Αρχική > Αθλητικά > Οι 35 νέοι της Γ΄ Εθνικής μέχρι στιγμής

Οι 35 νέοι της Γ΄ Εθνικής μέχρι στιγμής

Κοινοποιήστε το άρθρο... Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someonePrint this page

Στην τελική τους ευθεία έχουν μπει πλέον τα πρωταθλήματα των 53 Ενώσεων στην ελληνική επικράτεια και απομένουν λίγες ημέρες ώστε να συμπληρωθεί το παζλ της Γ Εθνικής για τη σεζόν 2017/2018.Θυμίζουμε πως το νέο πρωτάθλημα θα αποτελείται από 8 ομίλους, που θα περιλαμβάνουν ανάλογο αριθμό ομάδων όπως αυτές θα χωριστούν με γεωγραφικά κριτήρια. Συνολικά στο πρωτάθλημα θα πάρουν μέρος 109 σωματεία, εφόσον βεβαίως δηλώσουν κανονικά συμμετοχή.

Από τη τρέχουσα σεζόν, γνωρίζουμε ήδη τις δύο από τις τέσσερις ομάδες που θα αγωνίζονται τη νέα σεζόν στη Football League κι αυτές είναι ο Απόλλων Λάρισας και η Παναχαϊκή. Πολύ κοντά στην άνοδο είναι τόσο ο Απόλλων Καλαμαριάς στον 1ο όμιλο (μένει να τελεσιδικήσει η τύχη της αναμέτρησης με τον ΑΟ Καρδίας) αλλά και ο Εργοτέλης, που θέλει νίκη στον τελευταίο αγώνα της ερχόμενης Κυριακής, για να «σφραγίσει» το τέταρτο εισιτήριο για τη Β Εθνική.

Οι ομάδες που υποβιβάζονται 100% είναι η ΑΕΠ Βατολάκκου από τον 1ο όμιλο και ο Αστέρας Πετριτή από τον δεύτερο, με τη μάχη να μαίνεται για το δεύτερη ομάδα που θα ακολουθήσει τους Κερκυραίους στο τοπικό πρωτάθλημα αλλά και στον 3ο και 4ο όμιλο αντίστοιχα.

Το μεγάλο ενδιαφέρον όμως εστιάζεται στις 53 ομάδες που θα αγωνίζονται τη νέα χρονιά στη Γ Εθνική, οι οποίες προβιβάζονται απευθείας από τις Ενώσεις τους και θα είναι βεβαίως η…αιτία της διεύρυνσης της νέας Γ Εθνικής.

Παρακάτω παρουσιάζουμε τους μέχρι τώρα πρωταθλητές των αντίστοιχων Ενώσεων, που έχουν ήδη εξασφαλίσει το εισιτήριο ανόδου και απομένουν πλέον οι υπόλοιπες 18 ομάδες από:

Αιτωλοακαρνανία: Παναμβρακικός Μπούκας 10, Φλόγα Παλαιομανίνας7, Ναυπακτιακός Αστέρας 6 (2 αγωνιστικές πριν το τέλος των play-off)

Άρτα: Σκουφάς Κομποτίου 18 ή  Α.Ο. Φλωριάδας 16 (2 αγωνιστικές πριν το φινάλε)

Αχαΐα : Διαγόρας Βραχνεΐκων 70  ή Κεραυνός Αγ. Βασιλείου 69 μια αγωνιστική πριν το φινάλε

Ευρυτανία: Βελούχι 15 ή Αίολος 11 (2 αγωνιστικές πριν το φινάλε play-off)

Ζάκυνθο: Ζάκυνθος ή Α.Ε. Κατασταρίου (εν αναμονή μπαράζ ανόδου)

Ηλεία: Πανηλειακός ή Νίκη Τραγανού  (play-off)

Θεσπρωτία: Σούλι Παραμυθιάς 24 ή Αστέρας Παραποτάμου 24 (play-off 2 αγωνιστικές ακόμα)

Θράκη: Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου 33 ή Μέγας Αλεξανδρος Ιάσμου 29 (play off  4αγωνιστικές πριν το τέλος)

Καρδίτσα: Α.Ο. Σελλάνων 8 ή Δόξα Μητρόπολης 4 (play 0ff 4 αγωνιστικές ακόμα)

Λάρισα: Αχιλλέας Φαρσάλων 17  ή Δωτιέας Αγιάς 8 (play off 3 αγωνιστικές ακόμα)

Λέσβο: Αιγέας Πλωμαρίου 13 ή Διαγόρας Αγ. Παρασκεύης 13 (Play-off 1 αγωνιστική ακόμα). Ο πρωταθλητής θα δώσει αγώνες με τον Ηρακλή Ατσίκης (Ε.Π.Σ. Λήμνου) για να αναδειχθεί ποια ομάδα θα ανέβει στη Γ΄ Εθνική.

Μακεδονία: Διεξαγωγή play-off

Πειραιά: Μπαράζ ανόδου Οδηγήτρια- Κερατσίνι

Πέλλα: Μπαράζ ανόδου Εδεσσαϊκός- Εξαπλάτανος

Σέρρες: Ξεκίνησαν τα play-off (2η αγωνιστική)

Χαλκιδική: Γίνονται play-off

Χίο: Κανάρης Νενήτων 21 ή Ε.Φ.Κ. Ποσειδών 17 (play-off 2 αγωνιστικές ακόμα)

Ε.Π.Σ. Φλώρινας: Ερμής Αμυνταίου ή Μακεδονικός Αγ. Παντελεήμονα (1 αγωνιστική ακόμα)

 

Οι οριστικά πρωταθλητές αλφαβητικά είναι :

1 Ε.Π.Σ. Αθηνών Αιγάλεω

2 Ε.Π.Σ. Ανατ.Αττικής Αήττητος Σπάτων

3 Ε.Π.Σ. Αργολίδας Ερμής Κιβερίου

4 Ε.Π.Σ. Αρκαδίας Λεωνίδιο

5 Ε.Π.Σ. Βοιωτίας ΑΠΟ Αμβρυσσέας

6 Ε.Π.Σ. Γρεβενών Πυρσός Γρεβενών

7 Ε.Π.Σ. Δράμας Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου

8 Ε.Π.Σ. Δυτ.Αττικής Ένωση Πανασπροπυργιακού

9 Ε.Π.Σ. Δωδεκανήσου Διαγόρας Ρόδου

10 Ε.Π.Σ. Έβρου ΑΕ Διδυμοτείχου

11 Ε.Π.Σ. Εύβοιας Ταμυναϊκός

12 Ε.Π.Σ. Ημαθίας Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων

13 Ε.Π.Σ. Ηπείρου Δόξα Κρανούλας

14 Ε.Π.Σ. Ηρακλείου Ηρόδοτος

15 Ε.Π.Σ. Θεσσαλίας ΓΣ Αλμυρός

16 Ε.Π.Σ. Καβάλας Αετός Ορφανού

17 Ε.Π.Σ. Καστοριάς Καστοριά

18 Ε.Π.Σ. Κέρκυρας ΑΕ Λευκίμμης

19 Ε.Π.Σ. Κεφαλληνίας/Ιθάκης Παλληξουριακός

20 Ε.Π.Σ. Κιλκίς Κιλκισιακός

21 Ε.Π.Σ. Κοζάνης ΑΕΠ Καραγιάννιων

22 Ε.Π.Σ. Κορινθίας Πέλοψ Κιάτου

23 Ε.Π.Σ. Κυκλάδων ΑΟ Σύρου

24 Ε.Π.Σ.  Λακωνίας Αστέρας Βλαχιώτη

25 Ε.Π.Σ.  Λασιθίου ΟΦ Ιεράπετρας

26 Ε.Π.Σ.  Μεσσηνίας Καλαμάτα

27 Ε.Π.Σ.  Ξάνθης Άρης Αβάτου

28 Ε.Π.Σ.  Πιερίας Ποσειδών Παλαιών Πόρων

29 Ε.Π.Σ.  Πρέβεζας/Λευκάδας Πανλευκάδιος

30 Ε.Π.Σ.  Ρεθύμνου ΑΕ Μυλοποτάμου

31 Ε.Π.Σ.  Σάμου ΑΨΕΣ Πυθαγόρας

32 ΕΠΣ Τρικάλων Διγενής Νεοχωρίου

33 Ε.Π.Σ.  Φθιώτιδας Οπούντιος Μαρτίνου

34 Ε.Π.Σ.  Φωκίδας Αστέρας Ιτέας

35 Ε.Π.Σ.  Χανίων Παλαιόχωρα

 

Κοινοποιήστε το άρθρο... Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestEmail this to someonePrint this page
Στείλε μας Φωτογραφίες, Μηνύματα και Καταγγελίες στο ptolemeos@e-ptolemeos.gr

Συντάκτης: Θεόφιλος Ηλιάδης

Αθλητικογράφος του e-ptolemeos.gr. Ασχολείται με το αθλητικό ρεπορτάζ από το 1990. Είναι πτυχιούχος του ΤΕΙ Μηχανολογίας Κοζάνης.