Η Τράπεζα Eurobank EFG βράβευσε την Παρασκευή 20 Νοεμβρίου, στη Βέροια, τους αριστούχους μαθητές και μαθήτριες των Νομών Φλώρινας, Κοζάνης, Καστοριάς, Γρεβενών, Ημαθίας, Πιερίας, Πέλλας και Κιλκίς, καθώς και αριστούχο του νομού Δωδεκανήσου που φοιτά στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, στο πλαίσιο του προγράμματος χορηγιών «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία».
Το πρόγραμμα «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία» που καθιερώθηκε το 2003, πραγματοποιείται με την υποστήριξη του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και αποτελεί μία από τις σημαντικότερες χορηγικές πρωτοβουλίες του Ομίλου της Eurobank, που έχει επιλέξει να υποστηρίζει ενεργά τους τομείς της Παιδείας, του Πολιτισμού, του Αθλητισμού και του Περιβάλλοντος. Μέσω του Προγράμματος αυτού, έχουν βραβευθεί μέχρι σήμερα περισσότεροι από 7.000 αριστούχοι, από όλη την Ελλάδα.
Κύριος σκοπός του προγράμματος «Η Μεγάλη Στιγμή για την Παιδεία» είναι η επιβράβευση της προσπάθειας των νέων για την κατάκτηση της γνώσης και η αναγνώριση των ικανών και των άξιων που αποτελούν προοπτική και εγγύηση για το μέλλον.
Στόχος της Eurobank είναι να αναδείξει μέσα από τη συμβολική επιβράβευση των καλύτερων, τη διαχρονική σημασία αξιών που εμπνέουν και συνοδεύουν τους νέους στην προσπάθεια διεκδίκησης ενός μέλλοντος με αξιώσεις και με διακριτό το στίγμα της δημιουργικότητας και της πρωτοπορίας.
Στο πλαίσιο του προγράμματος, το οποίο αφορά όλους τους μαθητές και μαθήτριες της Γ’ Λυκείου, η Eurobank επιβραβεύει τους αριστούχους αποφοίτους μαθητές με τον υψηλότερο γενικό βαθμό πρόσβασης στην τριτοβάθμια εκπαίδευση, σε κάθε ένα από τα 1.650 Γενικά και Επαγγελματικά Λύκεια της χώρας.
Η επιβράβευση του κάθε αριστούχου συνοδεύεται από το χρηματικό ποσό των 1.000 ευρώ.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Βεροίας, Ναούσσης και Καμπανίας, Αρχιμανδρίτης Πατέρας Παύλος Σταματάς, ο Βουλευτής Πέλλας Γεώργιος Καρασμάνης, ο Βουλευτής Ημαθίας Αναστάσιος Σιδηρόπουλος, η Αντινομάρχης Ημαθίας Γεωργία Μπατσαρά, ο Αντινομάρχης Γρεβενών Κωνσταντίνος Μιχαλογιάννης, ο Αντινομάρχης Φλώρινας Ιωάννης Αντωνιάδης, οι Αντιδήμαρχοι Βέροιας Νικόλαος Μαυροκεφαλίδης και Γεώργιος Μιχαϊλίδης, ο Δημοτικός Σύμβουλος Βέροιας Χρήστος Σκουμπόπουλος, καθώς και άλλοι εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης.
Παρέστησαν επίσης, ο Αναπληρωτής Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Καστοριάς Απόστολος Τζώρτζης, ο Συντονιστής Σχολικός Σύμβουλος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Ημαθίας Ιωάννης Καϊλάρης, καθώς και πολλοί παράγοντες της οικονομικής και κοινωνικής ζωής του Νομού.
Πρώτος απηύθυνε χαιρετισμό ο Βουλευτής Πέλλας Γεώργιος Καρασμάνης, ο οποίος συνεχάρη τους αριστούχους για την επιτυχία τους, ενώ επαίνεσε και την Eurobank για την πρωτοβουλία της, εκφράζοντας την ευχή να ακολουθήσουν και άλλοι ιδιωτικοί φορείς το παράδειγμά της.
Στη συνέχεια, το λόγο πήρε ο Βουλευτής Ημαθίας Αναστάσιος Σιδηρόπουλος ο οποίος εξέφρασε την ευγνωμοσύνη του για το πρόγραμμα της Eurobank το οποίο αποδεικνύει την κοινωνική της ευαισθησία και ευχήθηκε η πρωτοβουλία αυτή να ενδυναμωθεί, ενώ παρότρυνε τους βραβευθέντες να είναι και στο μέλλον χρήσιμοι και ωφέλιμοι για την κοινωνία.
Ο εκπρόσωπος του Μητροπολίτη Βεροίας, Ναούσσης και Καμπανίας, Αρχιμανδρίτης Πατέρας Παύλος Σταματάς συνεχάρη την Τράπεζα που υλοποιεί εδώ και επτά χρόνια το πρόγραμμα βράβευσης των αριστούχων και ευχήθηκε στους βραβευθέντες να συνεχίσουν και στο μέλλον την προσπάθειά τους με την ίδια επιμονή.
Ο Αντιδήμαρχος Βέροιας Νικόλαος Μαυροκεφαλίδης εξέφρασε τα συγχαρητήριά του στην Eurobank για την υλική αλλά και την ηθική στήριξη που προσφέρει στους απόφοιτους με τη βράβευση αυτή και ευχήθηκε η πρωτοβουλία της να αποτελέσει παράδειγμα προς μίμηση.
Από την πλευρά της, η Αντινομάρχης Ημαθίας Γεωργία Μπατσαρά, ανέφερε ότι στη σημερινή εποχή της απαξίωσης των θεσμών, η πρωτοβουλία της Eurobank έχει ιδιαίτερη συμβολική αξία και συνεχάρη τους αριστούχους για την προσπάθεια που επέδειξαν στο πλαίσιο της ευγενούς άμιλλας.
Ο Αντινομάρχης Γρεβενών Κωνσταντίνος Μιχαλογιάννης παρότρυνε τους αριστούχους να συνεχίσουν την εντατική μελέτη και στο Πανεπιστήμιο με σκοπό την ικανοποίηση που προσφέρει η γνώση και συνεχάρη όλους τους συμμετέχοντες και ιδιαίτερα την Τράπεζα, για τη συμβολή τους.
Ο Αντινομάρχης Φλώρινας Ιωάννης Αντωνιάδης ευχαρίστησε την Eurobank για την κοινωνική της συνεισφορά στον ευαίσθητο τομέα της Παιδείας καθώς και τους γονείς και τους καθηγητές και ευχήθηκε καλή σταδιοδρομία στους αριστεύσαντες.
Ο Συντονιστής Σχολικός Σύμβουλος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Ημαθίας Ιωάννης Καϊλάρης, ανέφερε ότι η βράβευση των αριστούχων αποτελεί σημαντική αναγνώριση των προσπαθειών τόσο των μαθητών όσο και των οικογενειών τους και ευχήθηκε να συνεχίσουν οι αριστεύσαντες την επιδίωξη υψηλών στόχων.
Τέλος, ο Αναπληρωτής Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Καστοριάς Απόστολος Τζώρτζης, εξέφρασε τη συγκίνησή του για την επιβράβευση των μαθητών από την Eurobank, ενώ επεσήμανε στους αριστεύσαντες ότι ο αγώνας για τη γνώση θα είναι πλέον πιο εντατικός.
Χαιρετισμό απέστειλαν, ο Βουλευτής Ημαθίας Θανάσης Γικόνογλου, ο Βουλευτής Γρεβενών Αθανάσιος Χαντάβας, ο Βουλευτής Καστοριάς Φίλιππος Πετσάλνικος, ο Βουλευτηής Κιλκίς Κωνσταντίνος Κιλτίδης και ο Δήμαρχος Καστοριάς Ιωάννης Τσαμίσης, συγχαίροντας την Eurobank για την πρωτοβουλία της καθώς και τους αριστούχους και τις οικογένειές τους.
Παράλληλα, τιμητικές πλακέτες απενεμήθησαν στα σχολεία απ’ όπου αποφοίτησε ο αριστούχος μαθητής με τον ανώτερο Γενικό Βαθμό Πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση του κάθε Νομού. Συγκεκριμένα, στο Νομό Κοζάνης στο 1ο Γενικό Λύκειο Πτολεμαΐδας το οποίο βραβεύθηκε για την αριστούχο μαθήτρια Αλεξάνδρα Αρβανιτάκη, στο Νομό Κιλκίς στο 1ο Γενικό Λύκειο Κιλκίς για την Σόνια Γκιουλέκα, στο Νομό Φλώρινας στις Λυκειακές Τάξεις Μουσικού Γυμνασίου Αμυνταίου για τον Κωνσταντίνο Δουρμίση, στο Νομό Πέλλας στο 1ο Γενικό Λύκειο Έδεσσας για τον Νταβίντ Καϊτίδη, στο Νομό Πιερίας στο 1ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης για τον Δημήτριο Νταλαμπέκο, στο Νομό Ημαθίας στο 1ο Γενικό Λύκειο Νάουσας για την Ευθυμία Προύσαλη, στο Νομό Καστοριάς στο 2ο Γενικό Λύκειο Καστοριάς για τη Χρυσάνθη Σίμου καθώς και στο Νομό Γρεβενών στο 2ο Γενικό Λύκειο Γρεβενών, για την Αλεξάνδρα Τσίπη.
Τέλος, στην ομιλία του, ο Περιφερειακός Διευθυντής Δικτύου Καταστημάτων της Eurobank κ. Χαράλαμπος Φύλλος τόνισε ότι «για τον όμιλο της Eurobank EFG, η Παιδεία και η εκπαιδευτική διαδικασία αποτελούν αναμφισβήτητα την ισχυρότερη αλλά και πιο ευαίσθητη βάση πάνω στην οποία μια κοινωνία στηρίζει το ίδιο της το μέλλον. Αποτελούν μείζονα εθνικό στόχο και τη σημαντικότερη εθνική επένδυση για το μέλλον της χώρας στο σύγχρονο ανοικτό και έντονα ανταγωνιστικό διεθνές περιβάλλον όπου διεκδικούμε με αξιώσεις, ως κοινωνία και ως οικονομία, μια ισχυρή θέση. Ανταποκρινόμενη η Eurobank στις προκλήσεις της εποχής, ενθαρρύνει τη νεολαία μας να ακολουθήσει το δρόμο της μάθησης, της μόρφωσης και της προόδου. Σε μια περίοδο κατά την οποία πολλές από τις παραδοσιακές αξίες που στήριξαν την ανάπτυξη της κοινωνίας μας αρχίζουν να αμφισβητούνται, εμείς πιστεύουμε ότι πρέπει να αναδεικνύονται και να επιβραβεύονται οι καλύτεροι. Αυτοί που θέτουν στόχους και επιλέγουν το δύσκολο δρόμο της επίπονης προσπάθειας για να τους κατακτήσουν».
Τα βραβεία της Τράπεζας Eurobank EFG για τους νομούς Φλώρινας, Κοζάνης, Καστοριάς, Γρεβενών, Ημαθίας, Πιερίας, Πέλλας και Κιλκίς, καθώς και του νομού Δωδεκανήσου έλαβαν οι εξής:
1. Αβράμη Λουίζα από το 3ο Γενικό Λύκειο Γιαννιτσών
2. Αγγελομένος Βασίλειος από το 5ο Γενικό Λύκειο Βέροιας
3. Αθανασιάδου Ανδρομάχη από το 1ο Γενικό Λύκειο Κοζάνης
4. Αθανασοπούλου Ελπινίκη από το 3ο Γενικό Λύκειο Καστοριάς
5. Ανδριανέσης Αναστάσιος από το Ιδιωτικό Γενικό Λύκειο “Πλάτων”
6. Ανδρικόπουλος Γεώργιος από το Γενικό Λύκειο Αιγινίου
7. Αρβανιτάκη Αλεξάνδρα από το 1ο Γενικό Λύκειο Πτολεμαΐδας
8. Γεωργιάδου Βασιλική από το Γενικό Λύκειο Χερσού
9. Γκαμάγκα Μαλαματή από το Γενικό Λύκειο Εράτυρας
10. Γκιγκοπούλου Αικατερίνη από το 3ο Γενικό Λύκειο Φλώρινας
11. Γκιουλέκα Σόνια από το 1ο Γενικό Λύκειο Κιλκίς
12. Γκόγκα Κωνσταντίνα από το Γενικό Λύκειο Μελίκης
13. Γουργιώτη Αλεξάνδρα από το 2o Ημερήσιο ΕΠΑΛ Κατερίνης
14. Δαϊνά Ζωή από το Γενικό Μουσικό Λύκειο Σιάτιστας
15. Δουρμίσης Κωνσταντίνος από τις Λυκειακές Τάξεις Μουσικού Γυμνασίου Αμυνταίου
16. Δρεβενίτσου Δέσποινα από τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Ειρηνούπολης
17. Δρενάφτσης Ευάγγελος από το Γενικό Λύκειο Καλής
18. Ελευθεριάδου Ελπίδα από το Γενικό Λύκειο Μακροχωρίου
19. Ευσταθιάδου Άννα από το Γενικό Λύκειο Κρύας Βρύσης
20. Ζαφειρούδη Κυριακή από το Γενικό Λύκειο Πολυκάστρου
21. Ηλιόπουλος Ιωάννης από το Γενικό Λύκειο Νεστορίου
22. Καϊτίδης Νταβίντ από το 1ο Γενικό Λύκειο Έδεσσας
23. Κάκου Αθηνά από το Γενικό Λύκειο Άργους Ορεστικού
24. Καλαϊτζόπουλος Δημήτριος-Ραφαήλ από το Μουσικό Λύκειο Πτολεμαΐδας
25. Καλλιγά Μαρία από το 3ο Γενικό Λύκειο Βέροιας
26. Κανδυλίδου Φωτεινή από το Γενικό Εσπερινό Λύκειο Κιλκίς
27. Κάνουρα Αικατερίνη από το Γενικό Λύκειο Κολινδρού
28. Καπουράνη Ελένη σπό τις Λυκειακές Τάξεις Γυμνασίου Λαιμού
29. Καραμήτρου Ελένη από το Γενικό Λύκειο Καμπάνη
30. Καρασαλίδης Θεόδωρος από το Γενικό Λύκειο Μακροχωρίου
31. Καρβουνίδου Παρθένα από το Γενικό Λύκειο Μεσοποταμίας
32. Καργατζής Αντώνιος από το 2ο Γενικό Λύκειο Βέροιας
33. Καρίκας Σταύρος από το Γενικό Λύκειο Αμυνταίου
34. Καρλή Κωνσταντίνα από το Γενικό Λύκειο «Σαφαρίκα – Μπαρμπαρούση»
35. Κατικαρίδης Γεώργιος από το 3ο Γενικό Λύκειο Πτολεμαΐδας
36. Κοβάτση Παναγιώτα από το Γενικό Λύκειο Εξαπλάτανου «Μενέλαος Λουντέμης»
37. Κόμπος Θωμάς από το 3ο Γενικό Λύκειο Κοζάνης
38. Κοσμίδης Σάββας από το 1ο Γενικό Λύκειο Βέροιας
39. Κουκούλα Ηλέκτρα από το 2ο Γενικό Λύκειο Κοζάνης
40. Κωστοπούλου Χαραυγή από το 3ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης
41. Λάμπρου Σοφία από το Γενικό Λύκειο Ευρωπού
42. Μεντεσίδου Γεωργία από το 4ο Γενικό Λύκειο Κοζάνης
43. Μουρατίδου Μαριάνα από το Εσπερινό Λύκειο Κοζάνης
44. Μπαϊραχτάρη Βάϊα από το Γενικό Λύκειο Τσοτυλίου
45. Μπακάλη Αικατερίνη από το 2ο Γενικό Λύκειο Πτολεμαΐδας
46. Μπαλάσκα Όλγα από το 2ο Γενικό Λύκειο Κιλκίς
47. Μπελμπάσης Λάζαρος από το 2ο Γενικό Λύκειο Φλώρινας
48. Μπίνου Πετρούλα από το Γενικό Λύκειο Αριδαίας
49. Μπίντη Βασιλική από το Γενικό Εσπερινό Λύκειο Καστοριάς
50. Νατσούκης Δημήτριος από το 2o Ημερήσιο ΕΠΑΛ Γιαννιτσών
51. Νητσάκος Γεώργιος από το 2ο Γενικό Λύκειο Γιαννιτσών
52. Νικοπούλου Αναστασία από το 2ο Γενικό Λύκειο Αλεξάνδρειας
53. Νταλαμπέκος Δημήτριος από το 1ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης
54. Ντελή Ειρήνη από το 2ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης
55. Παντελίδου Ελπίς από το 1ο Γενικό Λύκειο Γιαννιτσών
56. Παπαδημητρίου Χριστίνα από το 1ο Γενικό Λύκειο Καστοριάς
57. Παπαδόπουλος Δημήτριος από το Γενικό Λύκειο Σκύδρας
58. Παπαμάρκος Περίανδρος από το Γενικό Λύκειο Σερβίων
59. Πάτρας Αλέξανδρος από το Γενικό Λύκειο Σιάτιστας
60. Πεσματζόγλου Αγγελική από το Γενικό Λύκειο Λεπτοκαρυάς
61. Προύσαλη Ευθυμία από το 1ο Γενικό Λύκειο Νάουσας
62. Σακαβάρας Νικόλαος από το Γενικό Λύκειο Δεσκάτης
63. Σαμαρά Δήμητρα από το 2ο Γενικό Λύκειο Νάουσας
64. Σιάγλη Ελένη από το Γενικό Λύκειο Γουμένισσας
65. Σιδηρόπουλος-Κόντος Δημήτριος από το 4ο Γενικό Λύκειο Βέροιας
66. Σίμου Χρυσάνθη από το 2ο Γενικό Λύκειο Καστοριάς
67. Σταμπουλή Χρυσοβαλάντου από το 2ο Γενικό Λύκειο Έδεσσας
68. Στεργίου Κωνσταντίνα από το Γενικό Λύκειο Βελβεντού
69. Στεφανίδης Σταύρος από το Γενικό Λύκειο Σιδηροδρομικού Σταθμού Μουριών
70. Ταφάκη Ειρήνη από το Γενικό Λύκειο Φιλώτα
71. Τερζίδου Μαρία από το Γενικό Λύκειο Πλατέως
72. Τερτσινίδης Αντώνιος από το Γενικό Λύκειο Αξιούπολης
73. Τζήκα Μαρία από το 4ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης
74. Τρικαλοπούλου Παρασκευή από το Γενικό Λύκειο Κονταριώτισσας
75. Τσαλκιτζή Δήμητρα από το 1ο Γενικό Λύκειο Αλεξάνδρειας
76. Τσάφκα-Τσότσκου Φανή από το 1ο Γενικό Λύκειο Φλώρινας
77. Τσιάρας Κωνσταντίνος από το 1o Ημερήσιο ΕΠΑΛ Γρεβενών
78. Τσιαρσιώτη Ελένη από το 1ο Γενικό Λύκειο Γρεβενών
79. Τσίπη Αλεξάνδρα από το 2ο Γενικό Λύκειο Γρεβενών
80. Τυράνη – Γκούτζα Φωτεινή – Παρασκευή από το 5ο Γενικό Λύκειο Κατερίνης
81. Χάϊτας Αλέξανδρος από το Γενικό Λύκειο Καρπερού
82. Χαλτογιαννίδου Ευαγγελία από το Γενικό Λύκειο Νεάπολης
83. Χατζημανώλης Εμμανουήλ από το 1ο Γενικό Λύκειο Ρόδου
84. Χραπανά Μαριάννα από το Γενικό Λύκειο Λιτοχώρου