Αρχική > Slider > Κοζάνη και Α.Ε. Κοζάνης το απόλυτο στην Α΄ – Έξι ομάδες το 2 στα 2 στη Β΄ Κατηγορία

Print

Κοζάνη και Α.Ε. Κοζάνης έχουν πλέον το απόλυτο στην Α΄ Κατηγορία της Ε.Π.Σ. Κοζάνης.

Στη Καλαμιά όπου έπαιξε η Κοζάνη η τυπικά γηπεδούχος με γκολ από τους Σέχι, Τραυλό και Αποστολίδη κέρδισε 3-0 τον Τιτάνα και παρέμεινε στη κορυφή.

Τη Κυριακή στην Αιανή η Α.Ε.Κ. πήρε σπουδαίο διπλό και έτσι παρέμεινε και αυτή στη πρώτη θέση.

Την ίδια ώρα στη Πτολεμαΐδα ο Εορδαϊκός είχε 2 δοκάρια, πολλές χαμένες ευκαιρίες αλλά έμεινε στο 0-0 με τη Γαλατινή και έπεσε στη 2η θέση ενώ στη Σιάτιστα ο Μακεδονικός Κοζάνης με γκολ του Ματούλα κέρδισε το τοπικό Μακεδονικό και τον έριξε από τη κορυφή.

Στη Πτολεμαΐδα ο Ηρακλής προηγήθηκε με υπέροχο γκολ του Τοπάλη Θ. αλλά στην επανάληψη τα Κοίλα ισοφάρισαν και πήραν ένα βαθμό.

Στο Καρυοχώρι ιδανικό ξεκίνημα για το Βέρμιο με γκολ του Χαραλαμπίδη Χ. αλλά στη συνέχεια η Χαραυγή με γκολ των Σαββίδη, Καραφυλλίδη και Ποζίδη πήραν το πολύτιμο «διπλό».

Β΄ Κατηγορία

Στο 1ο Όμιλο το 2 στα 2 έκαναν οι Ελπίδες ΑΕΚ που με γκολ στο 92ο έκαναν την ολοκληρωτική ανατροπή απέναντι στο Κλείτος που προηγήθηκε με 0-2 αλλά δεν άντεξε, Βελβεντό που κέρδισε εύκολα εκτός του Άργιλο με 3-0 και Κρόκος που κέρδισε 4-0 στο Λιβαδερό

Στο 2ο όμιλο αρνητικό γεγονός αποτελεί και δυσάρεστη εξέλιξη συνάμα η μη κάθοδος των Κομνηνών για 2η συνεχόμενη αγωνιστική. Όπως όλα δείχνουν η ομάδα που πριν 2 χρόνια πανηγύρισε την άνοδο της στην Α΄ Κατηγορία θα αποσυρθεί από το πρωτάθλημα μιας και όπως αποδεικνύεται από τις πράξεις μετά το Κώστα Ψωμιάδη το χάος.Κρίμα.

Από εκεί και μετά το 2 στα 2 είχαμε για Ηρακλή Δρεπάνου Κοζάνη 2004 και Ατρόμητο Πτολεμαΐδας. Ο πρώτος κέρδισε 4-1 τη νεανική ομάδα του Βυζαντινού χάρη σε γκολ των Βασιλειάδη, Τσιτλακίδη, Καραφυλλίδη και Μίχαλικ ενώ για το Βυζαντινό είχε ισοφαρίσει ο Κιόσσα.

Στο Λιάπειο ο Ατρόμητος με γκολ από τους Ξανθόπουλο, Σίσκο και Χαριτωνίδη κέρδισε 3-1 τους Ακρίτες.

Τέλος η Κοζάνη 2004 κέρδισε το Πολύμυλο με 3-1 και έχει ξεκινήσει πολύ καλά.

Στους Πύργους η Εράτυρα ξεκίνησε πολύ άσχημα και έτσι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 3-0 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι με 2 γκολ του Αραβόπουλου μπήκαν ξανά στο παιχνίδι αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω με το παιχνίδι να τελειώνει 4-2.

Η σύνθεση της Εράτυρας: Βικιάρης, Μούγιος, Ζαχαράκης, Τσιόρκας Π., Λαμπρόπουλος (65ο Τσεκρέζι), Τσιόρκας Τ., Βρέντας, Καραμίκα, Ζαρκοδήμος, Παϊρίδης, Αραβόπουλος.

Στο Περδίκα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0, η Καλαμιά έμεινε με 10 αλλά αυτό δεν την εμπόδισε να κάνει την ανατροπή πριν οι γηπεδούχοι ισοφαρίσουν για το τελικό 2-2.