Αρχική > Slider > Κύπελλο Ν. Ακουμιανάκης- Πρωταθλήματα Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Κύπελλο Ν. Ακουμιανάκης- Πρωταθλήματα Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Κοινοποιήστε το άρθρο...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print

Η προημιτελική φάση στο κύπελλο Νίκος Ακουμιανάκης πραγματοποιήθηκε το Σ/Κ με τα φαβορί (πλην του Άργους) να παίρνουν τη πρόκριση.

Στη Σιάτιστα στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι ο Φοίνικας κέρδισε τη τοπική ομάδα και τη Τετάρτη θα υποδεχτεί τον Αριστοτέλη στο πρώτο ημιτελικό, ένα Αρισττέλη που κέρδισε εύκολα τους Διόσκουρους με 83-57.

Στη Κοζάνη ο Πρωτέας κέρδισε τον Μέγα αν και έπαιξε με το εφηβικό και θα αντιμετωπίσει στον άλλο ημιτελικό το Λασσάνη που αν και προηγήθηκε 42-15 του Άργους (που έπαιξε χωρίς το Κόττα και ακόμα 2 βασικούς), είδε τους φιλοξενούμενους να μειώνουν 59-56 αλλά μέχρι εκεί με το τελικά σκορ να διαμορφώνεται σε 72-60

Τα αποτελέσματα:

Γ.Σ. Σιάτιστας- Φοίνικας Πτολ.                       68-74

Διόσκουροι- Αριστοτέλης Φλώρινας              57-83

Μέγας Αλέξανδρος-Πρωτέας                         47-74

Λασσάνης -Άργος Ορεστικό                          72-60

 

Δ΄ Φάση

Φοίνικας Πτολ.-Αριστοτέλης Φλ.       17 (9 Οκτ.-19:30)

Λασσάνης-Πρωτέας                            18 (12 Οκτ.)

Τελικός

Νικητής 17-     Νικητής 18

 

Με τα πρωταθλήματα Παίδων (όλοι οι όμιλοι) – Νεανίδων – Κορασίδων (και οι 2 όμιλοι) συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στην Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.

Η έναρξη της Α’ κατηγορίας ΑΝΔΡΩΝ θα διεξαχθεί το σαββατοκύριακο 19-20 Οκτωβρίου 2019 και της Β’ κατηγορίας ΑΝΔΡΩΝ το Σαββατοκύριακο 12-13 Οκτωβρίου 2019.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

 

Νεανίδες 3η Αγωνιστική

Αίαντας Αμυνταίου 56-40Ελίμεια
Κεραυνός Αγ. Γεωργίου 76-60Απόλλων
Μεσοποταμία 31-68Shooters
ΡεπόΛασσάνης

Με ήττα συνέχισαν οι ΝΕΑΝΙΔΕΣ  του Απόλλωνα , το απόγευμα της Κυριακής, στην έδρα του πολύ δυνατού τα τελευταία χρόνια, ΚΕΡΑΥΝΟΥ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ.

Ωστόσο πρόκειται για μία από αυτές τις ήττες που μπορούν να οριοθετήσουν την απαρχή ενός πολύ δυνατού ξεκινήματος προς ακόμη μεγαλύτερα ορόσημα. Προφανώς η εμφάνιση της ομάδας κατέδειξε τις αδυναμίες της, η αίσθηση όμως τόσο η δική μας , αλλά και και όσων παρακολουθούν ψύχραιμα τα πράγματα είναι ότι δημιουργήθηκαν πολύ καλές εντυπώσεις και για το παρόν και για το μέλλον.

Επιθυμώντας λοιπόν να βοηθήσουμε όσους δεν γνωρίζουν , ή όσους κάνουν ότι δεν γνωρίζουν, θα πρέπει να αναφέρουμε ότι η ομάδα κατέβηκε με την μόνιμη απουσία 2 αθλητριών που φέτος έφυγαν με μεταγραφή, και με σοβαρές απουσίες νεανίδων και κορασίδων λόγω τραυματισμών, σε ένα παιχνίδι πολύ υψηλών απαιτήσεων.

Για αυτούς τους λόγους λοιπόν, αισθανόμαστε την ανάγκη να ευχαριστήσουμε όλα τα υπέροχα κορίτσια, που συμμετέχουν σε αυτήν την ομάδα, από την πιο μεγάλη ως και την πιο μικρή, για την προσπάθεια και τον καθημερινό αγώνα που δίνουν στα παρκέ, παράλληλα με τις πολύ απαιτητικές σχολικές τους υποχρεώσεις. Η παρουσία όλων των παιδιών είναι η μεγαλύτερη δική μας χαρά και είναι σίγουρο ότι συνεχίζοντας με την ίδια όρεξη για δουλειά, μπορούμε να πάμε ακόμα καλύτερα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-6, 41-18 (ημ.), 59-37, 76-60 (τελ.)
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ(Δ. ΒΑΚΟΥΦΤΣΗ): Ντόνα Ε. 2, Τζημορώτα Α. 26 (2), Παππά Ε. , Ασλανίδου Σ. , Σαρηγιαννίδου Σ. , Τσιαρσιώτη Σ. 11, Λιακοπούλου Ε. 2, Δαδαλή Κ. 6, Θεοδώρου Χ. 11 (2), Ζυγούρα Δ. , Παππά Α. , Φάρρου Ε. 18
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ (Α. ΚΡΑΝΙΩΤΑΚΗ): Χωλοπούλου Β. 11, Διπλάρη Α. 19 (3), Παπαγρηγορίου Ξ. , Τρυφωνίδου Μ. , Αμανατίδου Ε. 2, Σαρβάνη Α. 4, Μαντώ Ι. 4, Μήγκου Α., Τσουμήτα Β. 3, Δήμου Κ. 17 (1), Κωνσταντινίδου Ε. , Μάρκου Ε.  (ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛ.)

Η βαθμολογία

ΟμάδαΒαθμΑγωνΕπιθΑμυν
Κεραυνός Αγ. γεωργίου63200130
Shooters4213694
Αίαντας Αμυνταίου ΑΠΣ4211994
Απόλλων Πτολ.43188193
ΠΑΟΚ Μεσποταμίας43139178
ΓΣΚ Λασσάνης2292126
ΓΣ Ελίμειας33117176

 

Η επόμενη αγωνιστική:

ΜεσοποταμίαΡεπό
ShootersΚεραυνός Αγ. Γεωργίου
ΑπόλλωνΑίαντας Αμυνταίου
ΕλίμειαΛασσάνης

 

Παίδες 2η Αγωνιστική

(Ά Όμιλος)

Ηρακλής Κοζάνης 46-58Αρίων Πτολεμαΐδας
Βελβεντό 67-50Δύναμις
Σιάτιστα 83-71Κεραυνός Αγ. Γεωργίου

Η βαθμολογία

ΟμάδαΒαθμΑγωνΕπιθΑμυν
ΓΣ Σιάτιστας42162106
Κεραυνός Αγ. Γεωργίου32137131
ΑΣ ΒΕελβεντού216750
Αρίων215846
Α.Σ. Ηρακλής Κοζ.2294124
ΑΣ.Δύναμις2285146

 

Η επόμενη αγωνιστική:

Δύναμις ΚοζάνηςΒελβεντό
Γ.Σ. ΣιάτισταςΗρακλής Κοζάνης
Αρίων ΠτολεμαΐδαςΚεραυνός Αγ. Γεωργίου
ρεπόΕλίμεια

 

Παίδες (Β΄ Όμιλος)

Shooters 39-72Μεγ. Αλέξανδρος
Διόσκουροι 96-47Ελίμεια
Φ.Σ.Φ. Αριστοτέλης 110-17Αίαντας Αμυνταίου

 

Η βαθμολογία

ΟμάδαΒαθμΑγωνΕπιθΑμυν
ΦΣΦ Αριστοτέλης4213017
Α.Π.Σ. Μεγ. Αλέξανδρος42147112
Shooters3214880
Α.Σ. Διόσκουροι Κοζ.32169122
Αίαντας Αμυνταίου2225219
ΓΣ Ελίμειας1247116

 

Η επόμενη αγωνιστική

ΤσοτύλιShooters
Μεγ. ΑλέξανδροςΑίαντας Αμυνταίου
Φ.Σ.Φ. ΑριστοτέληςΔιόσκουροι

Γ΄ Όμιλος

Άργος 39-83Πρωτέας Γρεβενών
Λασσάνης 34-60Αναγέννηση Σερβίων
Φοίνικας Πτολ. 28-102Καστοριά

 

Η βαθμολογία

ΟμάδαΒαθμΕπιθΑμυν
ΑΣ Καστοριάς418655
Φ.Ο. Πρωτέας Γρ.417178
Α.Σ. Αναγέννηση Σερβίων413168
ΓΣΚ Λασσάνης273148
ΑΣ Άργος Ορεστικό266167
Α.Σ. Φοίνικας Πτολ.262173

 

Η επόμενη αγωνιστική

Αναγέννηση ΣερβίωνΆργος
Πρωτέας ΓρεβενώνΚαστοριά
Φοίνικας Πτολ.Λασσάνης

 

Κορασίδες

Α΄ Όμιλος

Απόλλων 20-0α.α.Ηρακλής
Αναγέννηση Σερβίων 52-26ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας
ΡεπόΆργος

 

Η βαθμολογία

ΟμάδαΒαθμΑγωνΕπιθΑμυν
Απόλλων Πτολ.427034
Α.Σ. Αναγέννηση Σερβίων328689
Α.Σ. Ηρακλής Κοζάνης226354
ΑΣ Άργος Ορεστικό113450
ΠΑΟΚ Μεσοποταμίας112652

 

Η επόμενη αγωνιστική

ΠΑΟΚ ΜεσοποταμίαςΑπόλλων
ΗρακλήςΆργος
ρεπόΑναγέννηση Σερβίων

 

Β΄ Όμιλος

Κεραυνός Αγ. Γεωργίου 49-54Καστοριά
Μέγας Αλέξανδρος 67-19Αίαντας Αμυνταίου

 

Η βαθμολογία

ΟμάδαΒαθμΑγωνΕπιθΑμυν
Α.Π.Σ. Μέγ. Αλέξανδρος4212362
ΑΣ Καστοριάς3297105
Κεραυνός Αγ. Γεωργίου3210591
Αίαντας Αμυνταίου2256123

 

Η επόμενη αγωνιστική

Αίαντας ΑμυνταίουΚαστοριά
Μέγας ΑλέξανδροςΚεραυνός Αγ. Γεωργίου

 

 

 

 

Κοινοποιήστε το άρθρο...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Print this page
Print
Στείλε μας Φωτογραφίες, Μηνύματα και Καταγγελίες στο ptolemeos@e-ptolemeos.gr
kotzampasis

Συντάκτης: Θεόφιλος Ηλιάδης

Αθλητικογράφος του e-ptolemeos.gr. Ασχολείται με το αθλητικό ρεπορτάζ από το 1990. Είναι πτυχιούχος του ΤΕΙ Μηχανολογίας Κοζάνης.