Email this to someone
email
Print this page
Print

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος ο Φοίνικας Πτολεμαΐδας κέρδισε τον αντίστοιχο της Κοζάνης με 76-74 χάρη σε ένα καλάθι του Τσολάκη 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Το παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα με εναλλαγές στο σκορ, νεύρα, 4 τεχνικές ποινές (3 για τους γηπεδούχους) και με τις 2 ομάδες να έχουν παράπονα από τους διαιτητές.

Ο Φοίνιξ Κοζάνης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί 2-8 στο 3ο λεπτό. Από εκεί και μετά όμως ο Φοίνικας (έπαιξε χωρίς Σταυρίδη, Αθανασιάδη, Κωνσταντινίδη, Ναϊπλή ενώ ο Πανίδης έπαιξε στη τελευταία περίοδο) με ένα σερί 19-3 προηγήθηκε 21-11 στο 8ο αλλά στα τελευταία 2 λεπτά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 24-18.

Στην επόμενη περίοδο οι ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ και το 40-40 του ημιχρόνου ήταν μάλλον αυτό που αντικατόπτριζε τι έγινε σε αυτή τη περίοδο.

Ίδιο σκηνικό είχαμε και στο ξεκίνημα του β΄ μέρους με τις 2 ομάδες στα πρώτα 3 λεπτά να είναι κοντά στο σκορ.

Στα 4:23 πριν το τέλος της περιόδου ο Φοίνικας προηγήθηκε 55-50΄αλλά από εκεί και μετά και μέχρι το τέλος δεν πέτυχε άλλο πόντο!!! ο Φοίνιξ πέτυχε 11 και έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε 55-61.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου τίποτα δεν άλλαξε και έτσι στο 32ο το σκορ είχε γίνει 57-67 (επί μέρους σκορ 2-17).

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έβγαλαν πάθος και ψυχή και άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και έτσι 5:08 πριν τη λήξη το σκορ ήταν 66-69 (σερί 9-2).

Ο Ματούλας με τρίποντο έδωσε ανάσα στην ομάδα του αλλά ο Φοίνικας με 4/4 βολές μείωσε 70-72 3:21 πριν το τέλος.

Ο Ματούλας με βολή από την 3η τεχνική ποινή στο πάγκο του Φοίνικα έκανε το 70-73  2:37 για τη λήξη για να ακολουθήσουν εκατέρωθεν λάθη.

Στο 1:14 πριν το τέλος υπήρξε μια μικροσυμπλοκή των παικτών, παράγοντας του Φοίνιξ μπήκε να «χωρίσει» αλλά δέχτηκε ΤΠ και ο Τούζος μείωσε 71-73. Στην επίθεση του Φοίνικα ο Ζιάμπας έκλεψε και έφυγε μόνος αλλά αστόχησε κάτω από το καλάθι για να ακολουθήσει επιθετικό του Τούζου  59΄΄ πριν το τέλος, κλέψιμο και βήματα του Τσολάκη στα 41΄΄ και επιθετικό φάουλ του Ζιάμπα στα 29΄΄ .

Ο Ασλανίδης με τον 30ο πόντο του έκανε το 71-74 (1/2 βολές) στα 16:4 πριν το τέλος αλλά ο Πανίδης με ½ βολές και ο Ιωσήφ με 2/2 (πήρε το επιθετικό ριμπάουντ) έκαναν το 74-74 με 13:4 να απομένουν (για κάποια φάουλ που δόθηκαν στα τελευταία λεπτά υπήρξαν διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους).

Ο Χαντάβας στα 8΄΄αστόχησε σε τρίποντα και ο Τσολάκης στο αιφνιδιασμό χάρισε μια «μεγάλη» (όπως εξελίχθηκε) νίκη στην ομάδα του με 76-74 αφού το σουτ του Ματούλα ήταν εκτός χρόνου.

Τα 10λεπτα: 24-18, 40-40 (ημ.)

55-61, 76-74 (τελ.)

Διαιτητές: Κατωτοικίδης- Κουφούδης

Φοίνικας: Μπίγγας 12 (3), Εξακουστίδης, Τούζος 17 (3), Ξανθόπουλος, Τσολάκης 20 (1), Ιωσήφ 15 (3), Πανίδης 3, Κοτανίδης 4, Παπαδόπουλος 5.

Φοίνιξ: Ματούλας 21 (4), Ασλανίδης 30 (6), Βακουφτσής 2, Πολυζόπουλος, Χαντάβας, Δούμας, Ζιάμπας 6, Κυριαζάκος 6 (1), Ανδρίτσος 9.