Συμβαίνει τώρα
Αρχική > Slider > Γ΄ Εθνική: Λύτρωση στις καθυστερήσεις για την Α.Ε.Π.- Άτυχος και άστοχος ο Φούφας- «Κακή» ισοπαλία για Φλώρινα- Ήττα για Μεσοποταμία

Μοίρασε το άρθρο...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Πολύ σπουδαία νίκη που την κρατάει στη κορυφή του 4ου ομίλου πέτυχε η Α.Ε.Π. η οποία κέρδισε με 3-1 το Σούλι.

Ήταν ένα παιχνίδι με φινάλε θρίλερ αφού το Σούλι ισοφάρισε στο 84ο με αυτογκόλ του Πασχαλίδη  το γκολ του Πάλλα από το 32ο και όλα έδειχναν στραβοπάτημα για την Α.Ε.Π.

Στις καθυστερήσεις όμως ο Πασχαλίδης από μοιραίος έγινε ωραίος και λύτρωσε την ομάδα του που βρήκε ακόμα ένα γκολ λίγο μετά με το Ντινόπουλο για το τελικό 3-1.

Να τονίσουμε ότι στο παιχνίδι του πρώτου γύρου ήταν το Σούλι που είχε «γυρίσει» το παιχνίδι στις καθυστερήσεις.

Α.Ε.Π. Καραγιαννίων: Ψαρράς, Ηλίας (67’ Σβίρος), Πασχαλίδης (94’ Τσιάρας), Κοτταρίδης, Σερσέμης, Παπαδόπουλος, Εμμανουήλ, Ταφαρλής, Τσικόπουλος, Πάλλας (75’ Μπόνιος), Ντινόπουλος

Σούλι Παραμυθιάς: Πατσιούρας, Κάγια (46’ Βασιλείου), Τάτσης, Τάχιας, Βασιλειάδης, Μώκος, Κωσταμένας (73’ Παπαρούνας), Αναστασιάδης (84’ Παππάς), Παπαδόπουλος (82’ Διαμαντής), Γεωργάκης

Στην Ανατολή ο Φούφας ήταν κυριάρχος έχασε απίστευτες ευκαιρίες αλλά γκολ δεν πέτυχε και έτσι μόνο ικανοποιημένος δεν μπορεί να είναι από το τελικό 0-0.

Το φιλμ του αγώνα:

Στο 15ο  πολύ καλή ευκαιρία για την Ανατολή, με τον Εμβραΐζογλου να κάνει μια σέντρα από δεξιά, τον Νούγια να επιχειρεί ένα ανάποδο ψαλίδι, αλλά να βλέπει τον Μπίντση να πέφτει και να μπλοκάρει!

Στο 34ο  εκτέλεση φάουλ του Εμβραΐζογλου, κεφαλιά του Νάσιου, μπλοκάρει εύκολα ο Μπίντσης.

Οκτώ λεπτά μετά ευκαιρία για τον Μακεδονικό, με μια σέντρα του Σιδηρόπουλου για τον Φωτιάδη που έκανε και τη κεφαλιά, για να μπλοκάρει ο Γκάρας και να κρατήσει το 0-0.

Στο 44ο διαγώνιο σουτ του Σπανδωνίδη από αριστερά στα όρια της περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει και πάλι ο Γκάρας. Αμέσως μετά πολύ καλή ευκαιρία για την Ανατολή, με τον Εμβραΐζογλου να εκτελεί απευθείας ένα φάουλ από καλό σημείο και να αναγκάζει τον Μπίντση σε εντυπωσιακή απόκρουση για να διατηρήσει το 0-0.

Στο 47ο τεράστια ευκαιρία για τον Μακεδονικό! Ο Σπανδωνίδης έφυγε σε τετ α τετ, πλάσαρε τον τερματοφύλακα, αλλά τον είδε να αποκρούει. Στο «ριμπάουντ» ο Χάιτας έκανε νέο σουτ, με τον Μαρμούτα να πέφτει και να «αποκρούει» εντυπωσιακά με τάκλιν, λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, διατηρώντας το 0-0!

Στο επόμενο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Φωτιάδης έπιασε μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γκάρα.

Στο 53ο νέα ευκαιρία για τον Μακεδονικό, Ο Σπανδωνίδης και πάλι, πάτησε περιοχή από αριστερά και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 75ο κόκκινη κάρτα για τον Πιριτσάους του Μακεδονικού, που αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη του ρέφερι και αποβάλλεται!

Αμέσως μετά καλή ευκαιρία για την Ανατολή με τον Τσουμάνη να προσπαθεί να σκοράρει όπως μπορεί, αλλά τον Μπίντση να βγαίνει και να μπλοκάρει.

Στο 84ο κεφαλιά του Νάσιου μετά από κόρνερ, πέφτει και μπλοκάρει ο Μπίντσης και 2 λεπτά μετά τεράστια ευκαιρία ο Μακεδονικός, με τον Τοπάλη να δέχεται μια μπαλιά και να κάνει ένα σουτ, αναγκάζοντας τον Γκάρα σε εντυπωσιακή απόκρουση για να κρατήσει το 0-0.

Ανατολή (Ανέστης Ζώης): Γκάρας , Μαρμούτας, Φίλιος (87’ Γρηγοριάδης), Νάσιος, Κλιτσινάρης, Πολυχρόνης (66’ Μαλλάτος), Σκανδάλης, Εμβραΐζογλου (90’  Κολιούσης), Νούγιας, Τσουμάνης, Φωλίνας (80’ Δήμος).

Μακεδονικός Φούφα (Αριστοτέλης Τούνας): Μπίντσης Ι., Σιδηρόπουλος, Χαραλαμπίδης, Πιριτσάους, Τζουβάρας, Φωτιάδης, Μπίντσης Ν., Σπανδωνίδης (81’ Τουλουμενίδης Φ.), Χάιτας (78’ Αιχμαλωτίδης), Τοπάλης, Μαυροματίδης.