Αρχική > Αθλητικά > Α2 χαντ-μπολ ανδρών- Πήρε νίκη και διαφορά ο Αρίωνας

Α2 χαντ-μπολ ανδρών- Πήρε νίκη και διαφορά ο Αρίωνας

Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στη Πτολεμαΐδα στη πρεμιέρα του β΄ γύρου στην Α2 χαντ-μπολ ανδρών ο Αρίωνας αν και έπαιξε χωρίς Παρπούλα και Ατσίμοβτις πήρε σπουδαία νίκη επί του Αρχελάου με 33-29 και πέρα από τους πολύτιμους 2 βαθμούς κάλυψε και τη διαφορά του 1 γκολ που είχε χάσει στη Κατερίνη.

Κορυφαίοι από τον Αρίωνα οι Παναγιωτίδης με 9 γκολ ενώ έδωσαν πολύτιμες λύσεις στο σκοράρισμα Τσναξίδης και Νικολαΐδης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ αλλά μετά το 8-8 που έκανε ο Αρχέλαος αν και έπαιζε με 2 παίκτες λιγότερους στο 16ο ο Αρίων πάτησε γκάζι και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 18-12.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στα 2 γκολ (23-21) στο 44ο ο Αρίων ξέφυγε πάλι με 5 στο 48ο (28-23) και από εκεί και μετά η διαφορά ήταν μεταξύ των 3 και 4 γκολ. Στο  54:24 οι φιλοξενούμενοι με πέναλτι του Τριανταφύλλου μείωσαν 31-29 ενώ ο Αρίων έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Και όμως για τα επόμενα 5 λεπτά καμιά ομάδα δεν σκόραρε αν και είχαν πολλές ευκαιρίες με αποτέλεσμα το γκολ του Ακριτίδη στο 59:23 να κλειδώσει τη νίκη του Αρίων που διαμορφώθηκε στο τελικό 33-29 με το γκολ του Τσαναξίδη στην εκπνοή.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης- Μπουγιάκας

Τα 5λεπτα: 03-01,05-05,08-07,10-09,15-10, 18-12 (ημ.)

19-15,22-18,24-22,28-25,31-29,33-29 (τελ)

Αρίωνα: Ασιανός, Τατσίδης, Παναγιωτίδης 9, Αβραμίδης 2, Κόλλιας 5, Νικολαΐδης 6, Ακριτίδης 5, Τσαναξίδης 5, Μουλάκης 1, Παπαχρήστου.

Αρχέλαος Κοσμίδης, Τριανταφύλλου 5, Ξεφτέρης, Εγγλέζος 3, Ρανγκέλοβιτς 6, Θυμιόπουλος 3, Χαραλαμπίδης 7, Σαμλίδης 5.