Α΄ ΟΜΙΛΟΣ
Ολοκληρώθηκε την Κυριακή το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής και δυστυχώς όπως γίνεται στα περισσότερα πράγματα στην Ελλάδα, άλλαξε την τελευταία στιγμή η προκήρυξη.
Έτσι τα Σωματεία που κατέλαβαν τις τρεις (3) πρώτες θέσεις στον Α’ Υποόμιλο θα αγωνισθούν με τα Σωματεία που θα καταλάβουν τις τρεις (3) πρώτες θέσεις στον Β’ Υποόμιλο της Α’ Φάσης και θα συναντηθούν μεταξύ τους δύο φορές, προκειμένου να υπάρξει κατάταξη έξη (6) ομάδων στον Όμιλο Βορρά της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών. Το πρόγραμμα θα καταρτισθεί με την λήξη της Α’ Φάσης. Τα έξη (6) Σωματεία θα μεταφέρουν στην Β’ Φάση τις νίκες και τις ήττες από τους μεταξύ τους αγώνες κατά την διάρκεια της Α’ Φάσης.
Όσο αναφορά αυτές που κατέλαβαν τις θέσεις 4-5 θα δώσουν αγώνες μπαράζ με τις αντίστοιχες του άλλου ομίλου για να διαμορφωθεί η κατάταξη.
Ο Απόλλων θα σωθεί αν δεν υποβιβαστεί καμιά ομάδα από την Α1 που θα έρθει στο Βόρειο όμιλο και ανέβει και 2η ομάδα από το μπαράζ. Αν γίνει το ένα από τα 2 θα δώσει αγώνα μπαράζ με τη Κομοτηνή και ο νικητής θα παραμείνει.
Τα αποτελέσματα:
Λασσάνης Κοζ. – Αναγέννηση Ρυσίου 33-59
Νίκη Λευκ. – ΠΑΣ Γιάννινα 59-38
Ολύμπια Λαρ. – Απόλλων Καλ. 85-58
Ρεπό: Απόλλων Πτ.
ΛΑΣΣΑΝΗΣ- ΡΥΣΙΟ 33-59
Δεκάλεπτα: 3-12, 13-37, 18-46, 33-59
Διαιτητές: Κυριακάκης Ν.-Παζόλης
ΛΑΣΣΑΝΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ(Καψάλης): Ρουσίτι 2, Βαξεβάνου, Βαρδάκα, Μάντζου 10, Δημητριάδου Κ. 4, Δημητριάδου Π. 2, Τζιούτζα 4, Κουτούλα 7, Γκάζη, Γκανάτσιου.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ (Καφαντάρη): Σαμαρά 10(2), Ρούσσου 9(1), Γιαννοπούλου 10, Μούρτου, Μπαμπικέρ 5, Μαλιώτα 3, Ταυροπούλου 4, Κυζιρίδου 10, Τζίκου 7.
ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡ. – ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. 85-58
Δεκάλεπτα: 24-13, 46-24, 63-39, 85-58
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Χρυσάφης
ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ(Αραπατσάνης): Καμπουράκη 17(1), Μπατσιούδη 2, Γοργόλη 2, Λέκκα 3(1), Ντάνου 16, Αραπακοπούλου, Κυριτσάκα 20(1), Ζιώγου 3(1), Σολωμού 12(2), Θεοφανάκη, Καψωκόλη 10, Ντριστέλα.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. (Ατακτίδης): Καζαντζή Β. 13(2), Θεοδωρίδου 11, Τριανταφυλλίδου 5(1), Αντωνιάδου 2, Καζαντζή Στ. 6, Καλαντίδου 7, Δεληγιάννη, Μανουσαρίδου, Καζαντζή Σπ., Νότη 14
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 59-38
Δεκάλεπτα: 18-13, 31-23, 51-31, 59-38
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος-Αναγνωστοπούλου
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Κρητικού 6(2), Αργυρού 4, Σαρηγιαννίδου 6, Καββαδία, Ψυχογιού 13(1), Λιοπύρη, Ανυφαντή 4, Σούλδια 2, Γράψα, Καβαδά, Τρίφτη, Δεληγιάννη 26.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου 17(3), Κλείτσα, Μεντεσίδου 1, Πρόκου, Μπάκα 1, Τσακτσίρα 7(1), Παπαδιά 4, Σιδέρη 2, Παπαδοπούλου 6, Βαλάκου, Σαγξαρίδου.
Η βαθμολογία (Τελική)
1.Ρύσιο 24 752-490 (8)
2. Νίκη Λευκάδας 21 695-540 (6)
3. ΠΑΣ Γιάννινα 19 601-598 (4)
==================================
4. Ολύμπια Λάρισας 18 683-635
5. Απόλλων Καλαμαριάς 18 671-662
6 Απόλλων Πτολεμαΐδας 13 469-700
==================================
7. Λασσάνης Κοζάνης 13 424-669
Β΄ Όμιλος
ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ- ΤΙΤΑΝΕΣ ΚΑΙ ΗΡΑΚΛΗΣ
Σέρρες – Παναθλητικός 59-69
Ηρακλής – Πυλαία 61-49
Κομοτηνή – Καβάλα 47-42
Ρεπό: Τιτάνες Δρ.
ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΥΛΑΙΑ 61-49
Τα δεκάλεπτα: 14-13, 24-20, 42-34, 61-49.
Διαιτητές: Ταξιλταρίδης – Γκέκας
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κασικτσόγλου): Παπαβασιλείου 9(1), Κανταρά 10, Τζαμαρία 4, Γκλεζάκη 6, Κοκκίνου 6, Ζωγράφου 3, Γεροστεργίου 7(1), Αδαμίδου, Καλημέρη 4, Κεσεσίδου 8(2), Μαρκουλάκη 4.
ΑΕ Πυλαίας (Κάτσης): Ντάμπη 14 (3), Λάλου 6, Λαμπριανίδου 2, Δημητρακοπούλου 2, Λίτσου 9(1), Στάνη 5, Ψάρα 4, Παπαδάκη, Ζόγκα, Δελιαλή, Γούλα
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ – ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ 59-69
Δεκάλεπτα: 19-15, 36-33, 49-52, 59-69
Διαιτητές: Εκιζόγλου-Καλέσης
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ (Κηρύκος): Δεινοπούλου 6, Μαραγκού 14(1), Καρατζά 13, Μπακιρτζίδου 15, Τζιαμπάζη 3(1), Χωλοπούλου 8(1).
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ(Συρόπουλος): Χαιριστανίδου 20, Μιχαλιά 6, Αναστασιάδου 4, Ιγνατίου 12(1), Τσαμπούρη 20(5), Κοστανάκη 2, Ταρπάγκου 5, Γράψα, Γιαρένη, Κωτούλα
ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΚΑΒΑΛΑ 47-42
Δεκάλεπτα: 16-7, 28-16, 40-31, 47-42
Διαιτητές: Μπακάλης-Μαγκαφάς
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Παπαδόπουλος): Τσακίρη Α. 2, Τζήμου 9, Δαμανάκη 4, Σεβδυνίδου 10(1), Παπαδοπούλου, Λιούρτα Ε. 5, Κεχαγιά 4, Μπόκα 2, Ψυλλάκη 11.
ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ (Κωνσταντινίδου): Σιδηροπούλου 11(1), Λουπεϊδου 3, Λύρου 7, Παλλάδα 10, Αραμπατζή, Μίσιου 9, Λάλλα 2.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Τελική)
1. Παναθλητικός 23 844-633 (7)
2. Τιτάνες 21 728-533 (5)
3. Ηρακλής 20 726-601 (6)
================================
4. ΑΟ Σερρών 19 663-593
5. ΑΕ Πυλαίας 17 672-666
6. ΓΑΣ Κομοτηνή 14 578-851
================================
7. ΕΚ Καβάλας 12 542-876