Συμβαίνει τώρα
Αρχική > Αθλητικά > Μπάσκετ Ε. ΚΑ. Σ. ΔΥ. Μ.- Πάτησε κορυφή η Δύναμις στην Β΄ – Βγήκε η 4αδα στο Εφηβικό

Μπάσκετ Ε. ΚΑ. Σ. ΔΥ. Μ.- Πάτησε κορυφή η Δύναμις στην Β΄ – Βγήκε η 4αδα στο Εφηβικό

Μοίρασε το άρθρο...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email






Με αγώνες του πρωταθλήματος Β΄ Ανδρών (παιχνίδι εξ΄ αναβολής) – Παίδων (Δ΄, 3 και 4 όμιλοι) – Κορασίδων  Γ’ συνεχίστηκαν τα υπόλοιπα πρωταθλήματα της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. πλην της Α΄ Ανδρών.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Β΄ Ανδρών –Ανέβηκε στη κορυφή η Δύναμις

 

Εξ αναβολής:

ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας- Δύναμις    65-77

Διαιτητές:  Λυγούρας – Σταμπουλής

Τα 10λεπτα:  06-20, 17-32 (ημ.)

45-50,65-77 (τελ.)

ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας: Χουνουζίδης, Πιπερόπουλος 13, Λαζαρίδης Α. 7, Φούφας 22(4), Ιωαννίδης 11(3), Νασιόπουλος, Δουβλετής 5, Σταμπολούς, Λαζαρίδης Κ. 5(1).

Δύναμις: Καλαμπόκης, Τουρτούρας 2, Παπαδόπουλος 10(1), Κωνσταντινίδης, Βλαχόπουλος 11(2), Γκανάτσιος 19(1), Πατσώνας 5, Γκάσης 14(4), Τολίκας 16(1), Τσιαμουρτζής.

 

12η Αγωνιστική

ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας Γ.Σ. Ελίμειαςδ. δ.
ΠΑΟ ΚοζάνηςΔύναμιςδ. δ.
Ελπίδα ΠερδίκαΆρης Ατραπού6266
Αίαντας ΑμυνταίουΑναγέννηση Εράτυρας8556
Αναγέννηση  ΣερβίωνΡεπό

Ελπίδα Εορδαίας – Άρης Ατραπού   62-66

Διαιτητές:  Ζαέκης – Παυλόπουλος

Τα 10λεπτα:  14-18, 30-35 (ημ.)

47-48, 62-66 (τελ)

Ελπίδα Εορδαίας: Μίχος , Μπισούκης , Παπουλίδης 28(2), Κουντουρατζόγλου 2, Αθανασιάδης 7, Ταργοντσίδης 8, Θέμελι 8, Χαρισιάδης 2, Ίτσαρης 7.

Άρης Ατραπού: Αδάμου 13(1), Δήμου 6, Νάστος 9, Νότης 10, Δημητρίου 28.

 

Η Βαθμολογία

ΟμάδαΒΑγωνΠόντοι
Α.Σ. Αναγέννηση Σερβίων1810752581
ΑΣ. Δύναμις1810775638
Αίαντας Αμυνταίου ΑΠΣ1610699688
Άρης Ατραπού Φλώρινας1611747724
ΠΑΟ Κοζάνης1510680607
ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας159604546
ΓΣ Ελίμειας1310658731
ΑΣ Ελπίδα Εορδαίας1211596798
Αναγέννηση Εράτυρας1211666776

 

Παιχνίδι λιγότερο ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας, Ελίμεια, ΠΑΟ Κοζάνης και Δύναμις

 

Η επόμενη αγωνιστική:

ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας Γ.Σ. Ελίμειας
ΠΑΟ ΚοζάνηςΔύναμις
Ελπίδα ΠερδίκαΆρης Ατραπού 6266
Αίαντας ΑμυνταίουΑναγέννηση Εράτυρας8356
Αναγέννηση  ΣερβίωνΡεπό

 

Γυναικών  

Γ.Σ.Κ. Λασσάνης 77-38Άργος Ορεστικό
Μεσοποταμία 43-72Απόλλων
Αίαντας Αμυνταίου 63-61Μέγας Αλέξανδρος
Βελβεντό 0-20 α.α.Κεραυνός Αγ. Γεωργίου

 

Στη Κοζάνη ο Λασσάνης δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στο Άργος με την διαφορά δυναμικότητας να είναι μεγάλη και το Γιάννης Μήτσιαλο να χρησιμοποιεί παίκτριες χωρίς πολύ χρόνο συμμετοχής μέχρι σήμερα.

Δεκάλεπτα. 31-09, 42-17 (ημ.)

59-24,77-38 (τελ.)

Λασσάνης ( Μήτσιαλος). Κυριατζιδου 16(2), Κοτζαιτση 8, Λαβαντσιωτη Δ. 14(1), Αλεξανδρή, Μεντεσιδου 8, Γκοντοβα 13, Λαβαντσιωτη Α. 3, Σιακαβαρα, Καραδαλη 6, Κωτούλα 9, Πλιατσιου, Ζυμπιδου. Άργος Ορεστικό (Πουλιωνης). Μουτζικη 6, Ζουκη, Σαρρή, Αντωνίου, Χαριζοπουλου 11, Τζήμα 9, Νικολαιδου 6, Ντεροπουλου Φ., Μουρατιδου 2, Ντεροπουλου Ζ. 4.

 

Εύκολο έργο είχε και ο Απόλλων στη Μεσοποταμία κερδίζοντας τη τοπική ομάδα.

Χαρακτηριστικό το 5-21 του τελευταίου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 24-34 (ημ.),

38-51,43-72 (τελ.)

Π.Α.Ο.Κ.Μ.: Παπουτσή Ν. 2, Τομπουλίδου Δ., Καραπατσακίδου Ε. 2, Τοπαλίδου Αγ. , Κριτσιλίδου Α. , Δουβάλη Χ. 2, Κοτανίδου Μ. , Κουσίδου Ι. 3, Καφαταρίδου Σ. 15 (2), Τογκαρίδου Ε. 3 (1), Τρασιά Γ.Σ. 4, Γρηγοριάδου Ε. 12

Απόλλων: Χωλοπούλου Β. 6, Παπαγρηγορίου Ξ. 2, Κρανιωτάκη Α. 7, Τρυφωνίδου Μ. , Πισιάνη Κ. 8, Αμανατίδου Α. 3, Δήμου Κ. 9 (1), Μήγκου Α. , Τσουμήτα Β. 17, Αμανατίδου Ε. 2, Κωνσταντινίδου Ε. 12, Μάρκου Ε. 6

Η βαθμολογία

ΟμάδαΒαθμΑγωνΕπιθΑμυν
ΓΣΚ Λασσάνης126373219
Απόλλων Πτολ.116381240
Κεραυνός Αγ. Γεωργίου116334253
Αίαντας Αμυνταίου106231206
Α.Π.Σ. Μεγ. Αλέξανδρος86290349
ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας76210320
ΑΣ Άργος Ορεστικό66196298
ΑΣ ΒελβεντούΑποχώρησε

 

Το Άργος Ορεστικό έχει ένα μηδενισμό

 

Η επόμενη αγωνιστική

ΑπόλλωνΑίαντας Αμυνταίου
Κεραυνός Αγ. ΓεωργίουΓ.Σ.Κ. Λασσάνης
Άργος ΟρεστικόΜεσοποταμία
Μέγας Αλέξανδρος 20-0 α.α.Βελβεντό

 

Μπαράζ Εφήβων

Μέγας Αλέξανδρος- Κεραυνός Αγ. Γεωργίου 66-51 (προκρίθηκε ο Μέγας με 2 νίκες)

Πρωτέας -Καστοριά 63-64 (Προκρίθηκε η Καστοριά με 2 νίκες)

 

Παιδικό πρωτάθλημα- Σπουδαίες νίκες για Καστοριά και Πρωτέα

Αρχίζει να ξεχωρίζει σιγά-σιγά η τελικά 4αδα που θα διεκδικήσει το τίτλο στο πρωτάθλημα παίδων μετά τη νίκη της Καστοριάς επί του Αρίωνα. Φυσικά ακόμα τίποτα δεν τελείωσε και το θετικό για τον Αρίωνα είναι ότι υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Στο ντέρμπι κορυφής ο Πρωτέας κέρδισε τον Μέγα και έμεινε μόνος πρώτος ενώ στην Κοζάνη οι Διόσκουροι κέρδισαν πολύ εύκολα τον Ηρακλή.

Τα αποτελέσματα

ΑΣ Καστοριάς -Α.Π.Σ. Αρίων  60-54
Φ.Ο. Πρωτέας Γρεβενών -Α.Π.Σ. Μέγας Αλέξανδρος 52-46
Α.Σ. Ηρακλή Κοζάνης -Α.Σ. Διόσκουροι Κοζάνης 42-80

 

Η βαθμολογία

ΟμάδαΒαθμΕπιθΑμυν
Φ.Ο. Πρωτέας12447445
Α.Π.Σ. Μέγ. Αλεξ. Κοζάνης11493467
Α.Σ. Διόσκουροι Κοζάνης11499430
ΑΣ Καστοριάς11427410
Αρίων9448494
Α.Σ. Ηρακλής Κοζάνης9389332

Επόμενη αγωνιστική

Α.Π.Σ. Αρίων -Φ.Ο. Πρωτέας Γρεβένων
Α.Π.Σ. Μεγ. Αλέξανδρος -Α.Σ. Ηρακλής Κοζάνης
Α.Σ. Διόσκουροι -ΑΣ Καστοριάς

 

Παίδες 3ος όμιλος

 

Σιάτιστα -Κεραυνός Αγ.  Γεωργίου 83-71 (6/10)

Αριστοτέλης- Άργος Ορεστικό  δ.δ.

 

 

Η βαθμολογία

 

ΟμάδαΒαθμΑγωνΕπιθΑμυν
ΓΣ Σιάτιστας74257199
Κεραυνός Αγ. Γεωργίου74275253
ΑΣ Άργος Ορεστικό43120155
ΦΣΦ Αριστοτέλης33146191

 

 

 

Κορασίδων- Τελική φάση

 

Α.Σ. Ηρακλής Κοζάνης -Α.Π.Σ. Μέγ. Αλέξανδρος73 – 70
ΑΣ Άργος Ορεστικό -ΑΣ Καστοριάς52 – 38
Απόλλων -Κεραυνός Αγ. Γεωργίου20 – 0 α.α.

 

 

Η βαθμολογία

 

ΟμάδαΒαθμΑγωνΕπιθΑμυν
Απόλλων168520251
Μέγας Αλέξανδρος138424414
Άργος Ορεστικό138379385
Α.Σ. Ηρακλής Κοζάνης98320371
Κεραυνός Αγ. Γεωργίου88281415
ΑΣ Καστοριάς88312402

 

Ο Κεραυνός έχει ένα μηδενισμό

 

Καστοριά και Ηρακλής έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

 

Η επόμενη αγωνιστική

 

Α.Π.Σ. Μέγ. Αλέξανδρος -ΑΣ Άργος Ορεστικό0 – 0
ΑΣ Καστοριάς- Απόλλων0 – 0
Κεραυνός Αγ. Γεωργίου-  Α.Σ. Ηρακλής Κοζάνης0 – 0

Μοίρασε το άρθρο...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Στείλε μας Φωτογραφίες, Μηνύματα και Καταγγελίες στο ptolemeos@e-ptolemeos.gr
kotzampasis

Συντάκτης: Θεόφιλος Ηλιάδης

Αθλητικογράφος του e-ptolemeos.gr. Ασχολείται με το αθλητικό ρεπορτάζ από το 1990. Είναι πτυχιούχος του ΤΕΙ Μηχανολογίας Κοζάνης.