Συμβαίνει τώρα
Αρχική > Αθλητικά > Ο νέος χάρτης του Γυναικείου Μπάσκετ με.. 57 ομάδες!- Ερωτηματικό για την Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Ο νέος χάρτης του Γυναικείου Μπάσκετ με.. 57 ομάδες!- Ερωτηματικό για την Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Μοίρασε το άρθρο...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης ξεκαθάρισε το πλάνο της εν όψει της νέας αγωνιστικής περιόδου, ανακοινώνοντας πώς θα έχουν τα πρωταθλήματα των Εθνικών Κατηγοριών με των αριθμό των ομάδων να είναι 57 (14 Α1 Γυναικών, 43 Α2 Γυναικών).

Στο ρεπορτάζ αναφέρεται ο Απόλλων από την Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. μόνο που η απόφαση θα παρθεί αύριο. Άρα η αναφορά ίσως είναι λόγο πρόωρη.

Οι δώδεκα ομάδες που συμμετείχαν στο φετινό πρωτάθλημα, το οποίο διακόπηκε εξαιτίας της πανδημίας του κορονοϊού, έχουν δικαίωμα συμμετοχής στην πρώτη κατηγορία και για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021.

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός, ο Παναθηναϊκός, η Ελευθερία Μοσχάτου, ο ΟΑΧ, ο Σπόρτιγκ, η Νίκη Λευκάδας, ο ΠΑΟΚ, οι Εσπερίδες Καλλιθέας, η Δάφνη Αγ. Δημητρίου, ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου, ο ΠΑΣ Γιάννινα και τα Μελίσσια διατηρούν τη θέση τους στην Α1, αφού καμία ομάδα δεν υποβιβάζεται φέτος. Σε αυτές θα προσθεθούν ο ΕΦΑΟΖ και ο Παναθλητικός που ανέβηκαν από την Α2 με τις ομάδες να είναι στο σύνολο 14.

Εάν, πάντως, κάποια ομάδα δηλώσει αδυναμία συμμετοχής ή αποχωρήσει δεν θα αντικατασταθεί από άλλη ομάδα για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021.

Η Α2 Γυναικών θα περιλαμβάνει 43 ομάδες, μοιρασμένες σε ομίλους, με τη συμμετοχή των 21 σωματείων που παραμένουν, των δεκαέξι σωματείων που συμμετείχαν στο ειδικό πρωτάθλημα που δεν θα διεξαχθεί, των πρωταθλητών ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ και ΕΚΑΣΘ σύμφωνα με την ειδική προκήρυξη και θα συμπληρωθούν με τους δεύτερους των ΕΣΚΑ, ΕΣΚΑΝΑ και ΕΚΑΣΘ.

Οι ομάδες που παραμένουν στην Α2 από τη σεζόν 2019-2020 είναι οι: Πρωτέας Βούλας, Ηλιούπολη, Αθηναϊκός, Πανιώνιος, Αγία Παρασκευή, Εύνικος, Φοίνικας Πειραιά, Αιγέας Χίου, Δαναοί Άργους και Αετός Καλλιθέας από το Νότιο Όμιλο και Άρης, Ηρακλής, Πανσερραϊκός, Α.Ε. Πυλαίας, Πιερικός Αρχέλαος, Αναγέννηση Ν. Ρύσιου, Απόλλων Καλαμαριάς, Πανόραμα, Ασπίδα Ξάνθης, ΜΕΝΤ και Ολύμπια Λάρισας από το Βόρειο Όμιλο.

Στον όμιλο του Νότου θα προστεθούν οι πρώτοι των Ενώσεων και οι δεύτεροι απο ΕΣΚΑ και ΕΣΚΑΝΑ: ΑΕΚ Περιστερίου, Αμύντας, Τερψιθέα Γλυφάδας, Ατρόμητος Πειραιά, ΟΚΑ Αρκάδι, ΒΑΟΛ Χίου, Θησέας Παναγιούδας, ΓΕΑ Άμιλλα 2000, Γ.Σ. Έσπερος, Οίακας Ναυπλίου, Σαντορίνη Α.Ε. Στα Δωδεκάνησα, η Τ.Ε. ΕΟΚ ανακοίνωσε ήδη πως ο πρωταθλητής θα είναι ένας εκ των ΓΑΣ Ιάλυσος και Γ.Σ. Διαγόρας

Στον όμιλο του Βορρά θα προστεθούν οι πρώτοι των Ενώσεων και ο δεύτερος της ΕΣΚΑΣΘ: Γ.Σ. Μενεμένης, Εκπαιδευτήρια Φρυγανιώτη, Πάνθηρες Καβάλας, Φίλιππος Βέροιας, Σ.Κ. Ιερισσός ’99, Απόλλωνας Καρδίτσας, Πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.. Στην ΕΣΚΑΒΔΕ υπάρχουν δύο όμιλοι και δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμα το τοπίο της ανόδου.

Μοίρασε το άρθρο...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Στείλε μας Φωτογραφίες, Μηνύματα και Καταγγελίες στο [email protected]
kotzampasis

Συντάκτης: e-ptolemeos team