Αρχική > Τοπική Επικαιρότητα > Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του 18ου Πρωταθλήματος Σκάκι Κεντροδυτικής Μακεδονίας

Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του 18ου Πρωταθλήματος Σκάκι Κεντροδυτικής Μακεδονίας

Κοινοποιήστε το άρθρο...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someonePrint this page

Ολοκληρώθηκαν τη Δευτέρα 27 Μαρτίου 2017 οι 3ήμεροι αγώνες του 18ου Ατομικού Πρωταθλήματος Σκάκι Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2017, με τη συμμετοχή 57 σκακιστών και σκακιστριών. Διοργανωτές ήταν ο Σκακιστικός Όμιλος Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος», η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος», ο Σκακιστικός Όμιλος Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος» και η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κ.Δ. Μακεδονίας. Στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο ξενοδοχείο «Παντελίδης» στην Πτολεμαΐδα συμμετείχαν αθλητές και αθλήτριες από Κατερίνη, Φλώρινα, Βέροια, Πτολεμαΐδα, Κοζάνη, Σέρβια, και Γιαννιτσά.

Το πρωτάθλημα που διεξήχθη με διεθνή ΕΛΟ αξιολόγησης, καλύπτονταν διαρκώς διαδικτυακά στην ιστοσελίδα http://chess-results.com. Το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 5 γύρων και οι συμμετέχοντες χωρίστηκαν σε 5 τουρνουά (ανοιχτό ανδρών-γυναικών, εφήβων, παίδων, παμπαίδων, νεανίδων- κορασίδων)

Τα αποτελέσματα κατά (ηλικιακή) κατηγορία:

ΑΝΔΡΩΝ
ΘΕΣΗ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΣΥΛΛΟΓΟΣ
1ος Γυμνόπουλος Λάζαρος Λ.Π.Φλώρινας
2ος Μέλλιος Αθανάσιος ΑΕ.Κοζάνης
3ος Κοσμίδης Ιωάννης Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος
     
Α16
1ος Στεφάν Βίκτωρ Ο.Σ.Γιαννιτσών
2ος Ανδρονίκου Κωνσταντίνος Ο.Σ.Γιαννιτσών
3ος  Φανάκης Ιωάννης Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»
Α14
1ος Βαρδάκας Γρηγόριος ΣΟ.Κατερίνης
2ος Ραφτόπουλος Εμμανουήλ ΣΟ.Βέροιας
3ος Παπαδημητρίου Αλέξανδρος Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»
     
Α12
1ος Παπαγιάννης Αστέριος ΣΟ.Κατερίνης
2ος Βαρδάκας Πέτρος ΣΟ.Κατερίνης
3ος Τσιλίδης Χρήστος ΣΟ.Βέροιας
     
Α10
1ος Γεωργιάδης Αθανάσιος ΣΟ.Κατερίνης
2ος Δόγιας Χρήστος ΑΕ.Κοζάνης
3ος Τριανταφυλλίδης Παναγιώτης ΟΣ.Γιαννιτσών
     
Α08
1ος Πετρίδης Δημήτριος Παναγιώτης ΟΣ.Γιαννιτσών
2ος Τζανής Αλέξανδρος Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»
 3ος Γάκης Βασίλειος Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»
ΓΥΝΑΙΚΩΝ
1η Αλεξίου Δήμητρα Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»
 
Κ16
1η Λιούρη Αναστασία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»
2η Τσούλη Ραφαηλία ΛΠ.Φλώρινας
3η Τσιρανίδου Βασιλική Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»
     
Κ14
1η Λιούρη Μαρία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»
2η Λιούρη Στυλιανή Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»
     
Κ12
1η Λιούρη Μ  Αναστασία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»
2η Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα ΣΟ.Βέροιας
 3η  Παπά Μαρία  Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»
Κ10
1η Βαρδάκα Σοφία ΣΟ.Κατερίνης
2η Λιούρη Μιχαέλα Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

Παράλληλα την Κυριακή 26 Μαρτίου 2017 ώρα 15:30 πραγματοποιήθηκε Γενική Συνέλευση της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ., παρουσία εκπροσώπων από τα σωματεία της Κ.Δ.Μακεδονίας.

Το παρόν στην τελετή λήξης και τις βραβεύσεις των νικητών έδωσαν :

Ο αντιδήμαρχος Εορδαίας κ.Πολυχρονίδης Δημήτριος

Οργανωτική Επιτροπή

Θεοφυλακτίδης Ευστάθιος – Διευθυντής αγώνων & Πρόεδρος Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.
Σαμαράς Αντώνιος – Υπεύθυνος Διοργάνωσης
Κοσμίδης Λουκάς – Υπεύθυνος Διοργάνωσης

Λεζγίδης Ιωάννης– Υπεύθυνος Διοργάνωσης

Σούδης Στέφανος – Διαιτητής
Ποκιάκης Γεώργιος – Διαιτητής

Γκόγκος Γεώργιος– Διαιτητής
Ζαχαρίδης Κωνσταντίνος – Επικεφαλής Διαιτητής, υπεύθυνος κληρώσεων & διαχειριστής ιστοσελίδας
Ηλιάδου Μαρία – Γραμματεία
Φωκά Σοφία – Γραμματεία

Εμμανουηλίδου Νόπη – Γραμματεία

Τέλος, σύμφωνα με την προκήρυξη των αγώνων, προκρίνονται για τα αντίστοιχα Πανελλήνια  Πρωταθλήματα οι νικητές των τουρνουά:

Ανδρών: Γυμνόπουλος Λάζαρος (ΛΠ.Φλώρινας)

Α14:  Βαρδάκας Γρηγόριος (Σ.Ο. Κατερίνης)

Α12:  Παπαγιάννης Αστέριος (Σ.Ο. Κατερίνης)

Α10: Γεωργιάδης Αθανάσιος (ΣΟ.Κατερίνης)

Γυναικών: Αλεξίου Δήμητρα (Σ.Α.Π. Σκακιστάκος) και

Κ14: Λιούρη Μαρία (Σ.Α.Π.Σκακιστάκος).

Κοινοποιήστε το άρθρο...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Email this to someonePrint this page
Στείλε μας Φωτογραφίες, Μηνύματα και Καταγγελίες στο ptolemeos@e-ptolemeos.gr

Συντάκτης: e-ptolemeos team