Αρχική > Slider > Ε.Π.Σ. Κοζάνης: 5 στα 5 η Κοζάνη και στο +4. Πρώτη ήττα για Εορδαϊκό και στο -5

Print

Το 5 στα 5 έκανε η Κοζάνη στο πρωτάθλημα και εκμεταλλευόμενη την ισοπαλία της ΑΕΚ αποσπάστηκε 4 βαθμούς από την δεύτερη θέση, την ώρα που ο Εορδαϊκός (το άλλο φαβορί) γνώριζε την ήττα στο Βατερό (ο 5ος χαμένος βαθμός) και πλέον είναι στο -5.

Έτσι το ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής είναι παιχνίδι ζωής και θανάτου για τον Εορδαϊκό που θέλει τη νίκη για να μείνει ζωντανός στη μάχη της ανόδου και μην τελειώσουν όλα για αυτόν από την 6η αγωνιστική.

Στο Βατερό ο Εορδαϊκός ήταν καλύτερος στο πρώτο έχασε ευκαιρίες αλλά το γκολ του Σακαλή στις καθυστερήσεις έδωσε τη νίκη στο Βατερό.

Στην επανάληψη ο Εορδαϊκός πίεσε αλλά τίποτα.

Στη Κοζάνη το Βόϊο προηγήθηκε αλλά η Κοζάνη με 3 γκολ στην επανάληψη πήρε τη νίκη και τεράστιο βαθμολογικό προβάδισμα.

Στη Σιάτιστα ο τοπικός Μακεδονικός προηγήθηκε πολύ νωρίς με γκολ του Τσακνάκη αλλά η Αιανή με 2 γκολ του Παπαρίζου έφυγε με πολύτιμο διπλό από μια δύσκολη έδρα.

Στη Πτολεμαΐδα η νεανική ομάδα του Ηρακλή έφτασε πολύ κοντά σε μια πολύ σπουδαία νίκη αλλά μια λάθος συνεννόηση στην άμυνα στο 90ο έφερε την ισοφάριση για την ΑΕΚ σε ένα «χορταστικό» παιχνίδι. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 3 φορές με γκολ των Μαρνασίδη (2) και Μαντζόπουλου αλλά ισάριθμες η ΑΕΚ ισοφάρισε με τους Σαλονικίδη, Μαρτιρόσοβ και Λαβανσιώτη.

Στο Καρυοχώρι σε ένα παιχνίδι όπου υπήρξαν προβλήματα με τις κάρτες αθλητή (υπάρχει μεγάλη ασάφεια στο νόμο για το ποιοι γιατροί είναι αρμόδιοι να υπογράψουν με αποτέλεσμα οι ομάδες να στερηθούν από 3 παίκτες) Βέρμιο και Γαλατινή αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα.

Στη Χαραυγή ο Μακεδονικός Κοζάνης πήρε ακόμα μια νίκη με όμορφο γκολ του Ματούλα και συνέχισε την ανοδική του πορεία.

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο Λιάπειο εκεί που ο Τιτάν προηγήθηκε 0-1 και 2-3 αλλά ο ΠΑΟ Κοίλων που προηγήθηκε 2-1 κατάφερε στις καθυστερήσεις να προηγηθεί για 2η και καθοριστική φορά με 4-3 και να πάρει τη νίκη.

(Να ευχαριστήσουμε την Σοφία Πεσκέλογλου για πληροφορίες και φωτό από Βατερό,Ελένη Ιωαννίδου και Δημήτρη Καραγιαννάκο για την βοήθεια από το Καρυοχώρι, και το aekozanis.gr και siatistainfo)

Τα αποτελέσματα:

Εθνικός ΒατερούΕορδαϊκός
Μακεδονικός ΣιάτισταςΑλιάκμων Αιανής20 Οκτ.