Συμβαίνει τώρα
Αρχική > Slider > Ε.Π.Σ. Κοζάνης: 5 στα 5 η Κοζάνη και στο +4. Πρώτη ήττα για Εορδαϊκό και στο -5

Ε.Π.Σ. Κοζάνης: 5 στα 5 η Κοζάνη και στο +4. Πρώτη ήττα για Εορδαϊκό και στο -5

Μοίρασε το άρθρο...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email






Το 5 στα 5 έκανε η Κοζάνη στο πρωτάθλημα και εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της ΑΕΚ αποσπάστηκε 4 βαθμούς από την δεύτερη θέση, την ώρα που ο Εορδαϊκός (το άλλο φαβορί) γνώριζε την ήττα στο Βατερό (ο 5ος χαμένος βαθμός) και πλέον είναι στο -5.

Έτσι το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής είναι παιχνίδι ζωής και θανάτου για τον Εορδαϊκό που θέλει τη νίκη για να μείνει ζωντανός στη μάχη της ανόδου και μην τελειώσουν όλα για αυτόν από την 6η αγωνιστική.

Στο Βατερό ο Εορδαϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο έχασε ευκαιρίες αλλά το γκολ του Σακαλή στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στο Βατερό.

Στην επανάληψη ο Εορδαϊκός πίεσε αλλά τίποτα.

Στη Κοζάνη το Βόϊο προηγήθηκε αλλά η Κοζάνη με 3 γκολ στην επανάληψη πήρε τη νίκη και τεράστιο βαθμολογικό προβάδισμα.

Στη Σιάτιστα ο τοπικός Μακεδονικός προηγήθηκε πολύ νωρίς με γκολ του Τσακνάκη αλλά η Αιανή με 2 γκολ του Παπαρίζου έφυγε με πολύτιμο διπλό από μια δύσκολη έδρα.

Στη Πτολεμαΐδα η νεανική ομάδα του Ηρακλή έφτασε πολύ κοντά σε μια πολύ σπουδαία νίκη αλλά μια λάθος συνεννόηση στην άμυνα στο 90ο έφερε την ισοφάριση για την ΑΕΚ σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 3 φορές με γκολ των Μαρνασίδη (2) και Μαντζόπουλου αλλά ισάριθμες η ΑΕΚ ισοφάρισε με τους Σαλονικίδη, Μαρτιρόσοβ και Λαβανσιώτη.

Στο Καρυοχώρι σε ένα παιχνίδι όπου υπήρξαν προβλήματα με τις κάρτες αθλητή (υπάρχει μεγάλη ασάφεια στο νόμο για το ποιοι γιατροί είναι αρμόδιοι να υπογράψουν με αποτέλεσμα οι ομάδες να στερηθούν από 3 παίκτες) Βέρμιο και Γαλατινή αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.

Στη Χαραυγή ο Μακεδονικός Κοζάνης πήρε ακόμα μια νίκη με όμορφο γκολ του Ματούλα και συνέχισε την ανοδική του πορεία.

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο Λιάπειο εκεί που ο Τιτάν προηγήθηκε 0-1 και 2-3 αλλά ο ΠΑΟ Κοίλων που προηγήθηκε 2-1 κατάφερε στις καθυστερήσεις να προηγηθεί για 2η και καθοριστική φορά με 4-3 και να πάρει τη νίκη.

(Να ευχαριστήσουμε την Σοφία Πεσκέλογλου για πληροφορίες και φωτό από Βατερό,Ελένη Ιωαννίδου και Δημήτρη Καραγιαννάκο για την βοήθεια από το Καρυοχώρι, και το aekozanis.gr και siatistainfo)

Τα αποτελέσματα:

Εθνικός Βατερού Εορδαϊκός    
Μακεδονικός Σιάτιστας Αλιάκμων Αιανής 20  Οκτ.
Κοζάνη Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου    
Ηρακλής Πτολεμαΐδας Α.Ε. Κοζάνης    
Βέρμιο Καρυοχωρίου Γαλατινή 20  Οκτ.
Μέγ. Αλέξ. Χαραυγής Μακεδονικός  Κοζάνης    
Π.Α.Ο. Κοίλων Τιτάν Σερβίων 20  Οκτ.

 

Η βαθμολογία

Πατήστε εδώ

Η επόμενη αγωνιστική- Δεσπόζει το ντέρμπι από τα παλιά

Μακεδονικός Σιάτιστας Εθνικός Βατερού    
Εορδαϊκός Κοζάνη    
Αλιάκμων Αιανής Ηρακλής Πτολεμαΐδας    
Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου Βέρμιο Καρυοχωρίου    
Α.Ε. Κοζάνης Μέγ. Αλέξ. Χαραυγής    
Γαλατινή Π.Α.Ο. Κοίλων    
Μακεδονικός  Κοζάνης Τιτάν Σερβίων    

 

 

Β΄ Κατηγορία

Στην Β΄ Κατηγορία και το πρώτο όμιλο o Κρόκος πέρασε εύκολα από το Μεταξά και είναι στο +3 από το Βελβεντό (2-1 στο Λιβαδερό) που έχει κάνει όμως το ρεπό του.

Στο 2ο όμιλο ο Περδίκας κέρδισε εύκολα την πρωτοπόρο ομάδα του Δρεπάνου χάρη σε γκολ των Ακριτίδη Ραμπέλη και Κουρκουτμάνου και του «έσπασε» το αήττητο.

Ο Ατρόμητος πήρε χωρίς κόπο τους 3 βαθμούς μιας και ήταν να παίξει με τα Κομνηνά και έμεινε πρώτος μαζί με τη Κοζάνη 2004 που κέρδισε τους Ακρίτες.

Τα αποτελέσματα:

Α΄ Όμιλος

Πρόοδος Μεταξά Α.Ο. Κρόκου 0 3
Κένταυρος Πρωτοχωρίου Αστραπή Κλείτου 2 4
Αναγέννηση Λιβαδερού Α.Σ.Βελβεντό 1 2
ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής Α.Ε. Άνω Κώμης 1 0
Ελπίδες ΑΕ Κοζάνης Α.Ε. Καισαρειάς-Κήπου-Σπάρτου 1 1
Αναγέννηση Αργίλου Ερμής Πλατανορέυματος 1 2
Μέγας Αλέξανδρος Λευκοπηγής  Ρεπό    

 

Η βαθμολογία

Πατήστε εδώ

Η επόμενη αγωνιστική

Α.Ο. Κρόκου Αστραπή Κλείτου    
Α.Σ.Βελβεντό Πρόοδος Μεταξά    
Α.Ε. Άνω Κώμης Κένταυρος Πρωτοχωρίου    
Μέγας Αλέξανδρος Λευκοπηγής Αναγέννηση Λιβαδερού    
Α.Ε. Καισαρειάς-Κήπου-Σπάρτου ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής    
Αναγέννηση Αργίλου Ελπίδες ΑΕ Κοζάνης    
Ερμής Πλατανορέυματος  Ρεπό    

 

Β΄ Όμιλος

Δόξα Μικροκάστρου Αναγέννηση Εράτυρας 2 1
Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας Α.Ε.Κ. Καλαμιάς 2 1
Δόξα Βερμίου Πύργων Δάφνη Πολυμύλου 5 0
Πρόοδος Κομνηνών Ατρόμητος Πτολεμαΐδας 0  3 α.α.
Α.Ε. Περδίκα Ηρακλής Δρεπάνου 3 0
Κοζάνη 2004 Ακρίτες Κοζάνης 3 0
Βυζαντινός Αετός  Ρεπό    

 

Η βαθμολογία

Πατήστε εδώ

Η επόμενη αγωνιστική

Αναγέννηση Εράτυρας Α.Ε.Κ. Καλαμιάς    
Δάφνη Πολυμύλου Δόξα Μικροκάστρου    
Ατρόμητος Πτολεμαΐδας Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας    
Βυζαντινός Αετός Δόξα Βερμίου Πύργων    
Ηρακλής Δρεπάνου Πρόοδος Κομνηνών    
Κοζάνη 2004 Α.Ε. Περδίκα    
Ακρίτες Κοζάνης  Ρεπό    

 

 

Μοίρασε το άρθρο...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Στείλε μας Φωτογραφίες, Μηνύματα και Καταγγελίες στο [email protected]
kotzampasis

Συντάκτης: Θεόφιλος Ηλιάδης

Αθλητικογράφος του e-ptolemeos.gr. Ασχολείται με το αθλητικό ρεπορτάζ από το 1990. Είναι πτυχιούχος του ΤΕΙ Μηχανολογίας Κοζάνης.