Αρχική > Slider > Μπάσκετ Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. – Άργος και Βελβεντό έκαναν το 1-0

Μπάσκετ Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. – Άργος και Βελβεντό έκαναν το 1-0

Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Συναρπαστικοί ήταν οι πρώτοι ημιτελικοί στην Α΄ Ανδρών της Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. εκεί όπου Άργος και Βελβεντό έκαναν το 1-0.

Στο Άργος σε ένα παιχνίδι όπου οι άμυνες και η αστοχία είχαν το πρώτο λόγο οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 50-45 τους Διόσκουρους.

Το παιχνίδι είχε σασπένς σε όλη τη διάρκεια του και καμιά ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει με το σκορ να παραμένει σε πολύ χαμηλά επίπεδα (25-24 ημίχρονο).

Το 2ο ημίχρονο κυμάνθηκε σε ίδια επίπεδα με το επί μέρους σκορ στη 3η περίοδο να είναι 8-7 και τελικά το Άργος να παίρνει μια δύσκολη νίκη με 5-45

Τα 10λεπτα: 13-13, 25-24 (ημ)

33-31, 50-45 (τελ.)

Άργος : Φωτιάδης 8(2), Ζυγούρας 3(1), Πουλιώνης, Σαρρής 4, Παντελίδης 4(1), Κόττας 9, Παράσχος 12(2), Ιατρόπουλος 8, Γιαγκόπουλος.
ΑΕ Διόσκουροι Κοζάνης (Μπαρτζώκας-Σιακαβάρας) Παπαγιάννης 11(2), Σκορδάρης 8(1), Γκοβεδάρος 12(3), Γκλιάνας 5, Μανακίτσας, Καπενής 2, Γατόπουλος , Κυριαζάκος 3, Πλιάκης 4, Ζολώτας.

Στον άλλον αγώνα το Βελβεντό πήρε την νίκη με 73-71 επί του Αριστοτέλη σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε όπως και τα 2 του πρωταθλήματος στις λεπτομέρειες..

3ος Τελικός  Σάββατο   19/05/2019.

(Υπενθυμίζουμε ότι, οι νικητές στους ημιτελικούς και στον τελικό προκύπτουν στις δύο νίκες, ενώ ο μικρός τελικός στη μία).

Β΄ κατηγορία των Ανδρών Η Αναγέννηση Σερβίων πήρε τη νίκη στο ντέρμπι

Η Αναγέννηση Σερβίων ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με το Φοίνικα Πτολεμαΐδας κερδίζοντας με 57-53.

Οι 2 ομάδες ισοβαθμούν πλέον στη 2η θέση αλλά ο Φοίνικας έχει το πάνω χέρι αφού είχε κερδίσει με +14 στην έδρα του.

Πλέον μόνος πρώτος στη κορυφή είναι ο Φοίνικας Κοζάνης που κέρδισε εύκολα τη Δύναμις με 90-53.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-19, 24-37 (ημ.)

37-72, 53-90 (τελ.).

ΑΣ ΔΥΝΑΜΙΣ ΚΟΖΑΝΗΣ(Γκανάτσιος):Καραμάρκος, Τολίκας 7, Στάικος 9(3), Καλαμπόκης 3, Βλαχόπουλος 10(2), Γεωργαράς 4, Καπλάνογλου 8, Κουτσώνας, Τσιαμουρτζής 2, Μυρωνίδης 10(2)

Α.Σ. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΚΟΖΑΝΗΣ(Βλάχος):Χαντάβας 15(5), Λαγόπουλος 10(2), Ασλανίδης 15(1), Γκάσης 2, Ζιάμπας 10, Τσαμπούρης 10, Καρέντζος 9, Μαργέτας 3(1), Σταθόπουλος 14(4), Μπουδιώνης 2.

Στα Γρεβενά τέλος ο Κεραυνός κέρδισε εύκολα τον Αμύντα Σκοπιάς και ισοβαθμεί πλέον μαζί του στη 3η θέση έχοντας το προβάδισμα στην ισοβαθμία.