Αρχική > Slider > Α΄ Ανδρών Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.: Διόσκουροι και Βελβεντό πήραν τα ντέρμπι

Α΄ Ανδρών Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.: Διόσκουροι και Βελβεντό πήραν τα ντέρμπι

Email this to someone
email
Print this page
Print

Οι Διόσκουροι και το Βελβεντό ήταν οι μεγάλοι νικητές στα ντέρμπι με Άργος Ορεστικό και Αρίων αντίστοιχα και κλείδωσαν «οι πρώτοι περισσότερο» τη θέση τους στη 4αδα.

Ο κακός δαίμονας του Άργους για φέτος είναι η ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης όπου υποχρέωσε τους πρώτους στην κατηγορία σην 2η ήττα τους φέτος με σκορ 61-49.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 10-17 καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και έκαναν πολλά λάθη.
Στο  2ο δεκάλεπτο οι Διόσκουροι βελτιώθηκαν και με κορυφαίο το Γκοβεδάρο κατάφεραν να φτάσουν στο 32-25 με τη λήξη του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και έφτασαν σχετικά εύκολα στο τελικό 61-49.

Στη Πτολεμαΐδα αν κάποιος έφευγε από το κλειστό στο 31ο λεπτό όταν ο Αρίων προηγήθηκε 57-50 θα πίστευε ότι οι γηπεδούχοι θα είχαν το πρώτο λόγο για τη νίκη αφού και το προηγούμενο διάστημα ήταν πολύ καλύτεροι.

Από εκεί και μετά όμως μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο, αυτή του Βελβεντού που με σερί 3-31 2-17 προηγήθηκε 59-69 στο 35ο και δεν ξανακοίταξε πίσω.

Στο 39ο μάλιστα η διαφορά άγγιξε τους 21 πόντους (60-81 και σερί 3-31).

Είναι χαρακτηριστικό ότι το επί μέρους σκορ στη τελευταία περίοδο ήταν 10-31.

Διαιτητές: Κατωτοικίδης- Ληγούρας

Τα 10λεπτα: 13-19, 38-32 (ημ.)

55-50, 65-81 (τελ.)

Αρίων: Φώτης Χ. 11 (1), Γιαμούζης 12 (3), Πανόπουλος 7, Νεοφυτίδης 15, Μπάρμπας 3 (1), Παπαδόπουλος 9, Πέπα 6, Καφές 2, Χαϊτίδης.

Βελβεντό: Παπαμίχος, Ματούλας 2, Καμκούτης, Σούπουρας 14 (2), Παπαίδης 12, Τράντας 17 (5), Τσιτσιόκας 4, Αντωνιάδης 24, Σιλίρης, Μπάμπος 6, Μπελιάς 2.