρεπαν να ισοφαρίσουν. Στο 90ο λεπτό όμως σε τριπλή ευκαιρία τα κατάφεραν και πήραν τελικά το βαθμό.

Από την άλλη ο Εορδαϊκός στραβοπάτησε σε μια δύσκολη έδρα αφού στα τελευταία λεπτά η άμυνα του δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» φάσεις από το μονοδιάστατο παιχνίδι της Α.Ε.Κ. που ήταν σέντρες από δεξιά εκεί όπου ο Νικολαΐδης δεν είχε αντίπαλο.

Έτσι δεν μπόρεσε να ξεκινήσεις με το δεξί αλλά ακόμα είναι η πρώτη αγωνιστική.

Φάσεις και γκολ

Στο 17ο σουτ του Ουζούνι η μπάλα ελάχιστα έξω και στο 19ο σουτ του Λαβαντσιώτη μπλόκαρε ο Μπερμπερίδης. Στο 22ο ο Ευθυμιάδης πρόλαβε τη τελευταία στιγμή το Σικαλόπουλο αλλά στο 27ο ο Σικαλόπουλος μπήκε στη περιοχή από αριστερά και ανατράπηκε από τον Μαρτιρόσοφ. Το πέναλτι που δόθηκε εκτέλεσε ο ίδιος για το 1-0.

Λίγο μετά το ξεκίνημα της επανάληψης σουτ του και στο 54ο φάουλ του Νικολαΐδη από δεξιά κεφαλιά η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 61ο φάουλ και πάλι του Νικολαΐδη  κεφαλιά του Μαλούτα άουτ και στο 63ο φάουλ Σικαλόπουλου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Χλιάρας.

Στο 64ο ο Παπαγαθονίκου εκμεταλλεύτηκε λάθος το Χλιάρα, γύρισε στον Σικαλόπουλο που δεν μπόρεσε όμως να σκοράρει από κοντά.

Στο 78ο σουτ του Παπαδόπουλου μπλόκαρε ο Μπερμπερίδης και στο 82ο σέντρα του Νικολαΐδη από δεξιά πλασέ του Παναγιωτίδη από τη μικρή περιοχή άουτ.

Στο 84ο σουτ του Φωτούλα απέκρουσε εντυπωσιακά ο Μπερμπερίδης και στο 86ο σουτ του Παπαδόπουλου, Μπερμπερίδης και το δοκάρι κράτησαν το 0-1.

Στο 90ο όμως γέμισμα Νικολαΐδη στον Μαλούτα που σέντραρε η άμυνα του Εορδαϊκού αδράνησε ο Ευθυμιάδης έκανε το σουτ με το Μπερμπερίδη να κάνει εντυπωσιακή απέκρουσε, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν νέο σουτ από τον Λαβαντσιώτη στο δοκάρι και πάλι η άμυνα δεν αντέδρασε και ο Λαβαντσιώτης με νέο σουτ ισοφάρισε!!!!!!

Στο 92ο τέλος ο Κ. Μεχτερίδης μπήκε στη περιοχή από αριστερά αλλά πλάσαρε άουτ.

Διαιτητής: Κουτσώνας- Βοηθοί Λαμπριανίδης- Τζιαμπάζης

Α.Ε. Κοζάνης: Χλιάρας, Μαρτιρόσοφ (35ο Παπαδόπουλος), Παπαθανασίου, Λαβαντσιώτης, Πολυχρονιάδης Ευθυμιάδης, Αποστολίδης (76ο Παναγιωτίδης), Μαλούτας, Κ. Μεχτερίδης, Νικολαΐδης, Α. Μεχτερίδης (79ο Φωτούλας).

Εορδαϊκός: Μπερμπερίδης, Καζανάς, Σαββάκης, Τσιντός, Λιάμης, Γιαννιός, Ουζούνι (59ο Μαυροδήμος), Κουτούπης, Παπαγαθονίκου (67ο Μπαμπαλίκης), Βλαδίκας, Σικαλόπουλος (80ο Χιμολάρι).