Αρχική > Αθλητικά > Ξεκίνησε το Πασχαλινό Τουρνουά Χάντμπολ στο Αμύνταιο

Ξεκίνησε το Πασχαλινό Τουρνουά Χάντμπολ στο Αμύνταιο

Κοινοποιήστε το άρθρο...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Πραγματοποιήθηκε χθες Τρίτη 3/4 στο ΔΑΚ Αμυνταίου η φάση των ομίλων του Πασχαλινού τουρνουά χάντμπολ Παγκορασίδων, που διοργανώνει το τμήμα Handball του Α.Π.Σ. «Ελπίδων» Αμυνταίου, με αρωγό τον Δήμο Αμυνταίου.

Στη χθεσινή πρώτη ημέρα του τουρνουά, και στον Α όμιλο ο Ζαφειράκη Νάουσας, αν και παρουσιάστηκε με μικρό ράστερ (9 αθλήτριες), κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, καταλαμβάνοντας αήττητος την πρωτιά στον όμιλο. Ο Μέγας Αλ. Γιαννιτσών ηττήθηκε από τον Ζαφειράκη Νάουσας με 22-18 και έτσι με 2 νίκες σε 3 αναμετρήσεις κατέλαβε τη δεύτερη θέση. Η οικοδέσποινα και νεόδμητη ομάδα των Ελπίδων Αμυνταίου Α,σημείωσε μία νίκη επί της Καστοριάς με 17-16, με τις δύο ομάδες να τερματίζουν στην 3η και 4η θέση αντίστοιχα.

Στον Β όμιλο, η ομάδα του Εθνικού Κοζάνης επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και κατέλαβε την πρώτη θέση, πετυχαίνοντας το απόλυτο (3/3), ενώ η ομάδα του Φιλώτα δεν κατάφερε στις λεπτομέρειες να προκριθεί στα ημιτελικά, καθώς ισοβάθμησε στην δεύτερη θέση με τον Φίλιππο Βέροιας, με την ομάδα της Ημαθίας να παίρνει την πρόκριση, λόγω καλύτερου συντελεστή τερμάτων και ενώ η μεταξύ τους αναμέτρηση ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή (22-22).Η δεύτερη ομάδα των Ελπίδων αποτελούμενη από αθλήτριες της ακόλουθης ηλικιακής κατηγορίας, είχαν την ευκαιρία να πάρουν εμπειρίες, που θα τους βοηθήσουν να εξελιχθούν αγωνιστικά.

Τις αναμετρήσεις διεύθυνε, ο παλαίμαχος διεθνής τερματοφύλακας και νύν Ομοσπονδιακός προπονητής Πραξιτέλης Καζαντζίδης.

Σήμερα Τετάρτη θα διεξαχθεί η δεύτερη και τελευταία μέρα του τουρνουά, η οποία θα ξεκινήσει το πρωί (9:30) με τους χιαστί αγώνες, από τους οποίους θα προκύψουν τα ζευγάρια των αγώνων κατάταξης, με τον μεγάλο τελικό να είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 15:00.

Αξίζει να σημειωθεί Μεγάλοι χορηγοί της διοργάνωσης είναι οι:
Οι Κατασκηνώσεις «ΕΛΑΙΩΝΕΣ»
Το Φροντιστήριο Ξένων Γλωσσών «ΚΟΡΥΦΗ»
Τα Παιδικά – Βαπτιστικά «PETIT»

Α ΟΜΙΛΟΣ

Ομάδα Αγ. Ν Ι Η Τερ. Βαθ.
1.Ζαφειράκης Νάουσας 3 3 72-47 6
2.Μέγας Αλ. Γιαννιτσών 3 2 1 60-53 4
3.Ελπίδες Αμυνταίου Α 3 1 2 42-66 2
4.ΑΟΑ Καστοριάς 3 3 51-59 0

1η αγωνιστική

Ελπίδες Αμυνταίου Α 14-19 Μέγας Αλ. Γιαννιτσών

Μέγας Αλ. Γιαννιτσών 23-17 ΑΟΑ Καστοριάς

2η αγωνιστική

Ζαφειράκης Νάουσας 19-18 ΑΟΑ Καστοριάς

Μέγας Αλ. Γιαννιτσών 18-22 Ζαφειράκης Νάουσας

3η αγωνιστική

Ελπίδες Αμυνταίου Α17-16 ΑΟΑ Καστοριάς

Ελπίδες Αμυνταίου Α11-31 Ζαφειράκης

 

Οι συνθέσεις των ομάδων του Α ομίλου

Ζαφειράκης Νάουσας (Φώτης Παπουτσής) : Τσιγαρίδα, Φαρμάκη, Κυριακίδου, Γουδη, Ψαρά, Παπαδοπούλου, Τζιάτζιου, Μουρατίδου Ζ., Μουρατίδου Ε.

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Κική Τρελοπούλου):  Πατσάνη, Πέγιου, Βακαλάκη, Βασιλειάδου, Θεοδωρακόγλου, Χασφατίγια, Παπαδοπούλου Ευγ. Γαζή, Παπαδοπούλου, Σ., Παπαδοπούλου Ευδ. Πλεμπλέ, Καλογιάννη, Κουλούδη, Καλφοπούλου.

Ελπίδες Αμυνταίου Α  (Σωκράτης Βακάλης – Παναγιώτης Δημητρίου): Ζαφειρίδου, Ηλεκτρίδου, Ηλιάδου, Ιωάννου, Καλοθέου, Κουγιώνη, Κουτσουρίδου, Μίτις, Μπινίση, Ντίνα, Πανταζή, Τυρπένη, Φρόκου, Χατζή.

ΑΟΑ Καστοριάς (Κων/νος Ραπτόπουλος): Χαντζή, Παραρά, Σιάντση, Λάτσου, Παπουτσίδου, Ζήκου Τσόπρα, Παπαγεωργιάδου, Λάππα, Τοκατλίδου.

Β ΟΜΙΛΟΣ

Ομάδα Αγ. Ν Ι Η Τερ, Βαθ.
1.Εθνικός Κοζάνης 3 3 76-49 6
2.Φίλιππος Βέροιας 3 1 1 1        62-55

 

3
3.ΠΑΣ Φιλώτα 3 1 1 1 71-66 3
4.Ελπίδες Αμυνταίου Β 3 3 34-73 0

 

1η  αγωνιστική

ΠΑΣ Φιλώτα 23-27 Εθνικός Κοζάνης

Φίλιππος Βέροιας 22-9 Ελπίδες Αμυνταίου Β

2η αγωνιστική

Εθνικός Κοζάνης 25-8 Ελπίδες Αμυνταίου Β

Φίλιππος Βέροιας 22-22 Πας Φιλώτας

3η αγωνιστική

ΠΑΣ Φιλώτας 26-17 Ελπίδες Αμυνταίου Β

Φίλιππος Βέροιας 18-24 Εθνικός Κοζάνης

 

Οι συνθέσεις των ομάδων του Β ομίλου

Εθνικός Κοζάνης (Ζωή Σουλίου): Αθανασιάδου, Αλεξανδρίδου, Αποστολίδου, Ιωαννίδου, Καπρινιώτη, Καραγιώργου, Καραδήμου, Κεχαγιά, Μωυσιάδου, Παρανομου, Πελέκα, Στραβού , Τσαμπάζη, Φλώρου Αθ., Φλώρου Β., Ψιάνου, Καραγιάννη.

Φίλιππος Βέροιας (Κική Τριανταφυλλίδου): Κουτόβα, Πετανίδου, Μπίκα, Τζουβάρα, Χουδαβερδόγλου, Δήμου, Πατρίκα, Νικολοπούλου, Παπαδοπούλου, Βελισσαρίδου, Νικολαΐδου, Τσανάκα, Σγούρου, Καραμήτσου, Χαιτίδου Κ., Πιπελίδου, Λιλιοπούλου, Χαιτίδου Μ.

Φιλώτα ΠΑΣ (Βενετία Χατζή): Πετράκη, Γκιτζάκη, Ανεστάκη, Τουρούτογλου Κ. , Τουρούτογλου Μ., Τοϊτου, Κουντουρατζή, Ταφάκη Β., Καντζέλογλου, Πουρπουλακη, Σεβαστιάδου, Τρυφωνίδου Ταφάκη Π., Βασιλείου Γ.,  Σταγγόλη, Βασιλείου Ευγ., Κερασίδου.

Ελπίδες Αμυνταίου Β (Σωκράτης Βακάλης – Παναγιώτης Δημητρίου): Πέπα, Αντωνιάδου, Βακάλη, Ελευθεράκη, Καπετανοπούλου, Κουτσουρίδου, Κωτσοπούλου, Ντίνα, Πανταζή, Σούλη, Τυρπένη, Χρυσοστόμου, Ελευθεράκη, Διπλαλέξη, Παπαναστασίου.

 

Αγώνες χιαστί

Α3-Β4Ελπίδες Αμυνταίου Α – Ελπίδες Αμυνταίου Β  9:30

Α4-Β3 ΑΟΑ Καστοριάς – Φιλώτας ΠΑΣ 10:20

Α1-Β2 Ζαφειράκης Νάουσας – Φίλιππος Βέροιας 11:10

Α2-Β3 Μέγας Αλ. Γιαννιτσών – Εθνικός Κοζάνης 12:00

 

Αγώνες Κατάταξης

Θέσεις 7-8

Ηττημένος Α3-Β4  VS  Ηττημένος Α4-Β3 12:40

Θέσεις 5-6

Νικητής Α3-Β4  VS Νικητής Α4-Β3  13:25

Θέσεις 3-4

Ηττημένος Α1-Β2  VS Ηττημένος Α2-Β3  14:10

Θέσεις 1-2

Νικητής Α1-Β2  VS Νικητής Α2-Β3  15:00

ΑΠΟΝΟΜΕΣ

 

Κοινοποιήστε το άρθρο...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print
Στείλε μας Φωτογραφίες, Μηνύματα και Καταγγελίες στο ptolemeos@e-ptolemeos.gr

Συντάκτης: e-ptolemeos team