Αρχική > Slider > Νικητής ο Φοίνικας στο θρίλερ της Πτολεμαΐδας (Βίντεο)

Νικητής ο Φοίνικας στο θρίλερ της Πτολεμαΐδας (Βίντεο)

Email this to someone
email
Print this page
Print

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε στο Κλειστό της Πτολεμαΐδας ο Φοίνικας Πτολεμαΐδας κέρδισε τους Διόσκουρους με 87-83 (ημ. 46-39).

Έγινε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα που κρίθηκε στη κυριολεξία στα τελευταία δευτερόλεπτα με τους Τσολάκη, Μπίγγα και Ναϊπλή να δίνουν ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα τους.

Οι γηπεδούχοι πήραν 2 φορές διαφορές 15 πόντων την οποία όμως δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν με τους Διόσκουρους να επιστρέφουν στη συνέχεια σε θέση βολής.

Ο Φοίνικας 7 λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκε με 10, 1 πριν τη λήξη έχανε με 1 αλλά τελικά δεν «αυτοκτόνησε».

Η εικόνα του αγώνα

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Φοίνικας και προηγήθηκε με διαφορά 8 πόντων (14-6 και 22-14) και έκλεισε με τέτοια το δεκάλεπτο (25-17).

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Φοίνικας είδε το Τσολάκη να κάνει το 3ο του φάουλ αλλά και τη διαφορά να αγγίζει τους 15 πόντους (42-27)  3:07 πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι όμως με σερί 2-10 μέσα σε 2 λεπτά μείωσαν 44-37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με το τέλος με τη ημίχρονο να τελειώνει 46-49.

Στο 2ο ημίχρονο τίποτα δεν άλλαξε με το Φοίνικα να έχει πάντα μια διαφορά ασφαλείας η οποία και πάλι άγγιξε τους 15 πόντους 59-44 5:47 πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Σε αυτά τα λεπτά όμως που έμεναν ο Φοίνικας πέτυχε μόνο 4 πόντους, δέχθηκε 14 και έτσι το δεκάλεπτο έληξε 63-58.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι παρά τη πίεση από τους Διόσκουρους κατάφερναν και είχαν τον έλεγχο. Έτσι 7 λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκαν 70-60 αλλά από εκεί και μετά άρχισε η αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους που με τρίποντο του Παπαγιάννη προηγήθηκαν 80-81 1:18 πριν τη λήξη για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Ο Πανίδης με ½ βολές ισοφάρισε 1:09 πριν το τέλος για να ακολουθήσει λάθος από τους φιλοξενούμενους.

Ο Τσολάκης ήταν ψύχραιμος στις βολές και έκανε το 83-81 46΄΄  πριν το τέλος όπως και ο Καραλίβανος 35΄΄ (83-83) που πήρε το ριμπάουντ μετά από 2 άστοχες βολές από τον Καπένη.

Στη τελευταία επίθεση του Φοίνικας όλα φάνηκαν να πηγαίνουν στραβά αλλά ο Μπίγγας με πολύ δύσκολο σουτ έκανε το 85-83 11΄΄  πριν τη λήξη.

Στη συνέχεια οι Διόσκουροι ήταν άστοχοι και ο Ναϊπλής με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη του Φοίνικα.

Τα 10λεπτα: 25-17, 46-39 (ημ.)

63-58, 87-83 (τελ.)

Διαιτητές: Λυγούρας- Μαρινέλλης.  (σφύριξαν συνολικά 50 φάουλ σε ένα παιχνίδι που κράτησε σχεδόν 2 ώρες)

Φοίνικας: Εξακουστίδης 1, Μπίγγας 6, Τούζος 28 (5), Τσολάκης 11 (2), Ιωσήφ 2, Πανίδης 19 (1), Κοτανίδης, Κρανιωτάκης 2, Ναϊπλής 18.

Διόσκουροι: Παπαγιάννης 30 (2), Μανακίτσας 9, Τσιμπέρης, Καραλίβανος 6, Μαυρίδης 5, Καπένης 8, Βασιλόπουλος 4 (1), Γιαννόπουλος, Σκαρκαλάς 13 (3), Ζολώτας 8.