Χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου Μητροπολίτου μας κ.κ. Ειρηναίου, συμπαραστατούντος του Αρχιερατικού Επιτρόπου Εορδαίας Αρχιμανδρίτου Αυγουστίνου Αυξωνίδη και Ιερέων της περιοχής, τελέστηκε ο Πανηγυρικός Αρχιερατικός Εσπερινός και η Αρτοκλασία στο παρεκκλήσιο της Ορθοδόξου Αδελφότητος ” Χριστιανική Ελπίς “, με αφορμή την εορτή της Αγίας Φιλοθέης, στη χάρη της οποίας είναι αφιερωμένος ο περικαλλής ναός της αδελφότητος.
![](https://e-ptolemeos.gr/wp-content/uploads/2024/02/panigyrikos-archieratikos-esperinos-sto-parekklisio-agias-filotheis-tis-o-a-christianiki-elpis-stin-ptolemaΐda-reportaz-tis-koulas-poulasichidou28.png)
Μετά το πέρας του Εσπερινού, ακολούθησε, στην κατάμεστη αίθουσα της αδελφότητος, εορταστική εκδήλωση με ένα πλούσιο μουσικό πρόγραμμα και ομιλία από τον Σεβασμιώτατο Ποιμενάρχη μας κ.κ. Ειρηναίο με θέμα: ” Γυναίκα, μητέρα, οικογένεια ” .
ΚΟΥΛΑ ΠΟΥΛΑΣΙΧΙΔΟΥ