Play-off E.KA.Σ.ΔΥ.Μ.-Στο τελικό ο Α.Π.Σ. Αρίων

email
Print this page
Print

ΑΠΣ ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ (2)

Στο τελικό των Play-off της Α΄ Ανδρών της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. προκρίθηκε το βράδυ της Τετάρτης ο Α.Π.Σ. Αρίων κερδίζοντας το Βελβεντό με 68-55.

Ήταν ίσως η πιο εύκολη νίκη μια από τις 2 ομάδες αφού συνήθως τα μεταξύ τους παιχνίδια έχουν σασπένς και κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Καθοριστικό σημεία στην εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν η καταπληκτική άμυνα των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο όταν δέχτηκαν μόνο 19 πόντους και ο τραυματισμός του Σούπουρα από τους φιλοξενούμενους μόλις στο 2ο λεπτό. Ο «πιστολέρο» του Βελβεντού έσφιξε τα δόντια προσπάθησε να αγωνιστεί αλλά δεν τα κατάφερε. Και χωρίς αυτόν όμως οι υπόλοιποι προσπάθησαν και μπορεί να πει κανείς ότι έπεσαν μαχόμενοι.

Από την άλλη ο Αρίων είχε τον πλήρη έλεγχο είχε σταθερή διαφορά που έφτασε το +18 και δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 5.

Είναι χαρακτηριστικό πάντως πως μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν το πρώτο λόγο οι επιθέσεις (26-23) αφού στα προηγούμενα κυριάρχησαν οι άμυνες.

Το ξεκίνημα το αγώνα βρήκε τον Αρίων να έχει το πλήρη έλεγχο απέναντι σε ένα νευρικό, κακό και πολύ άστοχο Βελβεντό. Έτσι το 18-7 στο 9ο ήρθε πολύ φυσιολογικά όπως και το 29-11 στο 15ο με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να πετύχουν καλάθι με τίποτα.

Στο υπόλοιπο διάστημα όμως ο Αρίων πέτυχε μόνο ένα πόντο με το Καλομενίδη ενώ ο Βελβεντός με μπροστάρη το Μίχα έκανε ένα σερί 1-8 και έκλεισε το ημίχρονο στο 30-19.

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Ο Αρίων δηλαδή δεν μπορούσε να βάλει καλάθι με τίποτα και έτσι οι φιλοξενούμενοι αθόρυβα μείωσαν σε 30-22.

Μετά από 8 λεπτά συνολικά ο Γκέκας έκοψε το γόρδιο δεσμό και με τρίποντο έκανε το 33-22 αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σύντομο 0-4 και 4-15 συνολικά μείωσαν 33-26 στο 24ο.

Ο Αρίων όμως δεν αιφνιδιάστηκε και καλάθια από τους Γκέκα και Πανίδη (μαζί με το Καλομενίδη ήταν τα πρώτα βιολιά) έφτασε στο +16 (42-260 στο 28ο.

Στη τελευταία περίοδο ο Βελβεντός έπαιξε το τελευταίο του χαρτί γυρνώντας την άμυνα του σε ζώνη αλλά η διαφορά ήταν σταθερά ανάμεσα σε 7 και 10 πόντους.

Ο Σαμαράς με 2/2 βολές μείωσε σε 56-51  1 λεπτό πριν το τέλος αλλά ο Πανίδης που ήταν αλάνθαστος στις βολές το μιμήθηκε , ο Νίκου αστόχησε στο τρίποντο και έτσι η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 30-19, 42-32, 68-55

ΑΠΣ Αρίων: (Μουρουζίδης): Αθανασιάδης 10, Καλομενίδης 19(3), Τσολάκης 2, Ιωσήφ, Πέκος 3, Κοτζακόλιος 2, Πανίδης 23(4), Γκέκας 9(1), Χατζηλιάδης, Πουτούκης.

Α.Σ. Βελβεντό (Ασβεστάς): Μπγιάλας ,Ζανδές 6, Σούπουρας 5, Τσιτσιόκας 5 (1), Ρήγας, Σαμαράς 5 (1) Μπλιούμης 6, Στάμλογλου 2, Νίκος 8 ,Αποστόλης , Μίχας 14(3), Παπαΐδης 4.