Αρχική > Slider > Χαντ- μπολ: Στη 2η θέση ο Εθνικός Κοζάνη στο πανελλήνιο κορασίδων

Print

Στην 2η θέση κατετάγη η ομάδα του Εθνικού Κοζάνης στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κορασίδων που έγινε στη Κατερίνη.

Η ομάδα του Εθνικού «πλήρωσε» τελικά την ήττα από το Καματερό στην 1η φάση αφού έτσι μπήκε με 0 βαθμούς στη 2η εκεί όπου αναδείχθηκε ισόπαλη με την πρωταθλήτρια τελικά Νέα Ιωνία και κέρδισε την περσινή πρωταθλήτρια Προσοτσάνη στο καθοριστικό παιχνίδι για την 2η θέση.

Να τονίσουμε ότι η τελευταία μέρα των αγώνων έγινε σ βαρύ κλίμα λόγω της απώλειας του Σωκράτη Σκούφα.

Η Νέα Ιωνία λοιπόν κατέκτησε τον τίτλο νικώντας με 34-28 το Καματερό, που έμεινε στην τέταρτη θέση, καθώς είχε δύο ήττες στους αγώνες για τις θέσεις 1-4. Το ασημένιο μετάλλιο κατέληξε στον Εθνικό Κοζάνης, που νίκησε την Προσοτσάνη με 32-26 και την άφησε στην τρίτη θέση. Την πέμπτη θέση κατέλαβε το Πανόραμα, αφήνοντας στην έκτη τον Ορφέα Κατερίνης.

Νέα Ιωνία – ΓΑΣ Καματερού 34-28
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-3, 5-5, 11-6, 15-10, 19-13 (ημχ), 21-14, 23-17, 27-18, 27-20, 31-24, 34-28.
Νέα Ιωνία (Κουτρούλης): Κολλύρη, Παγιώτα, Γκιουρέ 1, Κοτρώτσιου 10, Πανούση 2, Χρυσοκέντη 5, Μαύρου, Πέππα 4, Βαρβεράκη 1, Χρήστου, Κεπεσίδου 8, Χριστοπούλου, Κοσιφίδου, Μαρη, Παπουτσή, Σακιζλή 3.
ΓΑΣ Καματερού (Σκόδριανος): Φακίνου, Δαμάσκου 3 Χριστοδούλου 4, Πατρώνη 6, Μανουσάκη, Λιβάρδα 5, Φωτιάδη, Κούρτη 1, Κατσικά 5, Βελιδάκη, Κωτσιοπούλου, Τσιούλου 3, Ψαρρή 1.
Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 4-3. Πέναλτι: 2/2 – 6/6

ΑΟ Προσοτσάνης – Εθνικός Κοζάνης 26-32
ΑΟ Προσοτσάνης (Δρανόβαλης): Γαϊρετίδου, Μωυσιάδου 2, Καλαϊτζίδου 4, Ιωαννίδου 3, Δουλκερίδου 1, Παναγιωτίδου, Δικμάνη 4, Τσαλκίδου, Αμβροσιάδου 8, Σαμαρά, Βουτσήλα, Σπυρίδου 1, Βολακλή, Τσιαμούρα 3, Λεωνίδου, Κόμσιου.
Εθνικός Κοζάνης (Κιοσές): Αλεξανδρίδου, Αργύρη 2, Βαρτζώκα, Βέττα 4, Γκαμπούρα 5, Ιωαννίδου 2, Κουντουρά, Μουρατίδου 6, Μπούκου 8, Αθ. Φλώρου 5, Χατζησαββίδου, Νίκου, Μπούρου, Αικ. Φλώρου, Καπρινιώτη.
Διαιτητές: Λινάρδος – Μπουγιάκας. Δίλεπτα: 2-7. Πέναλτι: 5/8 – 0/1