Email this to someone
email
Print this page
Print

Με παιχνίδια για το πρωτάθλημα  Β’ Ανδρών (όμιλος 1-6) – Παίδων (όμιλος  ΣΤ’, 3 και 4, και το αναβληθέν ΦΟ Πρωτέας – ΑΕ Κοζάνης) – Κορασίδων (θα γίνει ο αγώνας ΠΑΟΚ-Απόλλων και το Αίαντας- Λασσάνης  ) συνεχίστηκαν τα πρωταθλήματα μπάσκετ της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Τα αποτελέσματα, βαθμολογίες και επόμενες αγωνιστικές:

Β΄ Κατηγορία

Β΄ Φάση

Ξεκίνησε η τελική φάση στο πρωτάθλημα της Β΄ Ανδρών, εκείνη από την οποία θα βγουν οι 2 ομάδες που θα πάρουν την άνοδο.

Είναι χαρακτηριστικό πως μετά τα αποτελέσματα της πρεμιέρας 5 ομάδες ισοβαθμούν στη 1η θέση.

Στο ντέρμπι της Πτολεμαΐδας ο Φοίνικας καλύτερος στο β΄ ημίχρονο κέρδισε πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ την Αναγέννηση Σερβίων.

Τα πάντα κρίθηκαν στη 3η περίοδο εκεί όπου ο Φοίνικας με επί μέρους σκορ 22-8 προηγήθηκε 60-43 ενώ στο 36ο η διαφορά άγγιξε τους 19 πόντους (66-47).

Δεκάλεπτα: 24-20, 38-35 (ημ.),

60-43, 71-57 (τελ.)

Φοίνικας Πτ. (Κυρκοπούλου) : Τσολάκης Χ. , Μπίγγας 3, Καλαιτζόπουλος 9 (1), Κοτανίδης 2, Τσολάκης Γ. 10 (1), Ιωσήφ 16 (3), Πανίδης 16 (1), Κρανιωτάκης 6, Καρεπίδης 9 (1), Πουφέρης, Παπουτσάκης.

Αναγέννηση Σ. ( Παρδαλιός) : Λάσπας, Μπρουσιώβας Δ, Μπρουσιόβας Σ. 3, Τσιρέκας , Παπιστας 11, Μελαχροινός 9 (1), Γκανάι , Μετούσι, Καραγγιαννίδης , Κονιτσιώτης 2, Παπαμάρκος 16 (2), Ανδρίτσος 16.

Με εύκολη νίκη 82-46 απέναντι στην Δύναμις Κοζάνης έκανε πρεμιέρα ο Φοίνικας Κοζάνης .

Στο πρώτο ημίχρονο οι τυπικά φιλοξενούμενοι κόντραραν το παιχνίδι απόρροια και το 37-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φοίνικας μας παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με γρήγορο παιχνίδι έκανε ένα σερί 16-0 φτάνοντας την διάφορα στους 24 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα και έτσι η διαφορά μεγάλωσε φτάνοντας στο τελικό 82-46.

Τα 10λεπτα: 20-15, 37-28 (ημ.),

59-37,  82-46 (τελ.).

Α.Σ. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΚΟΖΑΝΗΣ(Βλάχος):Χαντάβας 9(3), Λαγόπουλος 4, Ασλανίδης 13(3), Γκάσης , Ζιάμπας 18(1), Τσαμπούρης 13, Καρέντζος 21(3), Μαργέτας 4.

ΑΣ ΔΥΝΑΜΙΣ ΚΟΖΑΝΗΣ(Καλαμπούκας):Μουστακάτος 4, Καραμάρκος, Τολίκας 12, Στάικος 7(1), Καλαμπόκης 7, Βλαχόπουλος 14(1), Γεωργαράς, Καπλάνογλου 2, Κουτσώνας, Τσιαμουρτζής.