Αρχική > Αθλητικά > Νικητής ο Εορδαϊκός στο ντέρμπι της πόλης

Νικητής ο Εορδαϊκός στο ντέρμπι της πόλης

Print this page
Print
Email this to someone
email

Στις νίκες επανήλθε ο Εορδαϊκός ο οποίος στο φινάλε του πρώτου γύρου κέρδισε τη νεανική ομάδα του Ηρακλή με 2-1.

Ο Εορδαϊκός αντέδρασε άμεσα στο γκολ με το οποίο ο Ηρακλής προηγήθηκε πετυχαίνοντας 2 γκολ αλλά από εκεί και μετά αν και δημιούργησε ευκαιρίες (ειδικά στο πρώτο ημίχρονο) δεν πέτυχε άλλο γκολ και έτσι όσο πλησίαζε το τέλος υπήρχε άγχος.

Τελικά το 2-1 παρέμεινε με τον Εορδαϊκό να ολοκληρώνει με νίκη ένα κακό πρώτο γύρο για αυτόν.

Από την άλλη ο Ηρακλής στάθηκε πολύ καλά, κυρίως αμυντικά και αν «κρατούσε» λίγο παραπάνω το προβάδισμα ίσως τα πράγματα ήταν διαφορετικά για αυτόν.

Στην επανάληψη και όσο παρέμενε το 2-1 δεν φάνηκε να ρισκάρει και έτσι στο τέλος έμεινε μόνο με τις εντυπώσεις.

Φάσεις και γκολ

Στο 9ο μπροστινή μπαλιά Γιαννιού για Παπαγαθονίκου που επιχείρησε να σουτάρει αλλά ο Πατσίκας έβαλε τη κόντρα τη τελευταία στιγμή.

Στο 15ο σουτ του Ράντζογλου μπλόκαρε ο Μιχαηλίδης.

Στο 23ο σέντρα-σουτ του Συμεωνίδη απέκρουσε Τάλης και στην αντεπίθεση ο Ράντζογλου με διαγώνιο σουτ έκανε το 0-1.

Η χαρά για τη νεανική ομάδα του Ηρακλή όμως κράτησε μόνο ένα λεπτό αφού αμέσως μετά τη σέντρα ο Παπαγαθονίκου σέντραρε η μπάλα πέρασε από όλους και ο Συμεωνίδης από κοντά ισοφάρισε.

Ο Εορδαϊκός έκανε πολύ γρήγορα και το 2-1 με τον ίδιο παίκτη με διαγώνιο σουτ στο 29ο μετά από κάθετη πάσα του Παπαγαθονίκου.

Αμέσως μετά το διαγώνιο σουτ του τελευταίου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Τάλης και στο 32ο σέντρα Συμεωνίδη κεφαλιά Τριανταφύλλου στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Στο 41ο όμορφη ατομική προσπάθεια του Ράντζογλου που μπήκε στη περιοχή αλλά ο Μιχαηλίδης βγήκε και μπλόκαρε σωτήρια.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης σέντρα του Χαραλαμπίδη έδιωξε δύσκολα ο Τάλης.

Στο 62ο σέντρα Μπρεγκόλι έδιωξε ο Τάλης σουτ Συμεωνίδη άουτ και στην επόμενη φάση σουτ του Συμεωνίδη μπλόκαρε ο Τάλης.

Διαιτητές:Τσιούλης, Τσιαμπάζης, Αρσενίδου. Κίτρινη είδε ο Τριανταφύλλου.

Εορδαϊκός Μιχαηλίδη,Γιαννιός(83ο Βλαδίκας), Σαββάκης (46ο Μπρεγκόλι), Τσιντός,Λιάμης,Χαραλαμπίδης (86ο Κουτούπης), Συμεωνίδης, Τριανταφύλλου, Σινάνι, Παπαγαθονίκου,Μάγγος(72ο Μπίκος).

Ηρακλής Πτολεμαΐδας:Τάλης,Παπαδόπουλος, Λεμονής, Πατσίκας(87ο Σακοράφας), Λιάμης, Παππάς,Τσίκας (80ο Κοσμίδης), Σαπαλίδης (64ο Καραπέγιος), Μαρνασίδης, Μαντζόπουλος(59ο Αιχμαλωτίδης), Ράντζογλου.