Μπάσκετ Παίδων Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.: Έμεινε «ζωντανός» ο Αρίων

Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Στο πρώτο αγώνα μπάσκετ μετά τον κορωνοϊό που έγινε στην Πτολεμαΐδα ο Αρίων κέρδισε τους Διόσκουρους με 62-57 για το πρωτάθλημα παίδων και έμεινε «ζωντανός» στην προσπάθεια που κάνει για να περάσει στο final-4.

Το παιχνίδι έγινε με αυστηρό υγειονομικό πρωτόκολλο, φυσικά χωρίς φιλάθλους και ήταν συναρπαστικό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να προηγηθούν με 7 πόντους 18-11.

Στην επόμενη περίοδο όμως οι Διόσκουροι κατάφεραν πολύ γρήγορα να ροκανίσουν τη διαφορά και μάλιστα προηγήθηκαν 29-33 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Διόσκουροι κυριάρχησαν και κατάφεραν να προηγηθούν 29-38 στο 21ο με τον Αρίων να μειώνει προσωρινά 38-40 αλλά τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά 39-48 στο 30ο .

Στη τελευταία περίοδο οι Διόσκουροι προηγήθηκαν 39-50 στο 31ο αλλά από εκεί και μετά ξεκίνησε η αντεπίθεση του Αρίωνα που μείωσε 53-54 στο 37ο και κατάφερε να περάσει μπροστά 60-57 1:27 πριν το τέλος με καλάθι του Τσάτα.

Από εκεί και μετά είχαμε λάθη εκατέρωθεν με τους Διόσκουρους να έχουν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν 4΄΄  πριν το τέλος αλλά το τρίποντου που επιχείρησε ο Βασιλειάδης ήταν άστοχο.

Τα 10λεπτα: 18-11, 29-33 (ημ.)

39-48, 62-57 (τελ.)

Διαιτητές: Κατωτοικίδης- Σταμπουλής

Αρίων: Αθανασιάδης Α., Δήμου 15 (1), Στογιάννης 9 (3), Παναγιωτίδης 13, Μπόντες 6 (2), Αθανασιάδης Ν. 8, Σαμαράς 2, Σανδαλίδης, Τουρτούρης 2, Τσάτας 7.

Διόσκουροι: Αγορίτσας 11 (1), Κοβλακάς 3 (1), Μπούρος 2, Αλβανός 4, Παπαγιάννης 12, Βατζήκας, Βλάχος 2, Καραγιάννης, Βασιλειάδης 23, Ξανθόπουλος.