Αρχική > Αθλητικά > Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 92-76: Ερυθρόλευκος θρίαμβος και ραντεβού τίτλου στο ΟΑΚΑ

Email this to someone
email
Print this page
Print

Ο Ολυμπιακός έκανε την καλύτερη του εμφάνιση στους φετινούς τελικούς κερδίζοντας 92-76 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και πλέον ο τίτλος θα κριθεί σε πέμπτο ματς στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Κυριακή

Με επιθετικό ρεσιτάλ του Ολυμπιακού, σε αντίθεση με τους τρεις προηγούμενους, κρίθηκε ο τέταρτος τελικός της Stoiximan.gr Basket League στο ΣΕΦ με τους “αιώνιους” να ανανεώνουν το ραντεβού τους για την Κυριακή 17/6 (19:00) στο ΟΑΚΑ!

Κυριαρχία Ολυμπιακού με δίδυμο ηγετών

Ο Ολυμπιακός βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο και το ένστικτο επιβίωσης του επέβαλε “ενεργοποίηση” των ηγετών της ομάδας. Ετσι στα πρώτα λεπτά, καθοριστικά για την επιβολή του ρυθμού και της ψυχολογίας του αγώνα, ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης πήραν όλες τις επιθέσεις της ομάδας τους μέχρι το 5′ και τα πήγαν πολύ καλά. Ο αρχηγός πέτυχε 4 πόντους με διεισδύσεις, ο υπαρχηγός 6 χτυπώντας σε προσωπικές ενέργειες τους ψηλούς του Παναθηναϊκού.

Οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να κυριαρχήσουν στο πρώτο δεκάλεπτο σε ένα ματς χωρίς ρυθμό, καθώς σφυρίχθηκαν 18 φάουλ συνολικά! Ο Παπανικολάου ήταν και πάλι καταλυτικός στην άμυνα πάνω στον Νικ Καλάθη, ενώ βοήθησε αρκετά και επιθετικά με έξι συνεχόμενους πόντους που πέτυχε. Η διαφορά για τον Ολυμπιακό ανέβηκε στο +11 (27-16, 9′), όταν πια ανέλαβαν δράση και οι Ρόμπερτς (δυο τρίποντα), ΜακΛιν και η ευστοχία πίσω από τη γραμμή του τριπόντου βελτιώθηκε (3/5 σουτ).