Αρχική > Slider > Βόλεϊ: Η Καστοριά πήρε το ντέρμπι των Κορασίδων με τον Αρίωνα

Βόλεϊ: Η Καστοριά πήρε το ντέρμπι των Κορασίδων με τον Αρίωνα

Email this to someone
email
Print this page
Print

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κράτησε 2 ώρας η Καστοριά κέρδισε με 3-2 σετ στο ντέρμπι του πρωταθλήματος Κ18 της Ε.Σ.ΠΕ.Μ.

Παρουσία αρκετών φιλάθλων ο Αρίων μπήκε δυνατά και αφού προηγήθηκε 11-7, 13-10 και 22-10 πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-14 σε 20 λεπτά.

Στο επόμενο σετ η Καστοριά ήταν αυτή που πήρε από την αρχή το προβάδισμα (14-9, 19-16) και πήρε τελικά το σετ με 25-17 σε 25 λεπτά.

Το 3ο σετ ήταν μια επανάληψη του πρώτου αλλά με αντίστροφους πρωταγωνιστές αφού ήταν η Καστοριά αυτή που το κατέκτησε με 25-14 σε 25 λεπτά.

Στο 4ο σετ ο Αρίων ήξερε πως έπρεπε να το κερδίσει αν ήθελε να μείνει ζωντανός. Το σετ είχε συναρπαστική εξέλιξη με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ αλλά στο τέλος ο Αρίων με ένα σερί το κατέκτησε με 25-21 σε 35 λεπτά.

Στο τάϊ- μπρέικ η Καστοριά πιο ψύχραιμη πήρε από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα και έφτασε στη κατάκτηση του και παράλληλα και στη νίκη με 2-3.

Τα σετ: 25-14 (20΄), 17-25 (25΄), 14-25 (25΄), 25-21 (35΄), 11-15 (15΄)

Αρίων: Κάβουρα, Κουτρούδη, Παλληκαρίδου, Μυλωνά, Κούρτη, Συμεωνίδου Αράπη (λ), Καραΐσκου (λ). Έπαιξαν ακόμα οι Σαχπατζίδου, Κουτσουπιά, Λιούρη,Ίτσκου)

Καστοριά: Φωτοπούλου, Χαλιβίδου, Κατραχιά, Κοκκαλένιου Λ., Μακρίδου, Τζήμα, Παναγιωτίδου (λ). Έπαιξαν ακόμα οι: Κούλλα, Δημητριάδου, Νόλη, Δημητριάδου, Δημάκου).