Αρχική > Αθλητικά > Α2 χαντ-μπολ γυναικών- Ασταμάτητος ο Αρίωνας πήρε και το γειτονικό ντέρμπι

Α2 χαντ-μπολ γυναικών- Ασταμάτητος ο Αρίωνας πήρε και το γειτονικό ντέρμπι

Κοινοποιήστε το άρθρο...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someonePrint this page

Κερδίζοντας το γειτονικό ντέρμπι με τον Εθνικό με 28-24 (ημ.14-15) η γυναικεία ομάδα χαντ-μπολ του Αρίωνα έκανε το 4 στα 4 στο πρωτάθλημα και παρέμεινε μόνη πρώτη.

Η ομάδα της Κοζάνης έβαλε δύσκολα για 36 λεπτά στον Αρίωνα και μάλιστα προηγήθηκε με 4 γκολ.

Στο πρώτο μέρος ο Αρίωνας είχε ένα μικρό προβάδισμα 1-2 γκολ μέχρι το 19ο αλλά μετά ο Εθνικός κατάφερε να προηγηθεί 10-12 στο 22ο (ο Αρίων χωρίς γκολ για 3 λεπτά) και 14-15 στο ημίχρονο (από 14-13).

Στην επανάληψη ο Εθνικός μπήκε πολύ δυνατά και έκανε το 15-19 στο 36ο αφήνοντας τον Αρίωνα χωρίς γκολ για 5 λεπτά.

Από εκεί το λεπτό όμως και μετά η άμυνα του Αρίωνα δυνάμωσε η Πουμπουλίδου δεν «έτρωγε» γκολ ούτε με αίτηση (από το 36ο μέχρι και το 55ο που αποχώρησε δέχθηκε μόνο 1 γκολ) , η Ε. Νικολαίδου σκόραρε κατά ριπάς (μαζί με Πετρίδου και Παπαδοπούλου) και έτσι ο Αρίων με σερί 6-0 προηγήθηκε 21-19 στο 46ο με γκολ της Νικολαΐδου και 27-21 στο 55ο με γκολ της Πετρίδου κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη.

Από την άλλη πλευρά ο Εθνικός είχε μόνο τις Καραγιαννίδου και Σούλιου να παλεύουν ενώ και η Πούχια έκανε σωρεία αποκρούσεων αλλά δεν μπορούσε να τα αποσοβήσει και όλα.

Μόλις όμως η Σούλιου αποβλήθηκε με 3 δίλεπτα η πρώτη δεν μπορούσε να τα κάνει όλα και έτσι οι φιλοξενούμενες κατέρρευσαν.

Διαιτητές: Μπουγιάκας- Νικολαίδης

Τα 5λεπτα:02-02, 06-05, 09-07,10-11, 13-13, 14-15 (ημ.)

15-18, 18-19, 20-19,22-21, 25-21, 28-24 (τελ.)

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Δέσποινα Τσερέπη): Πουμπουλίδου, Ζάμκου, Τσερέπη 4, Ευσταθιάδου , Πετρίδου 3, Ζώρου 2, Τσαναξίδου 2, Ε. Νικολαϊδου 9, Παπαδοπούλου 6, Ασιανού , Χρυσανθίδου, Γαριοφουλίδου , Γιώβη 1, Κυνηγοπούλου , Θ. Νικολαϊδου 1, Βερικόκου.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Μόσχος Κιοσές): Πούχια, Φλώρου, Καραγιαννιδου 13, Βέτα, Γκιάτα 1, Αργύρη 1, Σούλιου 5, Μπούκου 1, Μουρατίδου, Κουντουρά, Χατζηστεφάνου, Χατζηιωαννίδου 3, Κούρου, Τζήμου.