Αρχική > Αθλητικά > Α΄ Ε.ΚΑ.Σ..ΔΥ.Μ.: Δια πυρός και σιδήρου πέρασε η Σιάτιστα από την Πτολεμαΐδα (φώτο-βίντεο)

Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε ουσιαστικά από μια εύστοχη βολή του Βαγιάτη-Κανδύλη (η άλλη ήταν σχεδόν σε νεκρό χρόνο) η Σιάτιστα μετά τον Αρίων κέρδισε και τον Φοίνικα εκτός έδρας με 76-74 (ημ. 39-39).

Έγινε ένα καλό παιχνίδι με τις 2 ομάδες να είναι τρομερά άστοχες και είναι απορίας άξιο πως έφτασε το σκορ και σε αυτά τα επίπεδα.

Στο 1ο δεκάλεπτο οι 2 ομάδες ήταν πάρα πολύ άστοχες με αποτέλεσμα στο 7ο το σκορ να είναι 9-5 και το δεκάλεπτο να τελειώνει 15-14 με το Τσολάκη να έχει τους 11 από τους 15.

Στην επόμενη περίοδο ο Φοίνικας προηγήθηκε 19-15 αλλά οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-12 προηγήθηκαν 19-27 στο 14ο. Ο Φοίνικας κατάφερε να ισοφαρίσει 34-34 στο 18ο και 39-39 στο ημίχρονο με τρίποντο του Τσολάκη με τη λήξη.

Στη 3η περίοδο η Σιάτιστα διατηρούσε μια μικρή διαφορά αλλά ο Φοίνικας κατάφερε το 48-52 του 25 να το κάνει 58-54 24″ πριν το δεκάλεπτο που τελείωσε 58-57.

Η τελευταία περίοδος ήταν συναρπαστική με το Φοίνικα να προηγείται 62-59 στο 32ο, τους φιλοξενούμενους να κάνουν το 65-69 3:40 πριν τη λήξη, 67-71 ένα λεπτό μετά και από εκεί και μετά άρχισε το «θρίλερ».

Οι γηπεδούχοι με καλάθι από τον Κρανιωτάκη και τρίποντο από το Τσολάκη έκαναν το 72-71 1:58 πριν τη λήξη.

Οι Σιατιστινοί έκαναν λάθος, ο Ναϊπλής αστόχησε σε 3ποντο και ο Χ. Φώτης με τρίποντο έκανε το 72-74.

Ακολούθησαν λάθη εκατέρωθεν και ο Ιωσήφ 33΄΄ πριν τη λήξη ισοφάρισε.

Στην επόμενη επίθεση ο  Βαγιάτης κέρδισε φάουλ ευστόχησε στη μια βολή, ο Πανίδης έχασε την επίθεση του Φοίνικα και στη συνέχεια δέχθηκε και τεχνική ποινή 6 δέκατα πριν το τέλος.

Ο Χ. Φώτης αστόχησε στη βολή της ΤΠ, ο Βαγιάτης έβαλε τη πρώτη έχασε τη 2η και έτσι το παιχνίδι έληξε 74-76 αφού το 3ποντο του Τσολάκη ήταν άστοχο.

Τα 10λεπτα: 15-14, 39-39 (ημ.)

58-57, 74-76 (τελ.)

Διαιτητές: Παπανικολάου-Σταμπουλής

Φοίνικας: Εξακουστίδης, Ιωσήφ 14 (1), Τσολάκης 29 (6), Μπίγγας 3 (1), Πανίδης 17 (1), Κοτανίδης 3, Κρανιωτάκης 4, Ναϊπλής 4.

Σιάτιστα: Χ. Φώτης 14 (3), Ταφαρλής 5 (1), Ρέπας 10 (1), Μπουνόβας 14 (3), Γεωργάκας 10 (1), Β.Φώτης 12 (1), Βαγιάτης-Κανδύλης 9, Κατσιάνης 2.